banner87
16 Haziran 2019 Pazar

PRESTİJ KAZANMAK

11 Ekim 2018, 10:40
Bu makale 254 kez okundu
PRESTİJ KAZANMAK
ŞABAN GÜNER
Washington Post gazetesi başta birçok Amerikan gazetesine makaleler yazan Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı, 2 Ekim de İstanbul da Suudi Arabistan büyükelçiliğine girer, ama bir daha haber alınamaz.

Büyükelçilik binaları o ülkelerin mülkü sayılır. Diplomatik dokunulmazlıkları vardır. Elçiliğin sahibi olan ülkenin izini olmadan, elçiliklere müdahale edemezsiniz. Müdahale etmek o ülkeye savaş açmak demektir.

Diğer yandan ülkenizde yaşayan veya seyahat eden, ziyaret eden herkesin can ve mal güvenliğini korumak zorundasınız. Bu devlet olmanın en temel kuralıdır. Bunu yapamadığınız takdirde imajınız yerle bir olur.

Can ve mal güvenliğini sağlayamayan ülkelere ne yabancı yatırımcı gelir. Ne ithalatçı, ihracatçı gelir. Nede turist gelir. Bu nedenle soğuk savaş dönemlerinde ülkeler, düşman gördükleri ülkelerde terör yolu ile can güvenliği olmayan ülke imajı yaratmaya çalışırlar.

Hangi pencereden bakarsak bakalım Cemal kaşıkçı vakası üzerinde hassasiyetle durulması gereken öneme sahiptir. Bu esrarengiz kayboluşun veya cinayetin mutlaka tez zamanda aydınlatılması gerekir.

Cemal Kaşıkçı Suud hanedanına muhalif bir gazetecidir. Ama hiçbir devlet bana muhalif diye gazeteci öldürtmez! Hiçbir insanı öldürtmez! Sonuç olarak öldürtmemelidir.

Maalesef Müslümanların Kâbe’si, kutsal topraklar bir hanedanın işgali altındadır. Hanedan kendi ailesinin ikbali için her yanlışı kolayca yapacak bir anlayışa sahiptir. Petrol ve hac gelirlerini Amerikan ın emrine vermiştir. Onlar için Yemen, Katar, İran, Filistin, Türkiye fark etmiyor. Günah nedir, din kardeşliği nasıl olur umurlarında değil.

Amerika nın sarı kafası, “ biz olmasak siz iki hafta tahta oturamazsınız” diye hakaretler yağdırsa bile onlara dolar akıtmaya devam ederler. Ve o paralar terör örgütlerine, İsrail’e silah olarak gider. O silahlar Müslüman kanı akıtır.

Bu gerçeği seslendiren herkes hemen, Arap düşmanlığı üzerinden İslam düşmanlığı yapmakla suçlanır! Bakınız o sarı kafa, Kaşıkçı konusunda hiçbir şey bilmiyorum diyor! Bilmez tabi Suud’un dolarları onu körde eder, sağırda eder.

Artık bu sığ bakış açısını terk etmeliyiz. Maalesef Müslüman âlemi perişanları oynuyor. İçlerinde başta Türkiye bir iki ülke devlet geleneğine sahip, diğerleri aşiret düzeninde yönetiliyorlar.

Günümüz teknolojileri ile kim nereye nasıl, ne zaman girip, çıkmış kayıt altına alınıyor. Kaşıkçı öldürüldü veya her ne oldu ise ortaya çıkacaktır. Türkiye bunu ortaya çıkaracak kararlılık ve kabiliyete sahiptir.

Bunu ne kadar kısa sürede başarırsak dünyada kazanacağımız imaj o derece güçlü olacaktır. Tarih boyunca mazlumun yanında, zalimin karşısında yer almış necip milletime bu yakışır.

 

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV