banner153
12 Ağustos 2020 Çarşamba

NE İÇİN DİRENDİKLERİNİ ANLAYIN!..

08 Temmuz 2020, 08:14
Bu makale 564 kez okundu
NE İÇİN DİRENDİKLERİNİ ANLAYIN!..
KADİR DAYIOĞLU
Haberi Sözcü Gazetesi’nden aldım (06.07.2020). Şu ana kadar yalanlanmadı, aleyhte bir açıklama yapılmadı. Haberi aynen paylaşmak istedim. Sadece “villaların” fotoğraflarını “kes”tim… Ve başlığı da “Ne için direndiklerini anlayın!” dedim…
 
Yorumsuz verdim. Takdir ve değerlendirme okuyucuya ait. Ama Ziya Paşa merhumdan iki tane beyit vereceğim. Umarım; kulaklara küpe olur. (Kaynak; https://listelist.com/ziya-pasa-beyitleri/)
 
Birincisi;
Seyretti havâ üzre denir taht-ı Süleyman
Ol saltanatın yeller eser şimdi yerinde
 
(İslâm mitolojisine göre bir peygamber olan Hazret-i Süleyman gelmiş geçmiş insanların en zenginiydi. Bundan başka Allah’ın bir lûtfu olarak kurda, kuşa, ateşe ve suya hükmedecek güçleri vardı. Bu kudret ve ihtişamın timsali olarak gökyüzünde uçabilen bir tahta sahipti. Ama dünyanın geçiciliğine bakın ki o muazzam saltanatın bile yerinde şimdi yeller esiyor.)
***
“Dünya; Sultan Süleyman’a da kalmadı!” sözü buradan geliyor.
***
İkincisi;
Dehrin ne safâ var acaba sîm ü zerinde
İnsan bırakır hepsini hîn-i seferinde
 
(Dünyanın altınında ve gümüşünde ne mutluluk olabilir ki? İnsanlar o kaçınılmaz son yolculuğa çıkarken zaten bunların hepsini geride bırakır.)
***
Gelelim haberimize:
 
İstanbul Florya Atatürk Ormanı'nda 1950'li yıllarda İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) başkanı ve yardımcıları için , 2000'li yılların başında Kadir Topbaş döneminde 3 katlı villalara dönüştürüldü.
 
İBB Başkanı'nın konutu ile birlikte başkanvekili ve AKP'li ilçe belediye başkanları için 14 villa, hizmetli evi ve idari bina ormana inşa edildi.
 
İBB'nin sit koruması altındaki ormana, koruma kurulundan izin almadan kaçak olarak inşa ettiği villalar uzun süre tartışıldı.
 
BAŞKANLAR VİLLALARI BOŞALTTI
 
İBB'deki 25 yıllık yönetim değiştikten sonra Florya'daki villaların kaderi de değişti. Ekrem İmamoğlu'nun İBB Başkanı olmasının ardından lojmanlar, kamu hizmetinden kullanılmak üzere boşaltıldı.
 
Villa tipi lojmanlar en son;
 Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu,
Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen,
Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağrıcı,
Eski Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın,
Bayrampaşa Belediye Başkanı Atilla Aydıner,
Eski Sultangazi Belediye Başkanı Cahit  Altunay,
Eski Fatih Belediye Başkanı Hasan Suver,
Eski Güngören Belediye Başkanı Şakir Yücel Karaman,
Eski Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan,
Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta,
Eski Zeytinburnu Belediye Başkanı  Murat Aydın,
Eski Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz
tarafından kullanılıyordu.
 
Başkanlık konutu da istifa eden Kadir Topbaş'ın yerine meclis tarafından seçilen bir önceki İBB Başkanı Mevlüt Uysal tarafından kısa görev süresi boyunca konut olarak kullanıldı.
 
“14 AİLE, 40 GÜVENLİK”
 
Başkanlık konutu, İmamoğlu tarafından da pandemi sürecinde çalışma ofisi olarak bir süre kullanıldı.  Şimdi başkanlık konutu ve villalar, İBB bünyesinde kurulan İstanbul Planlama Ajansı'nın kampusu oluyor.
 
Bugüne dek sadece AKP'li yöneticilerin kullandığı binalar; ofis, kütüphane, konferans salonu, gençlik merkezi, sergi salonu, açık hava okuma birimleri, spor, festival alanı, kapalı havuz, konser alanı olarak düzenlenerek halka açılıyor.
 
İmamoğlu daha önce lojmanlarla ilgili; “İBB'nin lojmanı var. 14 aile yaşıyor, 60 dönüm arazide. 40 tane güvenlik çalışıyor. Adam Anadolu yakasında görev yapıyor, lojmanı Florya'da. Sırf bu lojmanın senelik masrafıyla 2 tane yurt yaparız” demişti.
***
İsterseniz sözü büyük ozan Nâbî Pir’e bırakalım:
Bağ-ı dehrin hem hazanın hem bahârın görmüşüz
Biz neşâtın da gamın da rüzgârın görmüşüz
Çok da mağrûr olma kim meyhâne-i ikbâlde
Biz hezâran mest-i mağrurun humarın görmüşüz

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV