banner87
banner131
22 Haziran 2018 Cuma

ÖZHASEKİ’NİN PROJELERİ (1)

20 Ocak 2014, 11:02
Bu makale 1561 kez okundu
ÖZHASEKİ’NİN PROJELERİ (1)
KADİR DAYIOĞLU
Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, yeniden seçilmesi halinde yapacağı projeleri kamuoyuna açıkladı. Yaklaşık 3 bin kişinin katıldığı yemekli toplantıya ben de davetliydim, sağlık sorunu nedeniyle katılamadım. Diyecekseniz ki, “katılsan ne olacak, katılmasan ne olacak!” “Kayseri ulusu!”, değilsin ki!
 
“Kayseri ulularının” da yoğun ilgi gösterdiği toplantı ile ilgili bilgileri basından aldım. Önce söz verip yaptıklarını anlatmış. Geçmiştekiler arasında tek ilginç olan Erciyes Projesi… Diğerleri, eşdeğer her ile de yapılan, rutin denen türden şeyler.
 
Hep şunu sordum; öve öve bitirilemeyen Kayseri’de olup da mesela Gaziantep, Konya, Eskişehir, Malatya, Adana, Mersin, Antalya gibi illerde olmayan ne? Mesela hızlı tren, otoyol, nitelikli havaalanı, tarımsal sulamalar konusunda bilgi vermesini beklerdim, Başkanın.
 
Zira, 800 milyon harcadıklarını söylediği “Erciyes Projesi”nin geleceği bunlara bağlı… Yoksa, harcanan paraya, sarf edilen emeğe yazık olur… Proje, fiyasko ile de neticelenebilir. Tekir, mangal partilerinin verildiği piknik alanına döner. Tatillerdeki kalabalık kimseyi yanıltmasın.
***
Eski Sanayi Bölgesi, “kentsel dönüşüme” tabii olacakmış. Doğru bir düşünce, doğru bir proje ama yerine ne yapılacağı da çok önemli. 700 dönümün 500 dönümü gölet olacaksa, orada biraz durmak gerekir. Bu “bir buçuk iki milyon” metreküp suya ihtiyaç var, demek. Neredeyse Tekir Göleti hacmine eşit bir hacım.
 
Bu kadar suyu nereden bulacaksınız? Buldunuz, bunun maliyetini nasıl karşılayacaksınız? Yok bu suyu Kızılırmak’tan alacaksanız, neresinden ve nasıl? Şayet Elektrik üretimi devam edecek, tarımsal sulama yapılacaksa gövdeden ve kaynaktan su alamazsınız.
 
Şuanda tarımsal sulama yapılıyor olsa, elektrik üretiminin yarıya düşeceğini hemen söyleyebilirim. Bakınız, bugünlerde, kuraklık nedeniyle; “Yamula Barajı’nın su seviyesinin 20 metre kadar düşmesi ile birlikte, su altında kalan eski Kuşçu beldesindeki sağlık ocağı, belediye binası, çeşme ve yatır gün yüzüne çıktı.” (Kayseri Olay). Muhtemelen elektrik üretiminde de kısıntıya gidilmiştir. Şu iyi bilinmeli; Orta Kızılırmak havzasının yağışlar az ve stabil değil.
 
Su mansaptan alınacaksa, “mansap sulaması” ne olacak? Ve ayrıca, o suyu kente nasıl taşıyacaksınız? Kot, müsait mi? Terfi ile nakledecekseniz, maliyetini hiç düşündünüz mü? Bunlar söylenirken en azından bir “ön yapılabilirliğin” olması gerekir.
 
Yok bir havuz gibi olacaksa, suyu temizleyen bir “eko sistem” ya da “devir daim” lazım. Birincisi insan eli ile olmaz, doğanın işi; ikincisinin de maliyeti çok yüksek. Süs havuzuna benzemez…
 
Hasılı kelam, teorik olarak yapılabilir ama parayı nereden bulacaksınız? Şayet, gölet dışında kalan arazinin iskana açılmasıyla bu projenin finansmanı düşünülüyorsa, o da kafi gelmez? Ayrıca; kamulaştırma bedeline güç yetmez. Hayaller güzel ama reel hayat çok farklı.
***
Benzeri bir çalışma da Hava İkmal arazisine yapılacakmış. Evvelce de önermiştim. Bu arazinin bir karışını bile imara açmak, katliamdır. Eğer, burası da Mimasinan Parkı’na dönecekse hiç dokunmayın, ondan iyi. Ama mesela dev bir “Botanik Bahçesi” yapılabilir.
 
Sahabiye, Fevziçakmak vs. de dönüşüme tabii tutulacakmış. Bu bölgeleri de bulunan yapıların teknolojik ve pazar ömrünün bittiği muhakkak. Ama buralar da Eski Stat’ın akıbetine dönecekse, çok korkunç bir şey.
 
Bakınız; Otel bitti, çirkin bir kütle oluştu. Güney’de ki, rezidanslarda epey yükseldi. Daha çirkinleşecek bu ada... Trafik ise, felç olacak. Çok merak ediyorum, bu adanın yani Forum Kayseri’nin “kaskı” neydi? İhale aşamasındaki “kask”ta bir değişiklik oldu mu?
 
Mimar ve Şehir Plancısı değilim ama bir konuyu aktaracağım; Şehrin merkezinden ve mücavirinden Erciyes’in görüntüsünü engelleyecek her bina, bir cinayettir. Forum Kayseri ve civarına yapılan yüksek katlı binalara bir bakın, Erciyes’i perdeliyor. Bunu görünce de hemen şunu sormak ihtiyacı hissediyorum: Bu şehirde mimar, şehir plancısı; aklı selim, zevki selim kimse; Mimarlar Odası, Üniversite yok mu?
 
Demem o ki; kentsel dönüşüm adı altında yapılacak uygulamalardan, Forum Kayseri örnekleri çıkacaksa, hiç dokunulmasın, daha iyi? Bırakınız o halde kalsın. Şayet, Başkan’ın dediği gibi bir “deprem” korkusu varsa, yüksek kat zaten önerilmez. (Devam Edecek)

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV