banner153
30 Mart 2020 Pazartesi

NEREYE GİDİYORUZ

27 Şubat 2020, 09:26
Bu makale 830 kez okundu
NEREYE GİDİYORUZ
ŞABAN GÜNER
Depremler, yangınlar, su baskınları, yayılan salgın hastalıklar, eriyen buzullar insanlığa göz açtırmıyor. Doğal afetler yetmiyormuş gibi insanoğlu savaşlar ve terörist saldırılarla kendi sonunu hazırlıyor.
Her doğan gün, gözlerimizi acılara açıyoruz. Güneş artık ısıtmıyor, ışıtmıyor. Karanlıklar içinde üşüyoruz. Yıldızlar yol göstermiyor. Ay bize küskün!
İyi insanlar köşe bucak saklanıyorlar. Kötüler meydanlarda at oynatıyorlar. İnsanlık felakete sürükleniyor. Korkunç sona hızla kayıyoruz. Kimsenin kılı kıpırdamıyor.
Semavi dinler, insanın mutluluğu için adaletle hükmetmeyi, barış içerisinde yaşamayı emrediyorlar. Allah sapıklığa düşen her topluma içlerinden peygamberler göndermiştir.
Kitapları ile gelen peygamberler ümmetlerine önce iyiliği öğrenmeyi, sonra kötülükten kaçmayı ve bunu herkese anlatmayı emretmiştir. İslamiyet te biz buna “Emri bil maruf, nehiy anıl münker”diyoruz.
Kendisi iyi olmayan, kötülükten uzak durmayan bir insan, başkalarına iyi olun, kötülükten uzak durun diyemez. Hadi dedi diyelim; bunun sözüne kim inanır, kim tutar?
İnsanlık bu gidişe dur demek zorundadır. Önce birbirimizle olan ilişkileri iyileştirmeliyiz. İnsanlar ve devletler anlaşmazlıklarını müzakere ederek çözmek zorundadır. Çarpışarak çözülmeye çalışılan anlaşmazlıklarda iki tarafta zarar görür. Biri kırılırsa diğeri çatlar. Nitekim öyle de oluyor.
Barış için, beşerin mutluluğu için gelen dinlerin radikalleri, kendi inançlarını silahla dayatıyorlar.  Başka dinlerin mensuplarına ölüm kusuyorlar. Hızını alamayan radikal guruplar kendi gurubuna mensup olmayan kendi dindaşlarını bile katlediyorlar.
İnsan bencil yaratılmış. Habil ile kabil den başlayarak benlik sarmalına girmiştir. Menfaat savaşları, inanç maskesi ile gölgelenmiştir. İnsan hiç doymuyor. Tarih boyunca sömürüye dayalı çarklar mütemadiyen dönüyor.
İnsanının insanı sömürmesi yetmezmiş gibi toprağı, suyu, havayı, kısacası Allahın insan için yarattığı bütün nimetleri hovardaca yok ediyoruz.
Allahın nimeti, atalarımızın mirası, torunlarımızın emaneti olan dünyaya ve dünyanın zenginliklerine acımasızca ihanet ediyoruz.
“Son ırmak kuruduğunda,son ağaç yok olduğunda,son balık tutulduğunda; beyaz adam paranın yenmeyen bir şey olduğunu anlayacak” diye Amerika başkanına mektup yazan Kızılderili şefi,aslında nereye gittiğimizin cevabını çok net vermiş.
Ama ne yazık ki, dinlememişiz, dinlemediğimiz için anlamamışız, anlamadığımız için bildiğimiz karanlık yolları terk etmemişiz.
Ne yaparsınız, öğütler, nasihatler, insan egosuna çok ağır geliyor. Dini öğretilerde dâhil iyiliği emreden hiç kimseyi dinlemiyoruz.
Direksiyonlarımız felakete kilitli, ayaklarımız, gaz pedalında, umursamaz tavırlarımızla sonumuza araba sürüyoruz.

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV