banner153
05 Ağustos 2020 Çarşamba

NATO

05 Aralık 2019, 09:31
Bu makale 261 kez okundu
NATO
ŞABAN GÜNER
NATO’nun kuruluşunun 70. Yılındayız. Üye ülkeler İngiltere nin başkenti Londra da bir araya geldiler. İkili ve çoklu görüşmeler yapılıyor. Ve kuruluş yıldönümü kutlanıyor.
70. yıl NATO açısından sıkıntılı geçiyor. Üyelerden Fransa nın lideri, NATO nun beyin ölümü gerçekleşti diyor. NATO yu bilmem ama Macron un beyni, pek diri değil!
1949 da kurulan NATO 1951 de Türkiye ve Yunanistan,1955 de Almanya nın katılımı ile güç kazanarak, değer ifade eder duruma gelmiştir. 70 yıldır Rusya ve Demirperde Ülkeleri olarak ifade edilen bloka karşı, güç birliği oluşturdu.
NATO üyesi ülkeler, Milletlerin demokrasi ilkeleri ile fert hürriyetlerini ve hukukun hükümranlığı üzerine kurulu hürriyetlerini, ortak miraslarını, uygarlıklarını korumaya karar vermişlerdir. Üyelerin sınırları ortak sınır sayılmıştır. Birine yönelecek dış tehdit karşısında ortak savunma ilkesi etrafında bir araya gelmişlerdir. Ama maalesef bu gün gelinen durum hiçte kuruluş ilkelerine uyum göstermiyor.
Türkiye’nin topraklarına yönelen, PKK/PYD terör belasını görmezden gelerek bizi suçlayıp teröristleri dost edinen Fransa, NATO nun askeri kanadında bile yoktur. De Gaulle,  7 Mart 1966 yılında NATO nun askeri kanadından ayrıldı. Buna rağmen Fransa nın NATO da etkin olup, eleştiri yapması gülünçtür.
Ayrıldığı tarihe kadar en önemli NATO üstleri Fransa da idi. Hepsi kapatıldı 50.000 ne yakın Amerikan askeri ülkeyi terk etti. Ortaklarını askeri açıdan terk eden Fransa nın Türkiye nin toprak bütünlüğüne hassasiyet göstereceğini düşünmek abesle iştigal olur. Hiçbir NATO ülkesinin toprak bütünlüğü de Fransa nın umurunda değildir.
NATO kuruluş amaçlarını görmezden gelinemez. Türkiye nin olmadığı bir NATO nun hiçbir işlevi kalmaz. Biz terörü topraklarımızdan kovmaya çalışırken, ortaklarımızın terörist seviciliği hukuka ve NATO nun kuruluş ilkelerine aykırıdır.
Mazlum milletleri sömürme, asimile etme ve zulüm konusunda sicilli olan Fransa’dan adalet ve hukuka saygı beklenemez. Herkes tiyniyeti ne ise onu işler.
Bütün zırvalarına rağmen Trump Türkiye nin NATO için ne anlama geldiğini biliyor. Bu nedenle Rusya dan S-400 almamızın suçunu kendinden önceki başkana ciro ediyor. Obama Türkiye nin ihtiyacı olan silah ve savunma sistemlerini vermedi. Onlarda gidip Rusya’dan aldı diyor. Bizim haklılığımızı belirtiyor.
Son zamanlarda farklı ittifak ve dost arayışlarımız batı açısından ne derece kötü ise ülkemiz menfaatleri açısından o kadar iyidir.
Kendi coğrafyamızda bulunan komşu ülkelerle dostluk ve işbirliğini ne derece artırırsak ülke güvenliğimiz artar.
Milletler arası hukukta ebedi dostluk ve düşmanlık yoktur. Karşılıklı menfaatler vardır.
Ülke menfaatlerimiz hangi ülke ile dost olmamızı gerektiriyorsa dost olmalıyız. Hani ülke ile aramıza mesafe koymamız gerekiyorsa mesafe koymalıyız.
Düşmanlarımızın sayısını azaltıp, dostlarımızın sayısını artırmak en geçerli dış siyaset anlayışıdır.
Ne yaparsınız, bizim kaderimiz bu; Türk ün, Türk ten başka dostu yok.

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV