banner153
11 Ağustos 2020 Salı

MİMARSİNAN EVLİYALARI-II VEYA ŞAFAĞI BEKLERKEN

30 Kasım 2019, 12:32
Bu makale 305 kez okundu
MİMARSİNAN EVLİYALARI-II VEYA ŞAFAĞI BEKLERKEN
KADİR ÖZDAMARLAR
Geçtiğimiz hafta Hatice Sema Penbe’nin Mimar Sinan Evliyaları adlı eseri üzerinde kalem oynatmıştık. Son zamanlarda Kayseri sanat dünyasında gerek yerli ve gerekse Kayseri’yi mesken tutmuş bir hayli kadın yazar ve şairimizi ve eserlerini sıkça görüyoruz. Bunlardan Ayşe Konur, Canan Navruz Çoşar, Fatma Çetin Karadayı, Güner Dinçaslan, H. Neşe Koçak, İlkay Karaduman, Leyla Şahin, Sergül Vural yanında, bunlardan biri de Hatice Sema Penbe.
28 07. 2019 yılında Kayseri’de doğdu. Babası Ahmet Sade, annesi ise Esma Hanım’dır.
İlk bilgiler babasından gelir. Daha sonra Merkez Kız Meslek Lisesinde tamamladı. Liseden mezun olduktan sonra, öğretmen Hüseyin Penbe ile evlenmiş ve üç çocuk sahibi olmuştur.
İlkokuldan beri, sosyal çalışmalarda bulunmuş, şiir ve yazıları yıllar içerisinde gelişerek değişik gazete ve dergilerde yayınlanmıştır. Şiirlerine önce aşk şiirleriyle başlamış ve daha sonra şiir yörüngesi değişmiş ve tasavvufî şiirler yazmaya başlamıştır!
Sosyal çalışmalara ta ilk Okulda başlayan Penbe, değişik yerlerde yer yer sunuculuk, şiir okuma ve musıki çalışmalarında bulunmuş beş de bestesi bulunmaktadır.
Görüldüğü gibi hareketli bir hayatın sonucu edebi çalışmaları yanında musıki ile de meşgul olmaktadır. İnsan hayatını her bakımdan etkileyen en önemli unsur yetiştiği aile ve çevresidir. Penbe’nin ailesi Kayseri dinî hayatında isim yapmış insanlardır. Yazarın “Yedi Veren Sade Güller” sıfatını verdiği yedi din adamı hakkındaki Mimar Sinan Evliyaları, bu ilginin sonucunda ortaya çıkmıştır. Elbette böyle manevi bir iklimin içerisinde yaşayan şair-yazarın şiir politikası da değişecektir. Yetmiş şiirini kapsayan “Şafağı Özlerken, İstanbul 2011” şiir kitabından aldığımız şu beyit gibi…
ALLAH’TAN GAYRISINI
Düzeltememiş kimse dünyanın eğrisini
O halde unutalım Allah’tan gayrısını
Derken N.Fazıl Kısakürek yolunda gibidir.
Şiirlerinde beyit, serbest stil ve hece ölçüsünü kullanmıştır. Bu şairin, şiirde yapı konusunda veya estetik konusunda bir tercihe varamadığı sonucu mudur? Ayrıca Mehmet Akif’in… Yoksa etkisinde kaldığı şairlerin tercihlerinin doğrudan etkisi midir? Bunu bize zaman gösterecektir!
Etki deyince şairemizde Halk şiir geleneğinin de etkisi görülmektedir. Abdurrahman Karakoç, Âşık Veysel bunlardan bazılarıdır. İşte Aşk Limanı-1 adlı şiirde iki dörtlük:
Gönül denizine yelken açmıştım
Yanaştım sahile limanı buldum
Evlattan ayaldan candan kaçmıştım
Yokluk çadırında ihsanı buldum
……
Kaynar yürek gözlerimden yaş gelir
Hal bilmezden dertli başa taş gelir
Bütün bunlar nadanlara düş gelir
Zamanın içinde zamanı buldum.
Şiir dilini iyi kullanıyor, şair. Yalın, açık ve anlaşılır bir dil. Zaman zaman da vurgulu konuşuyor. Şiirlerde iç ahengi bulmada başarılı. Şiirin bütününe yayılan bir liriz hakim. Şiirlerde genelde, herhalde ailenin manevi yapısındaki derinliğin etkisi olacaktır ki, hikemi bir duygu zenginliği vardır. Hangi şiirlerinde? Elbette tasavvufî şiirlerde.
Şairenin az ama öz önemli sevgi şiirleri de var. Bu şiirlerde zaman zaman duygu zenginliği hakim. Bir şairenin genelde samimi aşk şiirlerinde açık bir anlatım sergilemesi kolay değil! İmgeler hakim olur. Çünkü ananevi yaşama ve terbiye biçimimiz buna müsait değil. Söz konusu aşk olunca!
Ana şiirinde şairemiz Behçet Necatigil’e yaklaşır.
Ahengi yakalamada şiirin kafiye düzeni kullanılır. İşte burada oturmuş bir yapı tercihi yerine, farklı şiir tarzı kullandığı için. Bu konuda tek boyutlu bir yorum yapmak mümkün değil. Ancak hece ölçüsüyle yazdığı şiirlerde genelde yarım kafiye ve rediflerden faydalanmaktadır. Şiir ahengini böyle sağlamaktadır.
Şairenin şiirlerinde hitap ettiği toplumdan ziyade içe kapanarak, kendisinedir. Çoğu şiirler genelde kendisiyle hesaplaşmanın sonucudur. Bazı şiirlerinde bu çok açık.Ama yeni şiirleri yayınlandıkça bu konuda daha net sonuçlara ulaşılacaktır. Belki bu şiirlerden bazıları da kendisi tarafından bestelenecektir.
Ben şiirlerden keyif aldım. İnanıyorum okudukça sizler de beğeneceksiniz.
Not: Hatice Sema Penbe, Şafağı Özlerken, İstanbul 2011. Tel:0 552 230 42 75

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV