banner167
17 Mayıs 2021 Pazartesi

ÖZHASEKİ, ATAŞ VE ERKEN SEÇİM

14 Temmuz 2020, 07:00
Bu makale 691 kez okundu
ÖZHASEKİ, ATAŞ VE ERKEN SEÇİM
MEHMET NİLKALI
Son günlerde ülkemizde erken bir genel seçim söylemi var. Aslında bu söylem ayyuka çıktı diyebiliriz. Ancak seçim kararının alınmasıyla ilgili süreçte ilgili ve yetkili olanlar böyle bir durumun olmadığını açıkladı.
Kısa zaman önce AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, erken seçim söylemleri ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Böyle bir adımın olmayacağını, gündemde erken seçim olmadığını dile getirdi.
Özhaseki, erken seçim söylemleri ile ilgili açıklamaları da hayretle izlediğini ifade etti. Bugünün şartlarında erken seçimi gerektirecek bir süreç olmadığını, erken seçime gitmeyi de Cumhur ittifakı partileri olan AK Parti ve MHP’nin düşünmediğini beyan etti. Hatta hükümette iki parti ile ilgili olumlu ve uyumlu çalışma var olduğunu dile getirdi.
Öncesinde ise erken seçim yapılacağı konusunda açıklamalar vardı. Söylemler vardı. Bununla ilgili net bir karşı taraf açıklamasını da şehrimizde Özhaseki’den duymuş olduk.
Bu açıklamanın üzerinden çok geçmedi ve İYİ Parti Milletvekili Dursun Ataş’tan açıklama geldi. Baskın erken bir seçim var. Olacağı yönünde. Partisinin il kongresinde Ataş, bu durumu net söylemler ifade etti.
Ataş, partisinin il yönetimine seçilecek arkadaşlarını da bu konuda uyararak, göreve geleceklerin erken seçim içinde biran önce çalışmalarına başlaması, seçim olacakmış gibi girilmedik ev, çalmadık kapı, sıkılmadık el bırakılmamasını istedi.
Aslında söylemin net bir ifade olması ufukta erken bir seçimin olacağını gösteriyor. Bu süreci hep birlikte takip ederek seçim olup olmayacağını göreceğiz.
Aslında ülkemizde bir erken seçim olur mu? Kimilerine göre buna ihtiyaç yok kimilerine göre tıkanmış bir durum var ve ekonomideki göstergelerden sonra acil olarak bir erken seçimin olması iktidar partisi adına da iyi gelecek gibi.
Bu seçimle ne olur bilinmez ama Cumhur ve Millet ittifakı aynen yoluna devam edecek gibi. Kim oy kaybeder kim oyunu artırır bilinmez.
Ancak son gözlemlere bakıldığında İYİ Parti cephesinde ciddi bir oy artışı var gibi. Bunu ara ara dile getirenler olduğu gibi İYİ Partinin oylarını artıranda genç bir nüfus kitlesi var.
Bu konuda siyasetteki diğer partilerin mutlaka İYİ Partideki bu oy artışına göre tedbir alacaktır. EN iyi tedbiri yada adımı atacak olan da AK Parti gibi görünüyor.
Ancak AK Partinin atacağı adım gençlere ne kadar umut olur bilinmez? Çünkü atanamayan o kadar çok insan var ki; bunun yanında çok ciddi işsiz olan genç nüfus. Emeklilikte yaşa takılmış ve tam çocuğu üniversite okuyacak yaşta yaşından dolayı da iş bulamayan insanlar var. Mağdurların ve sıkıntı yaşayan ailelerin, fertlerin sayısı o kadar arttı ki; bu artışın önüne nasıl geçilir bilinmez ama kısa vadede çözümü de zor gibi.
Ataş’ın söylediği gibi erken seçim olur mu, Özhaseki’nin söylediği gibi erken seçim olmayacak mı? Bunu tartışmanın bir anlamı olur mu? Buna gerek var mı? Eninde sonunda bir seçim var ve sıkıntı yaşayan milyonların sorunlarına çözüm bulunmazsa sandıkta bazı siyasi partilerin durumu alacağı oy itibarıyla sıkıntı olabilir. Hep birlikte göreceğiz. Ne yaşayacağımız. Bizim söylemimiz ülkemiz için hayırlısı ne ise o olsun…
 

Haberici -->

    Yorumlar

banner176
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV