banner153
03 Haziran 2020 Çarşamba

SAĞLIK MÜDÜRÜNÜN ERKEN ÇAĞRISI…

03 Nisan 2020, 08:37
Bu makale 1048 kez okundu
SAĞLIK MÜDÜRÜNÜN ERKEN ÇAĞRISI…
MEHMET NİLKALI
Korona virüs salgınına karşı bilim adamlarının şuana kadar yaptığı en iyi çağrı, uygulama yada salgının önlenmesiyle ilgili engellemenin yolu izolasyon. Mesafe. Karantina. Elleri yıkamak. Ve en önemlisi mecbur kalmadıkça evden dışarı çıkmamak.
Korona virüsle mücadele kapsamında kurulan Bilim Kurulu ile birlikte Bilim Kuruluna başkanlık eden Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’da aynı sözleri tekrarlıyorlar.
Üstüne basa basa yapılan uyarılar arasında en başı mecbur kalmadıkça evden çıkmamak, mesafe, el temizliği ve hijyen başı çekiyor.  
Evde kalma noktasında yapılan çağrılar ise şuana kadar bilim adamlarının da en önemli uyarılardan birisi haline geldi. Tabi ki insanlar işleri ve çeşitli mecburiyetlerden dolayı dışarı çıkmak zorunda kalıyor. O zaman yapılacak şey şu. Toplum olarak hiçbir zaman beceremediğimiz birbirimize saygı, birbirimize sevgi, birbirimizin içinde bulunduğu süreç ve sıkıntıyı göz önünde bulundurarak, dışarı çıkmaları için bir sebebi olmayanlar evde oturmalıdır.
Basit bir önlem ama maalesef insanlarımızın birbirine sevgi ve saygısı olmadığı için evde kalmanın ne getireceğini anlayamadığımızdan bu yönüyle kurallara da riayet etmiyoruz. Tedbirleri harfiyen yerine getirmiyoruz.
Ülkemiz genelinde izlediğimiz görüntüler ve tablo bu iken, insanlarımızın hadisenin boyutunu tam anlamıyla anlamadıkları kanaati hasıl oldu. Bu nedenle iller bazında vaka ve ölüm sayısının verilmesi yerinde bir karardı ama bu karar sonrasında maalesef insanlarda oluşan yeni bir anlayış ortaya çıktı. Şehrimizde vaka sayısı azmış, önemli değil gibi işi basite indirme, basite indirmeyle birlikte vaka sayısının azlığını bahane göstererek alınması gerektiği belirtilen tedbirlerden de taviz verilecek havası oluştu.
Şehrimize gelecek olursak, öncelikli olarak İl Sağlık Müdürü Ali Ramazan Benli, sağlık ekibi, alınan kararlarda etkili olan isimlere teşekkür etmek gerekir.
Neden mi? Şöyle birkaç hafta öncesine giderek arşivinizi karıştırırsanız, ülkemiz genelinde ciddi anlamda evde kal çağrısı yapılmazken, Sağlık Müdürü Benli, evde kal çağrısı yaparak, evde kalmanın salgının önüne geçileceği gibi insanlarında bu salgına maruz kalmayacağına dikkat çekmişti. Ki bu çağrıdan bir hafta sonra ülke geneli için bilim kurulu, bakanlık ve Cumhurbaşkanı tarafından hazırlanan evde kal klipleri yayınlandı. Yani sağlık müdürü çok erken davranmış ve bizleri uyarmıştı.
Bu uyarılar ciddi anlamda dikkate alınırken, yine sağlık müdürünün bu işin şakasınıı olmadığı yönündeki uyarıları da önemliydi. Ciddi anlamda insanlar evde kalmış, hatta bu uyarılar sonrasında toplu taşıma araçlarında bugün Ulaşım A.Ş.’nin uyguladığı sosyal mesafe uygulamasını bile halk kendi kendine oluşturmuştu. Bu uyarılar sayesinde.
Yine bu uyarıların ardından halen işin ciddiyetini anlamayan vatandaşlarımız, sağlık müdürünün ilk ölüm vakasının kentte olduğunu duyurması ertesi gün neredeyse sokakları tamamen boşalttı. Bu paylaşım için sağlık müdürü tepki almış olsa bile, yaptığı bilgilendirme vurdumduymaz, olayın ciddiyetini anlamayanlar için yeterli olmuştu.
Kısacası sağlık müdürünün ülke genelindeki ilgili ve yetkili kurumlara göre şehrimizde bir hafta öncesinden evde kal çağrısı yapması, sürekli uyarması işe yaradığını görüyoruz. Vaka sayısı nüfusa ve şehrimize karantina amaçlı getirilen umrecileri dahil etmezsek az. Ki; hayatını kaybeden ilk vatandaşımız Diyarbakırlı umrecimizdi.
Sonuç olarak, sağlık müdürünün yerinde ve zamanında attığı adımın katkısını ve faydasını gördük. Bundan sonraki süreçte de aynı uyarıları devam ettirmemiz gerekiyor.
Vaka sayısı kentte az düşüncesiyle hareket edilmesi alınan tedbirlerde de gevşeklik olmasına, bu durumunda endişe edilen tablo yada vaka ve ölüm sayısına neden olabilir. O nedenle salgına karşı alınan tedbirlerin uygulanmasıyla ilgili aşamada erkenci olmamızın yanı sıra devam ettirmemiz gerekiyor.
 

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV
banner157