banner167
banner165
25 Şubat 2021 Perşembe

MİLLETİN EKMEĞİ İLE OYNAMAYIN!

23 Ocak 2021, 20:12
Bu makale 500 kez okundu
MİLLETİN EKMEĞİ İLE OYNAMAYIN!
KADİR DAYIOĞLU
Milletin ekmeği ile oynamayın… Allah’tan önce, millet “çarpar” sizi… Allah’tan korkun; “kuru ekmeğe” muhtaç ettiniz insanları. Bu ülkede, “asgari ücret”, “ortalama ücret” oldu, farkında mısınız, “ey tuzu kurular!”
 
İç ve dış düşmanları, göstererek, ortalığa korku salarak, ahaliyi, haline razı etmeye çalışıyorsunuz. Maşallah, İçte ve dışta çözmediğiniz sorun kalmadı. Bir de Millet İttifakını, bunun şahsında CEHAPE’yi hallettiniz mi, ortalık süt liman!
***
İstanbul Büyükşehir Belediyesi, pandemi nedeniyle, Halk Ekmek Büfesini artırmak istedi. Zira; onlarca metre kuyruk oluşmaya başlamıştı. Öyle ya, perişan durumdaki halk, “bir lira” daha ucuza alacaktı ekmeği… Beş ekmekte “beş”, ayda “yüz elli” lira… Varsılların dişinin kovuğuna yetmez ama fakir fukara için, altın değerinde…
***
AK Parti ve MHP koalisyonu, bir türlü hazmedemedi, İstanbul ve Ankara Büyükşehir belediyelerini kaybetmeyi. Allah saklasın; “evlat acısı gibi oturdu yüreklerine!” Neden kabullenemedikleri, usulsüzlük raporlar yayınlandıkça ortaya çıkmaya başladı.
***
Belediye müfettişleri geçmiş dosyaları bir bir incelerken; usulsüzlük ve yolsuzluk kokan dosyaları bir bir ilgili yerlere gönderirken, dirençle karşılaşmaya başladı, İmamoğlu… İlgililer de kiminin sorgulanmasına izin vermiyor, kimilerini sumen altı ediyor…
***
Baktılar, kıyamet gibi dosya çıkıyor ortaya, bu sefer, Belediye müfettişlerinin incelediği dosyalara el koymaya başladı Ankara müfettişleri. Bugünlerde, incelemek içi, Ankara, arşivdeki tüm dosyalara el koyarsa hiç şaşmayın… Peki, bu telaş niye? Ucu bir yerlere, birilerine gidecek diye bir korku mu var?
***
Eeee… Çeyrek asrın hesabı da birilerini elbette rahatsız edecek. Etsin… İmamoğlu Başkan’dan ricamız, dosyaların tamamına el konmadan, paylaşabildikleri kadarın paylaşsın öncelikle İstanbullu hemşerileri ve sonra bizlerle… Bizler de buralarda yayınlayalım. Görelim, gidenlerin “kıçları” ne kadar temizmiş?
***
Salgın nedeniyle, önce “yardım toplayamazsınız!” diye belediyeleri engellemeye çalıştılar; gelen paralara da el koydular. Toplantılara çağırmadılar, İmamoğlu Başkanı… Yani, başkanları “topal ördek” yapıp, hizmet yapamama noktasına getirmek amaçları. Düşünebiliyor musunuz; uhdelerindeki taşınmazları bile ellerinden alıyorlar; ya “akarını” ya da “mülkiyetini”… Öyle ya; kaybetmenin getirdiği derin sarsıntıdan hâlâ kurtulamamışlardı.
 ***
Ama “demokrasilerde çare tükenmez!” misali, hizmetin de bin bir türlü yolu var… Bunu da CEHAPE’li belediyeler, yukarıda Allah var, çok güzel başarıyor… Bu kadar maddi ve manevi engellere; teftiş tehdidine rağmen, hemşerilerin teveccühleri giderek artıyor.
***
“Hizmet yapamazlar!” denilen CAHAPE’li belediyeler, çok çok zor şartlar altında bile nasıl hizmet yapılacağını gösteriyor. Mesela “ekmek”… Önce, direndiler, belediye meclisinde, ilave büfe açılmasına izin vermediler. Halkın tepkisi üzerine, baktılar “pabuç pahalı”, “şartlı izin” verdi, AK Parti ve MHP koalisyonu…
 
İlave büfe izni çıkmayınca Belediye Meclisi’nden, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, “mobil satış noktaları” ihdas etti, “ucuz ekmek” satmaya başladı. Dedik; “demokrasilerde çare tükenmez!” Bundan da başarılı olunca Büyükşehir, şaşırdılar… Hemen Ankara devreye girdi. “Gıda Maddeleri Mevzuatı” akıllarına geldi.
 
Öyle ya “topal ördek” yapmaya karar vermişlerdi, Başkanları… Oysa, ayaklarına sıkıyor; halkın tepkisini ölçemiyorlar ama bunun bile farkında değiller. Anlaşılan, “805 bin” oyun ne anlama geldiğini kavrayamamışlar; aldıkları yumrukların etkisi adlında, “groği” durumları devam ediyordu hâlâ. 
***
Ama belediyeler de bir türlü imkan vermiyordu bunlara… Maradona gibi top oynuyorlar; her tıkanan deliği, açmanın yolunu buluyorlardı…
 
Baktılar olmadı… Bu sefer; “Tarım ve Orman Bakanlığı, ekmek satışına ilişkin yayımladığı genelgede mobil araçlarda ekmek satışını yasakladı. Bakanlığın yayımladığı genelge ile İBB'nin mobil ekmek büfelerinde ekmek satışını da yasaklanmış oldu.
 
İBB Sözcüsü Murat Ongun sosyal medya hesabından konuya dair şunları söyledi: ‘İstanbul Halk Ekmek, mobil hizmet araçları ile İstanbullulara sağlıklı ve ucuz ekmek hizmetini her koşulda sürdürecektir. Vatandaşlarımız kamuoyuna yansıyan haberlerle ilgili endişe etmesin. Gerekirse ihtiyaç duyduğunuz ekmeği evinize teslim ederiz’". (Cumhuriyet)
***
Tabii, tepkiler sert olunca, Ankara açıklama yaptı: Biz, İBB’yi kastetmedik… Yersen tabii! Bunlar çok akıllı olduklarından, insanları aptal sanıyorlar… Doğru, İBB’den söz edilmemiş… Ama “mobil” satışa, İBB araçları da girmez mi? O zaman deseydiniz ya; “Belediye ve kamunun yaptıkları hariç!”.
 
Baktılar ki, tepki sert, “post pahalı”, “torniston” ettiler… Bunların huyudur, çark etmek; adetleridir mehter gibi yürümek. Anlaşılan, bu panik hali bunlara daha çok hata yaptırtacak. Ne güzel!.. Başkanlara düşen de, “gözler görmedik” goller, atmak!..

Haberici -->

    Yorumlar

banner176
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV