banner153
banner160
30 Ekim 2020 Cuma

ÖLECEGİNİ BİLE BİLE

15 Ekim 2020, 06:48
Bu makale 1772 kez okundu
ÖLECEGİNİ BİLE BİLE
ŞABAN GÜNER
       Söz konusu yeme, içme olunca canlılar yasak dinlemezler. Yenilenin, içilenin sonunda ne getirip ne götüreceğini hiç düşünmezler. Deveyi yardan atan bir tutam ottur. Yılan zehirli sütü, köpek zehirli eti yer ve ölür. Tuzaklara hep yiyecek konur.
        Yokluğun gözü kör olsun. İnsanoğlu yemek içmek istediklerine gücü yetmeyince ucuz olanına yöneliyor. Ucuz olanın hileli olduğunu bilerek alıyor. Ucuz etin yahnisi olmaz diyor. Yahniyi, her şartta yeme pahasına ucuz et arıyor.
        Söz konusu olan içki olunca, bu eğilim daha da artıyor. İçmenin müptelası olanları durdurmak kolay olmuyor. Haram olan, çok tatlı gelir. Harama alışanı bu alışkanlığından vazgeçiremezsiniz.
        Zina etmek, hırsızlık yapmak, rüşvet almak, yetim malı yemek, kul hakkı yemek, içki içmek hep günah olan şeylerdir. Bunları yapanları cehennem tehdidi dahi engelleyemiyor.
         İçki haram, sigara harama yakın mekruh ama her inançtan insan onları içmekten vazgeçmiyor. Öleceğini bile, bile içiyor.
         Kaldı ki, siz zıkkımın kökünü içsinler deseniz de 48 liralık, 70 lik rakıdan, 112 lira vergi alıp 170 liraya satsanız da müptelası olanları durduramazsınız. Bir paketteki 20 çöp sigarın, 2,5 çöpü asıl,17,5 çöpü vergi olsa da içecekler Çalar, dilenir, gasp eder yine alır, içer.
       “ Yarasın” der kadeh kaldırır. Kimi dertten, kimi neşeden içer. Sonrasında “rakı içenler öldü de su içenler ölmedi mi” diye kendini avutur. Hem candan hem maldan olur. Mutluluk ve teselli ararken matemin en karanlığını yaşar.
       Bakmayın siz devletin, içki içilmesinin önüne geçmek için vergiler böyle yüksek açıklamalarına, 2020 yılında devletin içki ve sigaradan vergi geliri beklentisi 90 milyar lira olunca işin rengi ortaya çıkıyor. Böyle bir gelire hiçbir devlet ve hiçbir hükümet hayır demez.
       İçkide alınan vergilerin oranı %234 olunca, kaçak ve sahte ürünlerin piyasayı ele geçireceğini bilmek için iktisatçı olmaya gerek yok. 7 yaşında sigara alacak paramız yoktu. Ama mısır püskülünü kurutup, gazete kâğıdına sararak sigara yapmayı düşünecek kadar aklımız vardı.
         Tarih boyunca tüm dünyada sahte içki yapımı insanların ve devletlerin başına bela olmuştur.
           Vergi, narh ve polisiye tedbirler ile kaçak içki yapımını önlemek mümkün değildir. Bu yollar kaçakçılığı yer altına iter. Ölümler peş peşe gelir. Sakat kalanlar olur.
            Üstelik meşru yoldan satışlar dip yapacağı için vergi gelirleriniz dip yapar. Sizin 160 lira dediğiniz içkiyi elin oğlu 60 liraya satar yükünü tutar. Ölen kalan umurunda olmaz.
           Her konuda olduğu gibi bu sıkıntımızın çözümü de eğitimden geçiyor. İçki ve sigara ile mücadele sadece bir derneğe bırakılacak kadar hafif değildir. Bu eğitim seferberliği ve zihniyet devrimi gerektirir. Tüm insanlığın ortak çabası ile halledilebilir.
         İçki ve sigara içenleri, toplum dışlayacak. İş, aş vermeyecek. Hatta kız bile vermeyecek ki sonuç alınsın.

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV
banner157