banner87
19 Nisan 2019 Cuma

PARA KOLEKSİYONCUSU-1

06 Kasım 2018, 10:03
Bu makale 237 kez okundu
PARA KOLEKSİYONCUSU-1
KADİR ÖZDAMARLAR
Bana, Para koleksiyonculuğu nerden, hangi merak duygusuyla başladı bilemiyorum. Ancak koleksiyon defterime baktığım zaman müzeye kayıt tarihi 1980. Bu konuda, Mehmet Çayırdağ, Halit Erkiketlioğlu, Alim Gerçel, Mahmut Telcioğlu ve Kadir Özdamarlar başı çeken bir grup dosttu. Bu arkadaşımızla Kayseri Nümusmatik Derneği’ni kurmuştuk ki, alanında İstanbul’dan sonra ikinci dernekti. Şimdilerde kurduğumuz bu derneğin onbeş üyesi vardır. Üyelerin azlığının sebebi koleksiyonerliğin bir tutku oluşudur. İkincisi ise imkan ve sürekli ilgi işi olmasıdır. Bir başka zorlu iş ise eski paraların temin etmede özel ve resmi zorluklardır!
Konu nerden aklıma geldi? Şimdilerde yıllardır hizmet veren Müze binası, Kayseri Kalesi içerisindeki yeni yerine taşınmaktadır. Elbette sevindirici bir olaydır. Kayseri yeni bir kültürel mekana kavuşmaktadır! Bir de her aralık ayında bu kayıtlı paralar ilgililer tarafından denetlenir. İşte taşınma dolayısıyla aralık ayında yapılan denetim, bu erken taşınma sebebiyle ekim ayına alınmış.
Denetim için davet gelince albümümüzü alarak müzenin yolunu tuttuk. İşte uzun zaman ilgilenemediğim madeni, kağıt ve hatıra paralarımızı bir daha inceleme imkanı buldum.
Develi’de yıllardır definecilik çok rağbet bulmuş ve çoğu palavra çok olay dinlemişizdir. Onlarla sıkı bir bağlantımız olmuştur. Bu konuda Develi’de definecilik konusunda epey bilgi edinmiştik. Develi darphanesi ve 1267 tarihinde Develi’de basılan Selçuklu gümüş madeni para hakkında bilgileri çok eskiden öğrenmiştim. Şimdilerde iki genç arkadaşı ciddi olarak bu konuya el attıklarını, görüyorum. İnşallah uzun zaman buişi sürdürürler. Zira bu sayede Develi’de bulunan kıymetli etnografik malzemeler de ortaya çıkacaktır.
Para albümlerimi karıştırırken albümler arasında paralar ile ilgili gazetelerden kesip sakladığım gazete kupürlerini bir daha okumak imkanı buldum. Bunlardan ikisi çok önemliydi. Birincisi nümusmatikler (para koleksiyonerleri) duayeni Emekli Deniz Kurmay Albay Güvendik Fişekçioğlu’na, ikincisi ise Üç Ayrı Kıtada Basılan Osmanlı Sikkeleri’ni kitaplaştıran Atom Damalı’nın kitabı hakkında özet ama özlü bir bilgi.
Fişekçioğlu’nun verdiği bilgileri haber yapan gazeteci Bülent Yardımcı. Hangi gazetede çalıştı ve ne zaman bu haberi yaptığı konusunda bilgi eksik. Demek ki hassas değilmişim veya tarihlendirme ihmal davranmışım!
Eski paralar çil, temiz, silik ve nadir olmak üzere alış ve satış değerlendirilir. Buna göre fiyatlar ayarlanır. Habere göre:”Fişekçioğlu, elindeki tam takım1.Emisyon banknotu satışa çıkardı.1,5,10,50,100,500 ve 1000liralık 7 adet banknottan oluşan koleksiyona 300 bin avro değer biçti. Koleksiyonun en önemli parçası, ön yüzünde Atatürk portresi, arka yüzünde Sakarya Demiryolu Hattı bulunan koyu mavibin liralık banknot. Bu banknota biçilen değer ise 250 bin avro.”
Ayrıntı bir bilgi daha: Türkiye Cumhuriyeti kuruluşundan bugüne kadar piyasaya 8. emisyon dediğimiz banknotları kullanıyoruz.8.emisyon1,5,10,50 ve 100 YTL’lik banknotlardan oluşuyor.
Mustafa Kemal Atatürk döneminde piyasaya sürülen 1.Emisyon ise 1,5,10,50,100,500 ve 1000 liralık yedi adet kağıt paradan oluşuyor. Dünyada Türkiye Cumhuriyeti’nin dolaşıma sürdüğü 1.emisyo banknotların tümüne sahip üç kişi var. Üç kişiden biri1. emisyon diğer örnekleri biri Türkiye’de diğeri İse İsviçre’de yaşayan iki Türk’te bulunuyor” demektedir.
 
 
 

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV