banner87
24 Nisan 2018 Salı

ÖZHASEKİ VE ANKET

17 Haziran 2013, 09:16
Bu makale 634 kez okundu
ÖZHASEKİ VE ANKET
KADİR DAYIOĞLU
Bir Şirket tarafından yapılan anket sonuçlarının açıklanmasının ardından bir konuşma yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki başarısının sırını şöyle özetledi: "Arkadaşlar özeliniz olmayacak. Nefsinizi bu işe karıştırmayacaksınız. Yakınlarınız, eşiniz dostunuz arsa işi, belediye işi, kat, daire işi asla yapmayacak. Siz zaten yapmayacaksınız.
 
Kardeşleriniz, eşiniz, dostunuz yapmayacak, meclis üyeniz yapmayacak, partiliniz yapmayacak. Siyaseti yaparken bunun bir külfet olduğunu bilerek yapacaksınız. Siyaset kimseye nimet getirmeyecek. Siyaset, hizmet etme yeridir. İşe böyle bakarsanız başarı da devamında gelir." (Kayseri Yeni Haber)
 
Başkan Özhaseki çok doğru söylemiş. Doğru söze ne denir? Şapka çıkartılır. Ben de onu yapıyorum. Yapıyorum yapmasına ama Belediye seçimlerine yedi-sekiz ay kala bazı soruları da sormadan edemiyorum. Öyle ya, geçmiş yirmi yıla yakın icraatın bir muhasebesi bu. Bir kere, kendisinin “görev algılayışı” acaba genel için doğru mu?  Ya da siyasal gücü elinde bulunduranlar bu öğütlere ne derecede riayet ediyorlar?
 
Başkanı eleştirmek ya da sözlerini çürütmek için falan söylemiyorum. Kamuoyunca bilinmeyen bir şey kalmasın istiyorum. Öyle ya, yeni dönem için bazıları, tekrar seçmenin huzuruna çıkacak. Çıkınca da bazı sorular da sorulacak. Haberleri olsun!.   Başkanın sözleri teorik planda kalmayıp, pratikte acaba ne derece hayata geçirilebiliyor? Demem o ki; böyle olup olmadığını bilebilmek için bazı araştırmalara ihtiyaç var.
                                               
Mesela; Başkanların ve Belediye Meclisleri’nde görev alanların, görevleri dışında, seçilmeden önceki iştigal konusu ile, üyelik sürecindeki iştigal konularının bilinmesi, lazım… Tabii, birinci derecede yakınlarının da…
 
İl Başkanlarının, İlçe Başkanlarının, Yönetim Kurulu Üyelerinin, Başkanların, Meclis Üyelerinin ve yakınlarının, “görevden” önceki ve sonraki “ayni ve nakti varlıklarının” kamuoyunun bilmesinde sayısız yarar var. Gerçi bunlar, yasal mercilere veriliyor ama olsun kamuoyunun da bilmesi iyi olur.
 
Mesela, İmar Kanunu’nun 18. Madde uygulaması ile satılan taşınmazların bir çetelesinin kamuoyunca bilinmesinde ne sakınca olabilir ki? Bunlar için muhammen bedel olarak ne kondu, ihalelere kaç kişi girdi, kaçıncı ihalede, kaça satıldı, kimde kaldı vs.?
 
Bunların dökümü belediye arşivlerinde var. Zaman zaman istedik ama yanıt alamadık. Belli ki, işlerinin çokluğundan yanıtı veremediler. Ama seçim sathı mailine girince bunlar da sorulacak kendilerine.
 
Mesela başka şeyler de sorulacak, seçim sürecinde. İl Başkanları, İlçe Başkanları, Belediye Başkanları, Meclis Üyeleri, belediye çalışanları arasında belediyelerin ortak olduğu “kurum ve kuruluşlarda”, şirketlerde görev alanların aldıkları hakkı huzur, ücret, temettü vs. konusunda da bir açıklama bekleriz.  Bakalım ne alıyorlar buralardan? Yoksa, “Allah rızası için mi” görev yapıyorlar?
***
Söz konusu anket, 12-21 Ocak/2013 tarihleri arasında yapılmış. Alıntı yaptığım haberden anlayabildiğimiz kadarıyla Özhaseki'yi beğenmeyen %10'luk bir “nefret kitlesi” varmış. Ne demek bu, anlayamadım doğrusu.  Sevmemeyi anlarım da, “nefret” anlaşılır gibi değil.
 
Öte yandan Kayseri'de, %60.2'lik, Özhaseki'yi koşulsuz şartsız çok seven bir kitle varmış.  Bunu, oy yüzdesi olarak da alabiliriz. Geçen seçimlerde de buna yakın oy almıştı, yüzde 60,5. Demek ki, Başkanın oyunda bir artış ya da azalış yok.
 
Fakat, araştırma sonuçlarına baktığımızda Özhaseki, Kılıçdaroğlu’nun çıkışları nedeniyle %10 oy kaybetmiş. CHP’nin girişimleri olumsuz etki etmiş… Oysa, deniyordu ki, Kılıçdaroğlu’nun çıkışları Özhaseki’ye oy kazandırıyor; demek ki, aksi olmuş. Demek ki, vakti zamanında, Başkana destek çıkan, 150’ye yakın STK’nın ortak bildirisi de pek etkili olamamış.
***
Öyle ya da böyle; bir Nuh Tufanı olmadığı taktirde, Büyükşehir, Kocasinan ve Melikgazi’yi Ak Parti’nin kaybetmesi mümkün değil. Fakat, Büyükşehir’de Özhaseki’nin, en azından, 2009 seçimlerinde aldığı %60,5 oyu koruyabilecek mi? Bence, biraz kuşkulu…  Zira, partisinin, aynı seçimlerde İl Genel Meclisi oyu yüzde 52,1. Bu oranı tutturabilirse, büyük başarı!..

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV