banner153
31 Ekim 2020 Cumartesi

PANDEMİ ESNAFI VE ÇALIŞANI BİTİRDİ

26 Eylül 2020, 06:43
Bu makale 537 kez okundu
PANDEMİ ESNAFI VE ÇALIŞANI BİTİRDİ
MEHMET NİLKALI
Mart ayından beri pandemi ile yatıyor pandemi ile kalkıyoruz. Gelinen noktada salgın en süt seviyeye çıktı. Şehrimizde de durum ciddi. Yetkililer gerekli önlemleri almaya çalışıyor ama vakti zamanında alınmayan tedbirlerin cezasını hep birlikte çekiyoruz gibi.
Daha da vahimi halen yetkililerin şehrimizle ilgili durumun iyiye doğru gittiğini söylerken Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın katılımı ile 11 il sağlık müdürüyle yapılan video konferans yöntemiyle yapılan toplantıda şehrimizle ilgili ek tedbirlerin kapıda olduğunu anladık.
Öncelikle şunu söylemekte yarar var. Bu sonbahar ve kış aylarında insanlarımızın yaşacağı grip hastalığının nedeni yada gribin oluşumu covid 19 virüsünden kaynaklanacak. Yani grip hastalığına yakalan herkesin covid 19 olduğu gerçeği ve hepimizin bu hastalıkla tanışıp atlatacağımız doğrusunu da unutmamalıyız. Bu konuda Bilim Kurulu Yetkilileri ve Sağlık Bakanının açıklamaları ile uyarılarına baktığınızda meselenin özünü anlamış oluruz.
Burada önemli olan herkesin aynı anda bu hastalığı yaşamaması. Çünkü ağır geçen rahatsızlık nedeniyle ihtiyaç duyulabilecek olan hastane sayısı, sağlık çalışanı sayısı birde hasta sayısının artmasıyla yetersiz kalabilir. Bunun sonucu olarak hepimiz etkilenir ve gerekli tedavi alamayabiliriz. Şuan için sağlık çalışanlarının fedakarca çalışmalarını takdir etmek ve onların morallerini yüksek tutmakta yarar var.
Çünkü; toplumda şunu hep birlikte görüyoruz. Annesi, babası, çocuğu, aile fertlerinden birisi yada yakınlarından birisi hastalandığında bir iki kişi haricinde herkes o hasta yakınından kaçtığı bir gerçeği var. O zaman sağlık personeli tamamen kaçması gerekmez mi? Siz yakınınızın yanında bile hastalık bulaşacak diye durmazken sağlık çalışanı ne yapmalı. Evet maaşını alan bir personel ama bazen paranın da yetersiz olduğu gerçeğini unutmayalım.
 
ŞİMDİ konu başlığımıza dönecek olursak. Pandemi döneminde devletin yada devletin ilgili organları yada yetkilileri ekonomik anlamda bir destek paketi açıkladı. Bir destek süreci oldu. Amaç ekonomik anlamda insanların bu süreci daha az zararla atlatması idi. Ancak ilk günden beri yanlış olan, hatalı olan, esnafı ve çalışan kesimi maddi ve manevi anlamda büyük zarar, kayıplara uğratan destek paketinin sürdürülmesine bir anlam verilmiyor.
Kısa çalışma ödeneği adı altında ödenen para işvereni huzura kavuştururken, çalışanı 6 aydır mağdur etmektedir. Son olarak iki aylık uzatılan kısa çalışma ödeneği ile insanların 8 aylık sigortalılık süreci hayatlarından çalınan bir zaman dilimi olarak gitti. Karşılığında işveren sigorta primleri ödemesi yapmayarak kazançlı çıktı. Artı insanlara 1300 TL kısa çalışma ödeneği verilerek, 2300 TL asgari ücretle geçimlerini sağlamayan asgari ücretli dar gelirli 1300 TL’ye mahkum edildi.
Asgari ücretle geçinen ve kısa çalışma ödeneğinden yararlanmayan çalışana 1000 TL pandemi yardımı yapılırken, 1300 TL kısa çalışma ödeneği ile geçinmek zorundasın denilen insanlara bu yardım daha başvuru aşamasında engellenerek yapılmadı.
Bazı işletmeler, kısa çalışma ödeneği ile işçinin, çalışanın hakkının gasp edildiğini düşünerek daha ilk ayında, ikinci ayında bu uygulamadan çıkarken, birçok işletme bu uygulamayı sigorta primleri, çalışanın maaşı, vergi ödemeleri cebinde kaldığı için devam ettirdi.
Peki siyasiler ne yaptı. Sayın milletvekilleri ne yaptı. Acaba onlar bu insanların sorunlarına, geçinemedikleri için banka kredilerine muhtaç olan bu insanların feryatlarına kulak verdi mi? Hayır.
Biri kurduğu güneş enerji santrali üzerinden 1 milyon liraya yakın parayı her ay cebine koymaya devam etti. Biri farklı ilçelerde yeni santraller kurmaya gitti. Sıralasanız o kadar çok şey çıkacak ki. İnsanlar maddi ve manevi anlamda sıkıntılar yaşarken kirli su meclise taşındı. Ama insanların bu mağduriyetini kimse ele almadı.
Peki ne yapılmalı. Öncelikli olarak geride kalan zaman diliminde kısa çalışma ödeneği alan insanların sigortalı sayılması ve SGK’da sigorta primleri yatmış olarak gösterilmelidir.
İkincisi. Kısa çalışma ödeneği alan insanların, çalışanların, maaşları işveren tarafından tamamlanmadıysa tamamlanmalı. Eksik kalanlar varsa maaşları aldığı asgari ücrete fikslenerek ilgili bakanlık bu maaşı tamamlamalıdır.
Hatta pandemi sürecinde eksik maaş alması, işsiz kalmasından dolayı sıkıntı yaşayan insanlara, geriye dönek pandemi yardımı almadıysa alamadığı her ay için hesabına bin lira yani 6 bin lira para yatırılmalıdır.
Banka kredisine mahkum edilen insanların, kısa çalışma ödeneği dayatmasıyla baş başa bırakılarak bir sendika başkanının söylediği gibi işsizlikle tehdit edilen insanlara sahip çıkma zamanıdır.
AK Parti İl Başkanının kendi ilçe kongreleriyle dertlenecek vakti olmamalıdır. Vatandaşın yaşadığı bu sıkıntılar varken, Esnaf işyeri kapatırken, Esnaf mağdurken, Çalışan kesim mağdurken. Eğer parti içi meselelere daha çok vakit ayırabiliyorsa o zaman yapacak çok bir şey de yok.
 

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV