banner87
15 Ekim 2019 Salı

REKLAM LEVHALARI VE TRAFİK…

18 Haziran 2019, 09:56
Bu makale 340 kez okundu
REKLAM LEVHALARI VE TRAFİK…
KADİR DAYIOĞLU
Bir şeyler yazmak; bir şeyler söylemek lazım. Testi kırıldıktan sonra yol gösteren çok olurmuş… Ama biz, bunun tam tersini yapmak istiyoruz. Birilerinin bundan rahatsız olacağını bilsek de uyarılara, “yol göstermelere” devam edeceğiz. Öyle ya; “Yol gösterme” sadece “bağlama” ile olmaz ki?
 
Hatırlarız; bizim nesil “Yol gösteren, Osman Özdenkçi, Emin Aldemir, Nida Tüfekçi, Ahmet Gazi Ayhan” anonslarını çok dinlemişti, Ankara Radyosu’ndan.
 
Biliyorsunuz; Büyükşehir, kent içinde “hız yolları” oluşturdu… Oluşturunca da yine kentin içerisinde izole bölgeler oluştu. Yayalar, bir yerden diğer bir yere rahat geçemez oldu. Hele hele yaşlı, hamile, hasta, çocuklu ise, Allah yardımcısı olsun…
 
Tabii, bunu, arabadan inmeyen, kenti yaşamayan, kimse bilemez. Bizim gibi her gün “tabanvaya” binenler hariç… Kentin yağışta, tozda, dumanda sıkıntısını biz çekeriz. Mesela, şehrin “koktuğunu” biz hissederiz. Şimdi de, karşıdan karşıya geçemez olduk; araç sürerken “Besmele çekiyoruz!”
 
“Hız yolları” oluşturanların derdi, sürücüler olunca, onların rahatı için kararlar verince ve bu doğrultuda uygulamalar yapınca; yani “yaya odaklı” uygulamalar es geçilince, yaya ve araç trafiği de “Arap saçına” döndü.
 
Tabii, bunun başta gelen nedeni “yol geometrilerinin” uygun olmayışı… Bir de buna yaya ve sürücülerin “hakka ve hukuka” riayet etmeyişlerini ilave edin iş, daha da karmaşık bir hal almaya başlıyor… Belediye hemen önlem alıyor… Önlem üstüne önlemler ulaşım sorunlarını “çözdükçe düğümlüyor!”
 
Evet. Kayseri’de şu anda yaşanan bu… Bakınız, başta öngörülmeyen sonradan konan “dubalar”, “uyarılar”, “bilgi levhaları” vs. bunun tipik göstergeleridir. Bunlar savımızı doğrular mahiyette olan uygulamalardır.
 
Tabii bir de, bilgi ve uyarı levhaları, ışıkların “ebatları”, monte edildikleri yerler de oluşan hıza uygun değil. Bir bakmışsınız, “levhayı” okuyamadan geçip gitmişsiniz. İlk sıradaki sürücüler ışığı görmede zorlanıyor. Kent merkezi için uygun olamayan uygulamaları yapanlara, formel bir ulaştırma eğitimi almayan ama bir mühendis olarak şunu önermek durumundayım:
 
Tüm bilgileri, cepheden gözüken, yolu enine kesen “tepe üstü” yapılara aktaralım. Bunun için, illa çelik yapıya gerek yok. İki tarafa raptedilmiş çelik/beton direk arasına gerilmiş çelik bir gergi teli üzerine de bu uygulamayı aktarabilirsiniz. Buna, ışıklar da dahil…
 
Yine tabii, kazalara, yol boyuna ve geçitlere yapılan reklam levhalarının da neden olabileceğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Gelir temini bağlamında, her yere reklam levhası uygulamasından da vazgeçilmelidir.
 
Mesela bunu iki tipik uygulaması Melikgazi ve Kocasinan alt geçitlerine konan eklam levhaları. Tam bir “U” dönüşü olan buralara konan levhalar, okunurken kaza da kaçınılmazdır. Virajlara konanlar da bu cümleden.
 
Sanırım bunun “Karayolları Trafik Kanunu’nda” da yeri var. Karayolların da gelişi güzel her yere istenildiği gibi reklam ve tanıtım panoları/levhaları asamazsınız. Yine mesela, akaryakıt istasyonlarına giriş ve çıkışlar için bile asgari ölçüler verilmektedir. Buna uygun olmayanlar, ruhsat alamaz.
 
Kent içine gelecek olursak; “hız yoluna” dönüşen Sivas Bulvarı, Mustafa Kemal Paşa Bulvarı gibi yerlerin üzerine, doğrudan yola çıkan otoparklar da çok yanlış bir uygulama… Ana yola, parktan aniden bir araç çıkabiliyor. Ya da “ikili parklar” trafiği zora sokuyor.
 
Merak eden bir yetkili varsa, mahallinde gözlem yapsınlar. Yok arzu ederlerse onlara, “şekil A” da gözüktüğü gibi diyerek mahallinde gösterebilirim. Yine merak eden varsa, Kartal’dan Nato Caddesi yönünde yürüyerek Kocasinan Bulvarına kadar gelsin, bakalım neler görecek.
 
Ha. Ben, bu güzergahlarda çok yürüdüğümden gözlemlerimi ve yaşadıklarımı yazıyorum. Duyduklarımı falan değil… Mezarlıkları da adres göstermiyorum; “Allah rahmet eylesin falan anlatmıştı!” diye de başlamıyorum söze…
 
Kusura kalmayın; “paragöz” olup her yeri reklam levhaları ile doldurmak, trafik bağlamında  anlaşılabilir olmadığı, dikkat dağıtarak trafiği sıkıntıya soktuğu gibi görüntü kirliliği de oluşturuyor, haberiniz olsun!..

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV