banner87
23 Mayıs 2019 Perşembe

RECEP ÇALKANER VE KAYSERİ FIKRALARI

04 Aralık 2018, 10:47
Bu makale 434 kez okundu
RECEP ÇALKANER VE KAYSERİ FIKRALARI
KADİR ÖZDAMARLAR
Halk edebiyatımızın çok önemli türlerinden biri de fıkralardır. Fıkralar gerek okuyucuyu ve gerekse dinleyeni düşündüren, yeri gelince güldüren zeka parıltılarıdır. İnsanların zeka ve güldürü inceliklerini ortaya kor. Hasılı yazarın dediği gibi” İnsanları güldürürken aynı zamanda düşündürürken; olaylara değişik bakışlar getirirken değerlendiren zeka ürünleridir, fıkralar.
Edebiyatımızda bu alanın çok önemli iki şahsiyeti vardır: Nasrettin Hoca ile İncili Çavuş. Bu arada Bekri Mustafa’yı da bir fıkra kaynağı olarak unutmamak gerekir. Ayrıca Karadeniz fıkralarındaki “Temel tiplemesi” ile “Bektaşi” tiplemelerini iyi değerlendirmemiz gerekir.
Fıkralar mutlaka zeki, yöresinin kültürünü çok iyi bilen ve o olayları çok iyi yaşayan insanlar tarafından üretilir ve ayrıca yaşayanlar, anlatanlar ve aktaranlar sayesinde de yaygınlık kazanır. Bunlara fıkra tipleri denir. Bunlar son derece zeki ve hazırcevap insanlardır!
Uzun bir tarihigeçmişi olan Kayseri coğrafyasının insanı da uzun ve farklı, derin tecrübelerin ürünü olarak sözlü ürün olan düşündüren ve güldüren sözlü ürünlerin bol olduğu yerlerdendir. Acıdır, her biri bir zeka ürünü olan bu fıkralar zamanında derlenmediği için bu hazineden bugün mahrumuz.
Bildiğimiz kadarıyla Kayseri fıkraları küçük çapta da olsa derlendiğini görüyoruz. Bildiğimiz kadarıyla Mustafa Çeven, Mustafa Gümüşkaynak ve Kazım Yedekçioğu… Kazım Yedekçioğlu önce ilk ikisi ile ortan çalışarak “Öğünmek Gibi Olmasın Kayseriliyim” adında iki kitap çıkarmışlardır. Daha sonra K. Yedekçioğlu müstakil olarak bu ortak çalışmayı tek başına çıkarmıştır ki Kayseri fıkraları hakkında çıkarılan ilk eserlerdir. Bir ara Kayseri Valiliği de Kayseri fıkralarını toplatmayı düşünmüş ve binin üzerinde fıkra toplanmıştı. Fakat her nedense bu büyük emekle toplanan fıkralar kitaplaşamamıştı!
Şu günlerde ise şair-folklorcu Recep Çalkaner’in Kayseri fıkralarını ele alan bir çalışması elimize geçti: Öğünmek Gibi Olmasın Kayseri Fıkraları.22.11.2018 tarihinde imzalayarak bize verdiği bu kitapta toplam 209 fıkra yer almıştır.
Recep Çalkaner(1947)Kayseri doğumludur. Hayata çok genç yaşta esnaf olarak atıldı.1970 yılından itibaren şiir yazmaya başladı. Şiirleri değişik dergilerde, gazetelerde yayınlandı.Bazı şiirleri bestelendi. Birçok şiiri de THM tarzında notalandı. Şiirlerinden çoğu nu dört CD’de topladı. Birçok sanat kuruluşunda kurucu olarak görev aldı.
Eserleri: Hasret, Gönülden Gönüle, 1-2, Anadolu Hececileri 1, 2, 3, 4 Aslan Kayserilim 1, 2, 3, 4. Halen sanat çalışmalarına bütün hızıyla devam etmektedir. İşte Öğünmek gibi olmasın, Kayseri Fıkraları da folklor alanında yazdığı son eseridir.
Fıkraları Kayseri tarihinin aşağı yukarı, tahminen 250-300 yıllık dönemi kapsar. Bir zamanlar Ermeni, Rum ve Yahudilerin yoğun olduğu Kayseri kültür hayatı hakkında yoğun ve ince bilgiler dikkat çekicidir.
Çalkaner’in üslubu genelde ince mizahidir. Yalın ve sade bir anlatımı vardır. Fıkraları okuyunca nice ibreti sözleri göreceksiniz. Yazarını tebrik ediyor, yeni çalışmalarını bekliyoruz.
Not: Recep Çalkaner, Öğünmek Gibi Olmasın, Kayseri Fıkraları, Kayseri 2018

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV