banner153
banner156
23 Şubat 2020 Pazar

RAMAZANDA İHSAN KAPISINI TÜM CANLILARA AÇALIM

10 Mayıs 2019, 09:55
Bu makale 292 kez okundu
RAMAZANDA İHSAN KAPISINI TÜM CANLILARA AÇALIM
M.KEMAL ATİK
Sevgili Okuyucular!
Seyit Burhaneddin Hazretleri diyor ki:
“Bütün felaketlerin kaynağı nefistir, egodur. O yok olmadıkça kendini beladan kurtaramazsın. O nedenle nefsini muratsızlık mezarına göm de hoş ol, rahata kavuş. Kanaat bir bağdır, hırs ayağını onunla bağla. Şu beden mezara girmeden nefsin şerrinden emin olamazsın.”
 Bu değerler tüm insanlığı aydınlığa çıkaracak olan değerlerdir. Hakikat mertebesine ulaşabilmenin, yetkin insan olabilmenin şartıdır bu değerler. Hiç kuşkusuzu bu değerlere sahip olan insan Tanrı gücünden payını alacak, Yaratanla bütünleşecek ve İlahi huzura ancak bu değerlerle vasıl olacaktır. Bu değerlerin yaşandığı, yaşanması gerektiği en önemli zaman dilimi Ramazan Ayıdır.
Ramazan ayı Milletimizin gönlünde ilahi ve insani değerlerin harmanlandığı, fazilet ve asaletle yaşama mutluluğunun öğretildiği bir ay olarak kabul edilmektedir. Onun için bir Müslüman Ramazan ayı vesilesiyle nefis terbiyesi doğrultusunda yürüyerek kendisini tanıması ve kendi zihninin ürünü olan yaptıklarından sorumlu olduğunu bilmesi gerekir. Nefsimizde iz bırakan “ bencil” duygularımızın kara lekeler halinde çoğala çoğa sonuçta temiz fıtratımızı kirletmeden ve bozmadan tabir caiz ise her yıl imdada yetişen ve ruh dünyamızı aydınlatan mübarek Ramazan ayı, günah kirinden temizlenmemizi, arınmamızı, bizim dışımızdakilerle ünsiyet kurarak bütün canlılarla birlikte yaşamı ve paylaşmayı öğrenmemizi telkin eder. Bir yıl süren zaman içinde biriktirdiğimiz tortulardan bizleri arındırarak yüce değerlere ulaşmamıza, ilahi ve insani değerleri imanda, aksiyonda, canda, tende ve zihinde yaşatarak birliğe, yetkinliğe ve erdemliğe yükselmemize vesile olur.
 Bu yaşamda düşmanlıklardan, kıskançlıklardan, çekişmelerden, ayrılık ve gayrılıklardan, hasetten, tamahkârlıktan, ben ve bencillikten, kabalıktan, görgüsüzlükten arınmış oluruz. Bu ayda insanı hor görmeyen, servetini yoksullarla paylaşan, sevinç, lütuf, iyilik, güzellik, diğer gam, ben yok biz var erdemliğini kazanırız. Okuduğumuz Kur’an’ı Kerim bizlere yaşayarak sevap kazanmayı, İhsan kapısını tüm canlılara açmayı ve bundan dolayı da onları minnet altında bırakmamayı ilahi vahyin en önemli mesajı olarak telkin eder. Unutmayalım ki, Allah’ın huzuruna nefislerimizin cimriliğinden arınmış ve canlılarla sevgimizi ve servetimizi paylaştığımız ölçüde kabul edileceğiz. Çünkü Yüce Allah evreni erdemli insanların ocağı olarak yaratmış ve öyle de görmek istemektedir.

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV