banner153
02 Haziran 2020 Salı

MUHARREM AYI MİLLETİMİZİN GÖNLÜNDE YER ETMİŞTİR

20 Eylül 2019, 09:42
Bu makale 393 kez okundu
MUHARREM AYI MİLLETİMİZİN GÖNLÜNDE YER ETMİŞTİR
M.KEMAL ATİK
Sevgili Okuyucularım! Muharrem ayı milletimizin gönlünde yer etmiş ve hangi ulustan, hangi inanıştan gelirse gelsin, haksızlığa, , insanlığın acısı durumuna getirmenin ortak anısı olmuştur. Bilindiği üzere Ehl-i Beyt sevgisi milletimizin gönlünde ebedileşmiştir. Bunun sebebi ise bizzat Rasulullah’ın onlar hakkında şu niyazda bulunmasıdır: "Hasan ve Hüseyin'i seven, beni sevmiş, onlara kin tutan da bana kin tutmuştur. Allah'ım, ben, bunları seviyorum, Sen de sev bunları". Bir keresinde Hz. Peygamber Hz. Ali’yi, Hz. Fatıma’yı, Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin’i yanına çağırdı ve şöyle dedi:” Allah’ım! Ehl-i Beytim bunlardır. Ben bunlarla sulh olanlarla sulh olurum. Çarpışanlarla çarpışırım”.
Sevgili Okuyucularım, ne yazık ki tarihte benzeri görülmemiş bir zulme Ehl-i Beyt maruz kalmıştır. Hz. Hüseyin Kerbela’da tüm ailesi ile birlikte şehit edilmiştir. Milletimiz Kerbela olayının anısını yaşatmak ve bir işlev üstlenmek için Muharrem ayının kutsallığına inanmış, hangi ulustan, hangi inanıştan gelirse gelsin, haksızlığa, zulme uğrayanların yanında yer almıştır.
Milletimiz, Muharrem ayının onuncu günü meydana gelen bu katliamda şehit olanlara saygılarını sunmak ve ruhlarını şad etmek için Muharrem Orucu tutarak sevabını bağışlamayı vazgeçilmez bir ibadet olarak kabul etmiştir.. Tutulan bu muharrem orucunun bir adı da Aşure orucudur. Muharrem ayının onuncu günü aşure pişirilip konu-komşuya ve muhtaçlara dağıtılması bir anlamda bölüşmeyi, paylaşmayı temsil etmektedir. Aşure zamanla, Anadolu’da Hz. Hüseyn’in ve onunla birlikte şehit edilenlerin ruhları için pişirilip paylaşılan sosyal dayanışmanın bir sembolü olmuştur. Bu geleneği bugün sürdüren halkımız tarafından Muharrem ayının on birinci günü akşamı bakla, nohut, fasulye, incir, üzüm, kestane, fındık, şeker vb. ülkemizin her yöresine ait 12 çeşit gıda maddesi ile Aşure tatlısı pişirilir. Halkımızın birliğini ve beraberliğini temsil eden, konu-komşu ve yoksullarla paylaşılan aşurenin pişirilmesi ve yenmesi anında milletimizin birliği, ülkemizin dirliği ve bütünlüğü, dünya ve ahretimizin saadeti için gülbank verilir.
 Muharrem ayının hayırlara vesile olmasını ve tüm dünyaya huzur ve barış getirmesini niyaz ediyorum.

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV