banner87
11 Aralık 2018 Salı

PINARBAŞI’NDA “SÖKÜM” TOPLANTISI

06 Aralık 2017, 07:08
Bu makale 307 kez okundu
PINARBAŞI’NDA “SÖKÜM” TOPLANTISI
KADİR ÖZDAMARLAR
2OO9 yılından beri İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’müz  ,Bakanlığımız emirleri doğrultusunda, ilimizde “Somut Olmayan Kültürel Miras Ulusal Envanteri”ni çıkarma gayreti içerisindedir. Bütün illerimiz de bu gayret içerisindedir.
Kayseri İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’müz aradan geçen sekiz sene içerisinde uzun ve yorucu bir emek sarf ederek epeyce mesafe aldı. Kırka yakın kültür envanter tespit edilmiş ve Bakanlığımız ölçüleri içerisinde bu milli değerlerimiz Unesko’ya gönderiliyor, kabul edilen değerlerimiz ulusal envanter içerisinde değerlendiriliyor ve dünya kültürüne mal ediliyor.
Bu zorlu fakat şerefli iş için başat Turizm ve Kültür Müdürü İsmet Toymuş olmak üzere Müd. Yrd. Erkan Erdoğan yönetiminde             seçkin danışmanlar sayesinde tespit edilen değerler üzerinde ayrıntılarla uğraşarak, istenilen malzemelerle(CD, fotoğraf, kaset vs.) hazırlanmıştır.
Müdürlük bununla yetinmemektedir.            Kaza Kaymakamlıklarıyla ve Belediye Başkanlıklarıyla temasa geçerek ekip halinde kazalara gidilmekte ve yerinde bu değerler tespit edilmekte ve değerlendirilmektedir. Yeşilhisar, İncesu, Develi değerleri bu sayede ortaya çıkarılmıştır. Geçtiğimiz hafta ise ekip Pınarbaşı’nda idi. Sayın Kaymakam Mehmet Haşim Kılıç ile Belediye Başkanı Dursun Ataş’n bizleri karşılamaları, ilgileri, ağırlamaları ve özellikle Pınarbaşı hakkında verdikleri son derece önemli bilgiler doğrusu Pınarbaşı’ya ne kadar hâkim olduklarını göstermiştir. Bu toplantıda tespit edilen değerler üzerinde tartışılmış, elde edilen bilgiler formlara geçmiştir. Müdürlüğümüz uzmanları ve danışmanların görüşleri ile bilgiler olgunlaştıktan ve belgelerle desteklendikten sonra bakanlığa gönderilecektir. Bu arada Pınarbaşı Belediyesi’nin tabir yerinde ise Prof.Dr. Remzi Kılıç yönetiminde “Bütün Yönleriyle Pınarbaşı” diyebileceğimiz bir adla geniş katılımlı sempozyumu yaz başlangıcında gerçekleştireceğini de öğrenmiş olduk. Şimdiden Başkan Dursun Ataş’a başarılar diliyoruz.
Pınarbaşı’ndan ayrılacakken arabamız bir okula girdi. Meğer yazar dostlar Abdullah Ayata ile Emrah Behçi’nin öğrencilerle bir sohbetleri ve kitaplarını imza günü varmış.Tabii çok sevindik.Kısa bir gönüllerini aldıktan sonra yola revan olduk.
Bu sefer Bünyan’dayız.”Özel Harekâtçı Şehit Komiser Yardımcısı Cennet Yiğit Müzesi “’ne geldik. Şahsen şehidimizi tanıyoruz ama böyle bir müze kurulduğunu bilmiyordum. Bizleri karşılayan baba Yahya Kemal Yiğit perişan ve fakat misafirlerini ağırlamak için elinden geleni yapıyordu. Sonradan öğreniyoruz ki bu müzenin kurulmasında Kayseri İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün teklifi ve yardımı ile olmuş. Doğrusu bir kat daha memnun olduk, ilgilileri tebrik ettik.
Şehidimiz aslen Bünyanlıdır. Fakat babasının görevi dolayısıyla Alanya doğumludur.(1993-2016).15.Temmuz.1916 tarihinde o uğursuz günde Özel Harekât Komutanlığı’na yapılan gece saldırısında görev arkadaşı Yeşilhisar’lı Kübra Doğanay ile birlikte şehit olmuşlardır.
Yeni yapılmış güzel evlerinin alt kat olarak belirlenmiş. O da çok güzel döşenmiş. Gazi Üniversitesi öğretim üyesi Prof.Dr. Necmettin Yağcı tarafından yapılan yağlı boya bir tablosu size hoş geldiniz, der gibi.           Şehit arkadaşı Kübra Doğanay yanında İstiklal harbi kadın kahramanlarından Ferruh Güpgüpoğlu,Seyyide Hatun (ki kendisi Kayseri Anadolu ve Rumeli Müdafa-i Vatan Cemiyeti Başkanı.)yyer almış.Diğer taraftan nasıl şehit olduğunun resimleri,şehidin özel eşyası ,nişan yüzüğü…Hasılı “bu topraklar için can verenlere ait “ne varsa bu müzede var!Yürek dayanır gibi değil.
Mekânları Cennet olsun.
Müzeden ayrılırken, Allah bilir ya halimiz inanın bir hal değildi. Böyle anlamlı bir tesisi kazandıran Kayseri İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne haklı bir teşekkür ederek Kayseri’ye yöneldik.
Kayseri e-Haber.5.12.2017                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                             
 

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV