banner153
31 Ekim 2020 Cumartesi

OTOPARK VE PALACIOĞLU

21 Eylül 2020, 07:20
Bu makale 459 kez okundu
OTOPARK VE PALACIOĞLU
KADİR DAYIOĞLU
Önce haberi okuyalım, sonra değerlendirme yapalım. Veli Altınkaya refikimizden aldığım haber şu: “Başkan Palancıoğlu, üstü yeşil alan, altı otopark olarak düşünülen Dedeman Okulu’ nun yıkılması için Ankara’dan mutabakatla dönmüş.”
 
Bir okul yıkılacak; üstü park altı otopark olan bir kütle yerleştirilecek şehrin göbeğine; giriş-çıkış eğimleri çok sıkıntılı olan bir yere…
 
Sayın Başkan; bu uygulama ile ilgili etüt ya da “yapılabilirlik raporunu” bizimle paylaşmanızı arzu ederim. Zira, trafik ve imar açısından, böyle bir yere, böyle bir otoparkın asla ve asla “fizibi” olabileceğine inanmıyorum… Kusura kalmasın Başkanımız; “akla ziyan bir şey!” Bu aklı kim veriyor, bu etüdü kim yapıyor, bilemiyorum.
 
Başkan mutlaka biliyordur… Tarihi Kalemkırdı Mescidi, otopark için Seyit Burhanettin Mezarlığı’na kaldırıldı. Yerine iş merkezi ve otopark dikildi… Düşünülen yeni yer de buraya elli metre mesafede.
 
Amaç neydi? Bölge trafiğini rahatlatmak… Peki, rahatladı mı? Ta başında uyardığım gibi asla rahatlamadı. Aksine, “kapasitesi” kadar bir aracın o bölgeye, dört bir yandan girmesine neden oldu…
Değerli Başkanımız, çok merak ediyorsa, bir zahmet gitsin ve durumu görsün… Hele bir de cenaze kalktığında, felaketi de…
 
Dedeman Ortaokulu yerine yapılacak yeraltı otoparkı da ilave kapasite yaratacak, bir o kadar aracın bu bölgeye akmasına neden olacak.
 
Şunu unutmamak lazım. Kent merkezinde otopark arzını minimuma indirmek, insanları toplu taşıma özendirmek ve oto parkların merkezin periferisinde imkanlı hale getirmek, “ulaşım mühendisliği” ve “kent planlamasının” önemli amaçlarındandır.
 
Diyelim, normalde bu bölgede, iki bin araç park yapıyor. Yine diyelim, bu nedenle iki bin araçlık bir otopark yaptınız. Sanmayın ki; cadde ve sokaklarda araç göremeyiz, hepsi otoparka girer… Yok böyle bir şey. Olacak ne biliyor musunuz? Bu alan en az dört bin araç girer…
 
O nedenle, Hunat otoparkı ile yapılan bir yanlışlığa yeni bir yanlışlık ilave etmeyin. Zira, amaca ulaşılamayacağı gibi, ayrıca; zaman ve para israfına neden olursunuz. Yapılan hayır, ürkütülen kurbağaya değmez.
 
Sevgili Başkanım, sizden rica ediyorum. Bu projenin hiç olmasa “ön fizibilite” ya da “gerekçe” raporunu bana bir gönderin, bir bakayım. Demek istemezdim ama “dört işleme” bir az aklım erer… Asla böyle bir projeye tevessül etmeyin… Bu bölge de asla ilave otopark yapmayın. “Çözdükçe düğümlersiniz”, haberiniz olsun.
***
Şehir içi ulaşımda iki altın kural var. Anımsatmak isterim: Trafik hızını düşürmek ve otopark arzını azaltmak. Ama görüyoruz ki, ülkemizde olduğu gibi Kayseri’de de bunun tam aksi yapılıyor. Şehir merkezinde “hız yolları” oluşturuluyor… Oluşturulunca da, zorunlu olarak, bölgeler birbirinden izole ediliyor… Zira, imar, “yol geometrilerinin” yeni oluşan “hızlara” göre oluşmasına izin vermez. Sıkıntı da burada…
 
Hal böyle olunca; sik sık, bilgi ve uyarı levhaları, plastik dubalar/bariyerle vs. koymak ihtiyacı kaçınılmaz oluyor. Unutmayın; bir yerde bir plastik duba/bariyer varsa, mutlaka orada bir sorun vardır. Bu sorun, geçici bir süre için olduğu kadar, süreklilik de arz edebilir. İkincisi, “imarın” izin vermemesindendir.
 
Dikkat ederseniz, merkezde oluşturulan yolların, istisnasız, tüm kavşaklarında, plastik bariyer, uyarı/bilgi levhaları görmek mümkün. Unutmayın, bunların hiç birisi, “ilk imalatta/projede” yoktu. Sorunlar çıkmaya başlayınca, sonradan ilave edildi.
***
Şimdi bir bilimsel çalışmadan, konumuzla ilgili bir alıntı vereceğim: Kentlerde ulaşım sisteminin sürdürülebilirliğinin arttırılması için uygulanabilecek çeşitli yöntemler şu şekilde örneklendirilebilir (Saatçi, 2012):
• Trafik sakinleştirme (tasarım yöntemleriyle trafiği yavaşlatma) uygulamalarının yapılması,
• Merkezi alanlara limitli araç geçişine izin verilmesi,
• Özellikle kent merkezlerinde parklanmaya müsaade edilmemesi,
• Toplu ulaşım sisteminin çeşitlendirilmesi ve farklı alternatiflerin birlikte değerlendirilmesi.
 (Azem Kuru, Hüseyin Cengiz) (Kaynak: https://dergipark.org.tr/tr/download/article-file/637052)
***
Haddime değil ama “kaynağını” verdiğim akademik çalışmayı, başta başkanlar olmak üzere, ilgililere tavsiye ederim. Tabii, sadece bu mu? Çok yayın var bu konuda… Biraz literatür karıştırılsa iyi olur. 

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV