banner153
25 Eylül 2020 Cuma

MUSTAFA KEMAL VE ATATÜRK…

16 Eylül 2020, 07:08
Bu makale 333 kez okundu
MUSTAFA KEMAL VE ATATÜRK…
KADİR DAYIOĞLU
CHP’liler garip kişiler vesselam... Her şeyi çok iyi bilirler. Bildikleri için, birbirlerini yemede de mahirdirler. Şu fıkra tam bunlara göre uydurulmuş. Uyduran da haksız değil. Cehennem de partilere ait kuyular varmış. Her kuyunun başında, elinde sopa ile duran çıkmak isteyenin kafasına kafasına vuran bir zebani…
***
CHP kuyusunun başında zebani falan yokmuş… Sebebi ise şuymuş; Gerek yokmuş çünkü, çıkmak isteyenin ayağından çekerlermiş.
***
Adamların işi gücü yok, birbirlerini yemekle meşgul… Ülke sağlık ve ekonomik açıdan yanıyor, umurlarında değil. İstanbul CHP İl Başkanı konuşmasında hep “Mustafa Kemal” demiş ama “Atatürk” dememiş… Bu, zehir hafiye, Uluç Gürkan’ın dikkatini çekmiş, “Atatürk dememek, özel bir tercihiniz mi?”, diye sormuş.
***
Görüyor musunuz, ilgi alanlarını? Vallahi, bu incelik aklıma gelmezdi. Belli ki, Gürkan, Kaftancıoğlu’nun siyaset, düşünce, inanç “bağacını”; “müktesebatını” çok iyi biliyor. Biliyor ki, sormak ihtiyacı hissediyor. Yoksa, şeytanın aklına gelmez, sormak.
***
Bu konuşmada, “Atatürk” lafzını ağza almamak olabilir. Öyle ya bazen Atatürk, bazen Mustafa Kemal, bazen Gazi, bazen Gazi Mustafa Kemal Atatürk diyebilirsiniz. Ama soru ya da uyarı karşısında İl Başkanının; “Bu benim özel tercihim!” demesi dikkat çekici. Öyle ya, bunu açıklamak zorunda, CHP’nin il başkanı.
***
Neden özel tercihiniz?
***
Bakınız nasıl yanıt vermiş:  “Kişilerin isimlerinden söz ederken, belirli alışkanlıklarla bunların özel atıflarla kategorize edilmesine karşıyım. Yıllardır kullandığım gibi bu şekilde ifade etmek, kendimi ait hissettiğim bir ifade olduğu için tercih ediyorum.”
***
Ama şunu dese ya da diyebilse, mesele kalmaz: “Uluç Bey, o nasıl söz!.. Böyle bir şeyi başkalarından bekleyebilirsiniz ama bir CHP İl Başkanı’ndan ve benden bekleyemezsiniz. Bir kastım olamaz… Her zaman ve her yerde Atatürk de, derim!” dese mesele kalmazdı. Ama demedi.
***
Canan Hanım; sözünü ettiğiniz kişi, sıradan birisi değil, İl Başkanı olduğunuz partinin kurucusu ve “Türk milletinin” rol model alması gereken birisi… Ağızdan çıkan sözleri, kulaklar duyacak…
***
Hanımefendi, siz, Atatürk ve Cumhuriyet devrimlerini savunan, bir kitle partisinin il başkanısınız. Aksi olsa, dilediğinizi kullanmakta serbestsiniz.
***
 “Yıllardır kullandığım!” dediğinize göre, CHP İl Başkanı olmadığınız zamanlardan söz ediyorsunuz, her halde. O zaman Mustafa Kemal’e ne derdiniz acaba?
 
Mesela Atatürk’ü, “Burjuva Kemal!” ya da “Kemalist Devrimleri, bir burjuva üstyapı devrimleri olarak mı görürdünüz?”;  “Atatürkçüleri” de “Gardırop Atatürkçüleri!” olarak mı nitelendirirdiniz?
***
Birini “kalpaklı”, diğerini “smokinli” olarak mı tasvir ederdiniz? Unutmayın; mecburen “kalpaklı” fotoğrafı tercih edenlerin çoğu, Atatürk’ten pek haz duymaz!
***
Daha da ileri gideyim… “Atatürk, Mustafa Kemal’e ihanet etmiştir… Tam bağımsız, antiemperyalist mücadele veren Gazi, sonunda Burjuva Kemal’e evirilmiştir”, diyenler cümlesinden miydiniz?
***
Evet. Canan Hanım bunun neresindeydiniz? Açıklarsa iyi olur!.. İnanın, vurdum duymaz tavrı, verdiği yanıt çok rahatsız etti beni!..
***
Bakınız, ben bir CHP’li değilim… Unutmuş olabilirim, oy verdiğimi de sanmıyorum. “Atatürk”’ü bağrıma basarım. Tabii, “Atatürk” sözcüğünden rahatsız olan ya da kullanmaktan kaçınan bir CHP il başkanını da yadırgarım.
***
Ben, “Atatürk”ü, bir soy isim olmasının ötesinde, “Türk’ün atası!” olarak kabullenirim. Ve bu anlamda kullanırım… “En büyük Türk Atatürk!” nitelemesi yaparım. Ama asla “putlaştırmam”, sonuçta onu, Cumhuriyet’in kurucusu, “büyük yetenekleri” olan bir dahi “insan” olarak görürüm. Saygı, tazim, sevgi de kusur etmem…
***
Tekrar ediyorum: “Bizim ecmain” ve “Türk” sözcüğünden rahatsız olanlar, “Atatürk” sözünü asla ağzına almazlar, “Gazi”, “Gazi Mustafa Kemal”, “Mustafa Kemal Paşa”, “Sarı Paşa” gibi ifadelerle anarlar. Alenen küfretmekten korkanlar da “ahbes!” derler…
***
Yoksa, soyadıdır, kullanılmasında ne sakınca var ki?
***
Neticeyi kelam: bazı AK Partili’nin, özellikle kimlik sorunu olan bir “ecmainin”, bazı “sol fraksiyon” mensuplarının Atatürk lafzını ağızlarına almamalarını anlarım. Zira; tarihsel, sosyal ve siyasi geri planı var… Amma lakin bir CHP’linin hele hele İstanbul gibi bir ilin il başkanının almamasını anlamam abi! 

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV