banner153
21 Eylül 2020 Pazartesi

ÖZHASEKİ VE KAYSERİ PROJELERİ

13 Ağustos 2020, 06:39
Bu makale 355 kez okundu
ÖZHASEKİ VE KAYSERİ PROJELERİ
KADİR DAYIOĞLU
Değerli Başkanımız Özhaseki; “Bütün projeleri birebir takip ediyorum”, demiş “kurum bülteni”nde… Yine Kayseri’nin “mega projeleri” için müjdeler vermiş. Kulağımın dibinde, “tüfek atıla atıla Hasandağı’nın kekliğine döndüğümden”, bu sözleri bir politikacı sözü gibi kabul ediyorum…
 
Sayın Özhaseki, kusura kalmasın. Kıranardı Gölet’i (Öküzçukuru) için bütçeye konan 5,5 milyon lirayı serbest bıraktırmayan bir siyasal kadro, yüzlerce milyon dolarlık mega projeleri nasıl hayata geçirebilecek çok merak ediyorum…
 
Mehmet Bey, yine alışılagelmiş laflar etmiş: “Kayseri özelinde yapılması planlanan ve ülke gündeminde yer edinebilecek bütün projeleri birebir takip ediyorum” demiş. “Hava İkmal Millet Bahçesi'den Kayseri Havalimanı'na; Belsin Terminal - Şehir Hastanesi - Nuh Naci Yazgan Raylı Sistemi'nden Kayseri Hızlı Tren'e kadar bütün projelerin takipçisiyim” diye ilave etmiş.
 
“Bizi bu günlere Kayseri getirmiştir, hakkı çoktur”, demiş. Haksız değil, koptu koptu oy verdi AK Parti’ye Kayseri’nin muhterem ahalisi. Konya “gak deyip et, guk deyip ekmek alırken!” yani “siyasal kozları” iyi kullanırken, Kayseri, rutin dışında hiçbir yatırım almadı İktidardan, bunca siyasal desteğe rağmen.
 
Nitekim, aşağıda verdiğim örnekler, AK Parti Milletvekillerinin, projeler bağlamında ne denli duyarlı olduğunu bize söylüyor, Başkanımız ne derse desin!.. Mesela bu yıl sonuna doğru Niğde-Ankara otoyolu açılacak; geçip gidenler bize el sallayacak… Doğu’nun ve Güneydoğu’nun önemli ulaşım aksında olan Kayseri, yine havasını alacak.
 
Oysa Kayseri’nin, bu otoyola yine bir otoyolla bağlanması gerekir. Unutmayın bir buçuk milyona yakın yerleşik nüfusu ve ekonomik gücü ile Kayseri, bunu hak eder ama bunun farkında değil bu kenti yönetenler. “Geliyor-gidiyor” ile günlerini geçirdiler, ahaliyi oyaladılar. Yine bu yıl sonu, Ankara-Sivas Hızlı Treni el sallayacak bizlere.
 
Bu köşede yazdım, bir kez daha anımsatıyorum: Niğde-Ankara Otoyolu’nun temeli atıldığında, yazım üzerine, Karayolları 6. Bölge Müdür Yardımcısı beni aradı, yine böyle bir bağ zamanı. Şu müjdeyi vermişti: “Kadir Bey, bu proje beş yılda bitecek. Son iki yılı içerisinde Kayseri bağlantısını da yapacağız!”, demişti. Yanlış anımsamıyorsam, Acıgöl üzerinden yapılacaktı bu bağlantı… Bu müjdeyi de köşemde vermiştim. Aslı olmasa, ne diye arasınlar ki beni? Bunu bile takip etmedikleri anlaşılıyor siyasilerin özellikle iktidar milletvekillerinin.
***
Özhaseki; “…Ankara’da her gün Kayseri projeleri üzerine istişarelerde bulunduklarını söylemiş. Doğup büyüdüğümüz, bize emek veren şehrimize her türlü katkıyı sunmak için her fırsatı değerlendiriyoruz. Bizi bugünlere Kayseri getirmiştir, hakkı çoktur. İmkân oldukça, ömrümüz vefa ettikçe bu hakkı ödemeye çalışıyoruz” ifadelerini kullanmış. “Kayseri Havalimanı’nın ihalesi bir ay içerisinde yapılacak”, demiş.
 
“Belsin - Terminal - Şehir Hastanesi - Nuh Naci Yazgan Raylı Sistemi’nin ihalesini yapıldı. Yakın bir zamanda işe başlanacak”, diye ilave etmiş. “Kayseri Hızlı Tren meselesinde projeler bitti. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımız, dış kredi görüşmeleri yapıyorlar. Kredi görüşmeleri bitince ihaleye çıkacaklar. Bize de bu müjdeyi verecekler”, müjdesini vermiş.
 
Bunlar, kaçıncı müjde. Sayısını unuttuk vallahi! Sanırım; “hafızayı beşer nisyan ile maluldür!” kuralına sığınıyorlar. Tabii, “kazma vurulmadığı” sürece “proje bitti”, “ihale yapıldı!” türünden beyanatlara, muhterem Kayseri ahalisini bilmem ama benim karnım tok. Keşke Başkanımız bunların ihale ilanları ile birlikte, “proje numaralarını” da verebilse.
***
Başkanımız diyor ya, Kayseri’nin projelerini takip ediyorum. İsterseniz bu bağlamda bazı anımsatmalar yapalım. Bazı projelerin “başlama ve bitim” zamanını verelim. Bakalım, gerçekleşme hız neymiş? Bir de Ankara bürokratları kendisine ne kadar bilgi vermiş.
 
-Yerköy-Kayseri Yüksek Standartlı Demiryolu (139 km) ÇED, Etüt-Proje, Kontrollük işinin başlangıcı 2014, bitimi 2025. Bu, proje aşaması. Buradan şunu anlıyorum, 2025 öncesi kazma falan vurulmayacak. Tabii, etüt-proje, ÇED Raporu vs. işi biterse.
-Boğazköprü-Himmetdede-Avanos Ayrımı Bölünmüş Yola (37 km) 1997’de başlanmış, 2023’de bitecekmiş. Demek ki, 26 yılda tamamlanacak.
-Kayseri-Tomarza Ayrımı. BSK (39 km) yolu yapımı 2006’da başlamış, 2023 yılında bitecekmiş. Yani, yol şayet biterse, 17 yılın sonunda hizmete açılacakmış!..
-Tomarza Ayrımı - Pınarbaşı BSK (52 km) yolu yapımı 2006’da başlamış, şayet biterse 2023’e hizmete açılacakmış.
-Pınarbaşı- 5. Bölge. Hududu BSK (58 km) yolu yapımına 2003’te başlanmış, yirmi yıl sonra 2023’te bitecekmiş.
-Kayseri-Niğde Bölünmüş Yolu (102 km) yapımına 2012’de başlanmış, Allah nasip ederse, on bir yıllık bir sürede 2023’te hazır olacakmış.
-Develi 2. Merhale Depolama ve Sulama işine 1990’da başlanmış, 36 yıl sonra yani 2026’da bitecekmiş.
-Bahçelik-Baraj ve Sulanması işine 1995’te başlanmış, 31 yılda yani 2026’da bitecekmiş.
-Yeşilhisar Kovalı Sulaması Yenileme işine 2016’da başlanmış, 9 yıl sonra bitecekmiş.
-Kayseri Hava Terminal Binası ve Apron Altyapı-Üstyapı işine 2019’da başlanmış, yine nasip olursa 2023’te bitecekmiş. Hatırlar mısınız? Kaç kez başlanmıştı bu işe… Sanırım Özhaseki Başkan da hatırlamıştır, verdiği beyanatları. Tabii, her sandık öncesi.
-Kayseri Develi Devlet Hastanesi Ek Bina (150 yatak) işine, 2016’da başlanmış, gözünüz aydın seneye hizmete açılacakmış (2021). Biliyor musunuz; eski Devlet Hastanesi’ni dümdüz edeceklerdi. Sanırım, yazılarımız sonunda vazgeçtiler.
***
Gelelim Hafif Raylı Sistemlerimize:
-Talas Mevlana-Furkan Kavşağı Tramvay Hattı Raylı Sistem (5,52 km) İnşaat+Elektromekanik işine, 9 araç da dahil, 2019’da başlanmış, evvel Allah 2021’de yani bir yıl sonra hizmete girecekmiş. Ama bu hatta gerçekten kazma vuruldu mu?
 -Anafartalar-Terminal YHT Tramvay Hattı Müşavirlik, İnşaat+Elektromekanik (6,83 km) işi, 10 adet araç dahil, 2019’da başlamış, Allah izin verirse 2023’te bitecekmiş. Yine merak ediyorum: Bu işe kazma vuruldu mu? Memduh Başkanım ne dersiniz?
***
Peki bu bilgileri nereden aldım? Öyle kopyacılık yok, arayın bulun. Ama belirteyim, devletin resmi belgelerinden… Halk “unutma illetli olsa” da “Google Amca”nın böyle bir huyu yok.

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV