banner153
23 Eylül 2020 Çarşamba

ÖZEL HASTANELERE COVİD TALİMATI

06 Ağustos 2020, 11:41
Bu makale 185 kez okundu
ÖZEL HASTANELERE COVİD TALİMATI
MEHMET NİLKALI
Özel hastanelere, hastanenin yoğun bakımlarında en az 10 yatak covid 19 hastaları için ayırmaları yönünde bir talimat olduğu ileri sürülüyor. Hatta bu yönde birkaç özel hastanenin yoğun bakım servisine covid hastası yatırıldı ve tedavi ediliyor.
Şimdi bu iddia doğru mu diye soracağız ama yatan hasta olması iddiayı otomatik olarak doğruluyor. Şimdi bazı sorular geliyor. İnsanın aklına.
Mesela ilk soru olarak şuna başlayabiliriz. Eğer ki; covid hastaları için herhangi bir yoğun bakım ünitesi tedavi için uygun oluyorduysa şimdiye kadar neden bazı devlet hastaneleri bu hizmeti verdi. Bazı hastaneler dışında tehlikeli olduğu için yoğun bakım servislerinde hizmet alınmadı.
Hizmet alınabiliyordu ise, neden geçmişte yani mart ayından bu tarafa benzer uygulamaya gitmedik. Mesela şehrimizde çocuk hastanesini pandemi hastanesi yaptık.
O kadar çok soru var ki, hangisini soralım, hangisine cevap alalım diye düşünüyoruz. Çünkü salgının şakası olmadığını söylerken, alınan tedbirleri yere göğe sığdıramazken şimdilerde bu tedbirlerin boş olduğu istense özel hastanelerde yoğun bakım hizmeti alınabiliyormuş diyoruz.
Bu kısmı da geçtik. Salgınla ilgili o kadar uyarılar yapıyoruz ki; her hastaneyi pandemi hastanesi gibi kullanmak ne kadar doğru olur.
Peki her hastane bu hizmeti verecekse, burada yatan hasta, hasta yakınları gelip gitmesi benzeri durumlara karşı insanlar yada hastane ne kadar tedbir alabilir. Belki hastane içinde tedbirler alınacaktır ama hastane dışında bu durumla ilgili neler yapılabilir. Hemen bulaş sonrasında kim de bu hastalık var bulamayacağımıza göre yada tespit edilse bile o kısa süreçte birçok insana hastalık bulaştıracağını düşünürsek atılan adım ne kadar doğru tartışmak gerekir.
İşin başka bir boyutu ise, neden özel hastanelere 10 yatak pandemi için açması istendi. Yoğun bakımlarında. Hastaneler bunun için hazır mı? Tedbirlerini aldı mı?
Yoğun bakım servisinde herhangi bir bölümü yada alanımı bu iş için açacak yoksa başka bir bölümde mi bu hizmeti verecek.
Yoğun bakımlarda koroner rahatsızlıkları nedeniyle tamamen vücut direnci düşmüş hastaların kaldığı yada tedavi aldığı bu yoğun bakımlarda risk daha da çok artmış olmayacak mı?
O kadar çok soru var ki; sorunun ötesinde artık insanın aklına şehrimizde patlak verdiği ileri sürülen pandeminin önüne geçilemeyeceği endişesi de oluştu. Sayı arttıkça ihtiyaç duyulacak yoğun bakım servisleri şimdiden yetersiz mi kalıyor yoksa bunu tamamlamak için özel hastanelerde mi kullanılıyor.
Ne yapıyır. Ne olur. Nasıl bir bilgi veren olur bilinmez ama görüntü ve yaşananlar onu gösteriyor. Belki yapılan yada yapılacak açıklamalarda bu bilgiler bir kelime ile, bir cümle ile yalanlanacaktır. Çözüm yalanmaktan geçiyorsa hiç sorun değil. Ki eğer bu durum yalansa sorun da yok.
Ancak yaşanan süreç, hareketlilik, özel hastane yoğun bakımına yatırılan covidli hastalar ileri ki günlerde bizleri zorlu süreç beklediğinin göstergesidir.
Esasında halkımızın bu tehlikeyi biran önce görmesi ve ona göre hareket etmesi gerekiyor. Yani işi olmayan, dışarıda bulunması için bir sebebi olmayanlar gerekirse evlerinden, evlerinin bahçesinden, apartmanlarından, apartmanlarının bahçesinden çıkmasınlar.
İtalya ve benzeri ülkelerde yaşanan acı bir süreç vardı. Onu hatırlamak gerekir. Eğer yoğun bakım servisleri yetmez ise, o zaman insanların yoğun bakım servisleri dışında nerede nasıl tedavi alacakları ile ilgili kendilerine soru sormalılar.
Kafeye çay içmeye, lokantaya yemek yemeye, mağazaya alış veriş yapmaya gitme gibi bir mecburiyetimiz yok. Eve paket yemek yaptırabilir, online mağazalardan alışveriş yapabiliriz. Çözüm çok. Çözümler bulabiliriz. Piknik yapmak mecburi bir ihtiyaç değil. Ama piknik alanlarında sanki bu mecburi bir ihtiyaçmış gibi sırt sırta, pandemiye aldırış etmeden yolumuza devam ediyoruz. Lütfen dikkat.
 
 
 
 

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV
banner157