banner153
banner156
05 Nisan 2020 Pazar

MUM DİBİNE IŞIK VERMİYOR

20 Şubat 2020, 09:30
Bu makale 960 kez okundu
MUM DİBİNE IŞIK VERMİYOR
ŞABAN GÜNER
Her seçim döneminde, partilerin adaylarını belirleme aşamasında bütün siyasi partilerde ithal aday istemeyiz sesleri yükselir. Genellikle bu itirazları parti genel merkezleri duymazlar.
Kayseri ile bir şekilde ilişkilendirdikleri bir ismi bulur gönderirler.
Başlangıçta haksız bulduğumuz bu eylemin objesi bir süre sonra gözdemiz haline gelir. İthal aday seçilip, ithal milletvekili olunca bazılarımız için  Öz Kayserli oluverir. Artık, etrafında onun has adamları vardır. Yılmaz savunucuları onu ölesiye savunurlar. Kayseri için bir şeyler yapmalarına gerek yoktur. Onlar Türkiye Milletvekilidir. Partilerinin ilçe başkanlarının isimlerini dahi öğrenemeden sürelerini doldururlar.
Terminalden şehrimize el sallayıp giderler dahi diyemiyorum. Çünkü zaten Kayseri de dikili ağaçları yoktur.  Kalan ömürlerin de emekli mebus olmanın tadını, başka diyarlarda çıkartırlar.
Geçen Cumartesi bahsettiğim türden, eski bir milletvekili öğretmenevine geldi. İstenmeyen ot insanın burnunun dibinde bitermiş. Bizim masada bulunan hemşerileri çaya buyur ettiler. Masada bulunan, zamanında kendisi için çalışmış, kanaat önderlerini bile tanımıyor. Adam, genel başkanından ismi ile bahsedecek kadar şişkin. Kendisinin olmadığı siyasi parti batakta, kendisinin olmadığı siyaset iflasları oynuyor. Neyse ki siyasetten emekli oldum diyor. Ne büyük bir müjde, tabi yersen!
Bütün bunları şunun için anlatıyorum; kendi öz çocuklarımıza gereken önemi vermiyoruz. İçimizden çıkan değerleri sahiplenmiyoruz. Evleri, işleri, mezarları bu şehirde olan, görevi bittikten sonra aramıza dönecek vekillerimize sahip çıkmıyoruz.
Bunun son örneği Sayın Mustafa Elitaş oldu. Elitaş üzerinden bu şehir itibarsızlaştırılmaya çalışılıyor. Mehmet Metiner, Mustafa Elitaş’ı FETÖCÜ gibi gösterecek. Bu iftiraya bu şehrin bazı kendini bilmez insanları taş, kum taşıyacak. Bazıları da alkış tutacak. Siyaset bu ise böyle siyaset yerin dibine batsın.
Elitaş’ı yakından tanıyan herkes, ondan zorlama ile dahi FETÖCÜ çıkmayacağını adı gibi bilir. Elitaş, bu şehrin çocuğudur. İyi bir sanayicidir. Siyasete ANAP saflarında başlamıştır. Ak Partinin kurucuları arasındadır. Siyasete tepeden inmemiştir. Bu şehirde yaşayan insanları yakından tanır.
Sanayicilerin çoğuna, çocuklarının isimlerine sayacak kadar yakındır. Başı darda kalan onu arar. Parti ayrımı yapmadan, darda olanı, dinler, anlar ve yardım etmeye çalışır. Arkasından konuşup, yerenlerin bile ona yolu düşmüştür. Bu iyi niyetinin bazen faturasını ödemek zorunda kaldığı da olmuştur. İftira ve yalan ile kale kurulmaz. Kurulsa bile bir üfleme ile dağılır gider.
Yeni yüzler, yeni isimler klişelerinden kurtulmamız gerekiyor. Şehrimizin çıkardığı değerlere sahip olmalıyız. Yetişmiş insan ve bilhassa siyasetçi zor bulunuyor. Olanları çok kolay harcamaktan uzak durmalıyız.
Oy verdiğin milletvekilini inanmadan yüceltmeye çalışmak adil bir davranış değildir. Muhalif dahi olsan, şehrimize hizmet eden milletvekillerine sahip çıkmalıyız.
Kayseri’yi iyi bilen, her kesimden insanla hemhal olabilen, kendi parti teşkilatlarını bilen, kaybetmenin üzüntüsünü, kazanmanın sevincini yaşamış vekillere ihtiyacımız var. Kolayına bulunmuyor. Bulduklarımıza  sahip çıkmalıyız. Kurda kuşa yem etmemeliyiz.
Ama ne yaparsınız çoğu kez mum dibine ışık vermiyor.
 

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV