banner167
02 Ağustos 2021 Pazartesi

ANJİYO İLE TIKALI 4 DAMARI AÇILDI

Prof. Dr. Ergün Seyfeli, iki ana damarı yüzde 100 tıkalı, iki yan damarıda yüzde 80 tıkalı olan ve ameliyat olmak istemeyen hasta Musa Deniz Dadalı’ya iki aynı anjiyo yaparak tıkalı damarların açıklamasını sağladı.

29 Eylül 2018 Cumartesi 06:22
Bu haber 2126 kez okundu
ANJİYO İLE TIKALI 4 DAMARI AÇILDI
Haberici -->
Prof. Dr. Ergün Seyfeli, iki ana damarı yüzde 100 tıkalı, iki yan damarıda yüzde 80 tıkalı olan ve ameliyat olmak istemeyen hasta Musa Deniz Dadalı’ya iki aynı anjiyo yaparak tıkalı damarların açıklamasını sağladı.

Musa Deniz Dadalı, delikanlılığa adım attığı günlerde 19 yaşında kolestrol gerçeğiyle tanıştı. Yüksek kolestrol sorunu vardı. İlaç kullanmaya ve takip edilmeye başlandı. Ama 29 yaşında göğsünde tıkanma şikayetleri olunca kalp sorunu olduğu söylendi. İki ana damar yüzde yüz, diğer damarlar ise yüzde 80 tıkalıydı. Bypas olması gerekiyordu. Ama anne babasının yüreği dayanmadı, ameliyata karşı çıktı. Oğlu çok gençti; korkuyorlar ve ameliyat olsun istemiyorlardı.

2 HAFTA ARAYLA 2 ANJİYO

Prof. Dr. Ergün Seyfeli, Musa Deniz Dadalı’ya öncelikle kroner anjiyo yapıldığını, 2 ana damarın yüzde 100 yan damarlarla birlikte 2 tanesinde de yüzde 80 tıkalı olduğunu tespit ettiklerini belirtiyor. Hastanın yüksek kolesterolünün olmasının ve son 5 yıldır sigara içmesinin damarları ciddi bir biçimde olumsuz olarak etkilediğini belirten Prof. Dr. Ergün Seyfeli, sözlerine şöyle devam ediyor;

“Hastamız yüksek kolesterol değerlerine sahipti. LDL değeri 326 idi ve 5 yıldır sigara içiciliği vardı. Muhtemelen erken yaşta başlayan yüksek kolesterol sorunu, kalp hastası olmasına neden olan en önemli etken. Hastamıza normal şartlarda bypass ameliyatı kararı verildi. Fakat sosyal nedenlerden dolayı hasta ameliyat olmak istemedi. Bunun üzerine tekrar anjiyoya alınarak öncelikle sol ana damardaki yüzde 100 tıkalı (CTO) damarı 1,5 saatlik bir operasyon ile açtık. Bu tür damarları açmak kardiyolojinin en zor müdahaleleri arasında yer alıyor. Hem büyük bir emek hem de tecrübe gerektiriyor. 2 hafta sonra diğer tıkalı damarları da balon-stent işlemi ile açtık. İşlem sonrasında hastanın tıkalı damarı kalmadı. Uzun meslek hayatımda bu yaşta ve bu şekilde damar tıkanıklığı ile ilk defa karşılaştım diyebilirim. Bizim içinde karar vermek bazen çok olabiliyor. Fakat hastamızın yaptığımız işlemlerle ameliyatsız sağlığına kavuşması en mutlu olduğumuz zamanlar.”

“YÜZDE 300 KENDİMİ DAHA İYİ HİSSEDİYORUM”

İşlemden sonra şikayetlerinin geçtiğini, normal gündelik hayatına döndüğünü sevinçle anlatan Musa Deniz Dadalı, anjiyoda balon stend takılarak damar açıldığında ameliyat olmaktan kurtulduğu için çok sevindiğini anlatarak şöyle dedi; “Sağlığıma kavuştum, nasıl mutluyum anlatamam. Yapılan işlemden sonra yüzde 300 kendimi daha iyi hissediyorum. İşlemden önce bu hayat böyle mi devam edecek, nasıl devam edecek soruları sorarken şimdi kendimi iyi ve farklı hissediyorum. Yine yüksek kontrol ilaçlarımı kullanacağım, yine egzersiz yapacağım ve yine doktor kontrollerimi yaptıracağım. Ama artık umutluyum, Allah kısmet ederse, bundan sonra ailem ve bebeğimle mutlu bir hayat hayal edebiliyorum.”

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

banner176
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV