banner87
18 Temmuz 2019 Perşembe

PERŞEMBE’NİN GELİŞİ

13 Eylül 2018, 07:32
Bu makale 723 kez okundu
PERŞEMBE’NİN GELİŞİ
ŞABAN GÜNER
Cumhuriyetin 100.yılına dört yıl kaldı. 2019 yılı Mart ayında seçeceğimiz belediye başkanları kentlerini bu anlamlı yıldönümüne taşıyacaklar. Yaklaşan mahalli seçimlere bu pencereden bakınca, önemli bir sürecin başlangıcının arifesinde olduğumuz gün gibi ortada duruyor.
Peki, siyasi partilerimiz bu gerçeğin farkında mı? Bu sorunun cevabı çok net. Ak parti günler önceden hazırlıklara başladı. Başta otuz büyükşehir tüm kentlerde anketler yapıyor. Değerlendirmelerde bulunuyor. Yorgun teşkilatlarını yeniliyor. Hedefi tüm kentleri kazanmak olarak belirlemişler. Vizyon diyorlar, misyon diyorlar. 2023 diyorlar.
Ana muhalefet partisi kurultay çabasında. Varsa yoksa koltuk derdindeler. Diğerlerinin de çok fazla bir gayretleri yok. Kazanırlarsa kendi çalışmaları, kaybederlerse seçimlerde hile yapıldı mazeretleri var. Onlar oyunda oynaştalar.
Dünya ve Türkiye hızla değişiyor. İlim çağının ötelerine gidiyoruz. Farklı tercihleri ve ihtiyaçları olan bir nesil geliyor. Yirmi birinci yüzyılın başında doğanlar yirmili yaşlara geldiler. Bu yeni nesli yönetmeye talip olanlar çok donanımlı olmak zorundalar.
Rehberi bilim ve ilim olan başkan adayları çıkarmak gerekir. Kentleri deneme yanılma yöntemleri ile idare edecek başkanlar, 2023 ün azametinde boğulurlar. Zaten hazırlığı, projeleri olmayan adayların seçilme şansları olmaz.
Çok farklı kesimlerden, çok renkli kültürlerden ve şehirlerden görüştüğüm her vatansever genel seçimlerle, mahalli seçimleri farklı görüyorlar. Şehirleri için donanımlı, dürüst, şovdan uzak, hizmet ehli başkanlar istiyorlar. Böyle olduğuna inandıklarına, partisine hiç bakmadan oy vermeye hazırlar.
Yılbaşına varmadan aday isimleri netleşmeye başlar. Büyük şehirlerde sürprizler olacağına inanıyorum. Kayseri de şahsen sürpriz olacağına ihtimal vermiyorum. Ak Partinin Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mustafa Çelik olur.
Çelik, Özhaseki tarafından başlatılan projeleri tamamladı. Bunu yaparken yanlış, eksik. Gereksiz demedi. Her açılış veya hizmete alma töreninde Özhaseki ile birlikte hareket etti. Onu öne çıkardı. Sayın Özhaseki şu anda Mahalli İdarelerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olduğuna göre Çelik başkan dururken, başka bir isim arayışına girmez.
Kaldı ki Çelik, şov yapmıyor. Hizmet etmeyi seviyor. Ulaşım sorununda hayli yol aldı. Taşradaki ilçelere hizmet götürüyor. Bilime ve ilime önem veriyor. Kendi projelerinin hazırlığını yapıyor. Sivil toplum örgütlerini dinliyor. Sanırım seçim kampanyalarında, yapacaklarını anlatacak. Onun söyleyeceklerine, projelerine karşı, ne kendi partisinde nede muhalefet partilerinde, kimsenin dört dörtlük bir hazırlığı yok.
Muhalefet partilerinin, mahalli idarelere yönelik bir çalışma ve hazırlığının olduğuna inanmıyorum. Seçime beş kala, aday arama turlarına çıkacaklar. İkna ettikleri adayların, ellerine verecekleri bir dosya veya proje olmayacak. Bu hep böyle oldu, böyle olmaya da devam edecektir.
Anlayacağınız, Perşembe’nin gelişi, Çarşamba’dan belli.
 
 

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV