banner167
banner165
23 Ocak 2021 Cumartesi

ROL MODELLER

03 Aralık 2020, 07:21
Bu makale 1867 kez okundu
ROL MODELLER
ŞABAN GÜNER
Şimdiki gibi  televizyonlarımız yoktu. Radyolarımız vardı. Arkası yarınlar isimli uzun hikâyeleri dinlerdik. AVM yok ki içinde lüks sinema salonları olsun. Bünyan da üç sinema vardı. Sümerbank, İhsan Emmi, Hacı Tevfik Emmi nin salonlarında tahta sandalyelerde filmler izlerdik.
       Güler, ağlar, avuçlarımız patlayıncaya kadar alkışlardık. Sinema çıkışında Malkaçoğlu, Karaoğlan, Tarkan olurduk. Kimimiz Mecnun, kimimiz Leyla nın yerine geçerdik.
       İlçenin tek kütüphanesinden Salih Abinin verdiği veya öğretmenlerimizin tavsiye ettiği romanları okurduk. O roman kahramanları rol modelimiz olurdu.
      RTÜK yoktu ama büyüklerimiz, öğretmenlerimiz, arkadaşlarımız zararlı olan yayınlar konusunda bizleri uyarırdı. Bizde uyarılara harfiyen uyardık. Tek tük muzur neşriyatlar oldu ama istisna olmaktan ileri gidemedi.
     Böyle yapmakla, özgürlüklerimizden hiçbir şey kaybetmedik. Kimimiz sağda, kimimiz solda, kimimiz ortada oldu. Ama hepimiz memleketimizi sevdik. Hepimiz yan yollara sapmadan, ahlak erozyonuna uğramadan, hak bildiğimiz yolda yürüdük.
      Şimdi sosyal medyamız var. Rengârenk, çok çeşit televizyonlarımız var. Yüzlerce kanalda, yüzlerce yayın izliyoruz. Yayınların omurgasını,haberler,açıkoturumlar,diziler,yarışmalar oluşturuyor. Ama herkes mutlaka en az bir diziyi takip ediyor.
      Dizilere bir bakın, yeraltı dünyası göklere çıkartılıyor. Mafya babaları birer kahraman olarak lanse ediliyor. Lüks hayatlar yaşıyorlar. Güzel kadınlarla, güzel arabalarda, muhteşem köşklerde hayat geçiriyorlar. Hepsi adaletin terazisi, hepsi hakkın kılıcıymış gibi anlatılıyor. Kadına şiddet ve kadını küçük görme, seks objesi olarak anlatan sahneler aklıselim insanları kahrediyor.
        Zaten haberler ve açık oturumlar korku tüneli gibi izlerken stresten bayılacak gibi oluyoruz. Yarışma programlarında insanlık onuru ve gururu yerlerde sürünüyor.
       Ufacık yavruların ellerindeki elektronik aletlerden adeta küfür ve vahşet fışkırıyor.
      Kuşağın adı ister ( A) ister (Z) ne olursa olsun, bu yayınları izleyen gençlerin rol modelini varın siz tahmin edin!
       Geldiğimiz noktada, gerçek mafya liderleri şöyle dursun, sanal dünyanın babaları bir siyasi parti kursalar, mevcut 92 partinin 82 sinden daha çok oy alırlar diye tahmin ediyorum.
       Cumhurbaşkanımızın eşi Emine Hanım bu konuyu gündeme getirdiler. Gençlere rol model olarak yeraltı dünyasının babaları telkin ediliyor diyerek, konunun önemine dikkat çektiler. Dizilerde anlatılanların, yaşananların, hitap şekillerinin toplumu yanlış şekillendirdiğini belirtti. Tedbir alınmasını istedi. RTÜK, işte bunun için var! İnşallah, Emine Hanımın, bu çok yerinde uyarıları, RTÜK üyelerine uyarı olur.
 
       

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV