banner87
26 Mart 2019 Salı

ANNELERE SU TAVSİYESİ

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Serap Ceran Çağrıl, anneleri uyardı

17 Ağustos 2018 Cuma 07:28
Bu haber 508 kez okundu
ANNELERE SU TAVSİYESİ
Haberici -->
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Serap Ceran Çağrıl, “Emzirirken sütün düzenli gelmesini sağlamak ve süt miktarını artırmanın tek kuralı, bol su içmek. Çünkü anne sütünün yüzde 80’i sudan oluşuyor. Bu nedenle mümkün olduğunca sıvı tüketiminizi artırmaya çalışın ve her emzirmeden sonra mutlaka bir bardak su için” dedi.

Çocuğun sağlıklı büyüyüp gelişebilmesi için hamilelikte annenin beslenme alışkanlıklarının ne denli önemli olduğu biliniyor. Ancak annenin bu sorumluluğunun kapsamı doğumdan sonra daha da artıyor. Çünkü bebeklerin doğum sonrası alacağı ilk besinin doğrudan anneden olması onlar için büyük önem taşıyor.

Araştırmalar, özellikle anne sütü ile beslenen çocukların çok daha sağlıklı ve gelişim açısından da daha iyi bireyler olduğunu gösteriyor. Altı aydan sonra ise ek gıdaya geçiş dönemiyle birlikte annelerin “bebeğimi doğru besliyor muyum, doğru gıdalar veriyor muyum” gibi endişeleri artıyor. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Serap Ceran Çağrıl, annelerin en çok zorlandığı ilk bir yaş içinde çocuğun sağlıklı büyüme ve gelişimini sürdürmesi için dikkat edilmesi gereken bazı noktalara işaret ediyor. Dr. Çağrıl, şu uyarılarda bulundu;

İLK 6 AY MUTLAKA ANNE SÜTÜ VERİN

“Mucize besin anne sütü, çocuğun hem bağışıklıktık sisteminin güçlendirecek, hem de fiziksel, bilişsel, psikolojik, sosyal ve nörolojik anlamda gelişimini destekleyen birçok faktör içeriyor. Bu nedenle de ilk 6 ay su dahil olmak üzere herhangi bir ek gıdaya ihtiyaç duyulmadan sadece anne sütü vermek yeterli. Emzirmek sadece bebek için değil anneler için de yararlı. Doğum sonrası vücudun toparlanması, hem psikolojik hem de fiziksel iyileşmenin hızlanmasını sağlıyor. Dolayısıyla anne sütünü vermeyi başarabilen bir anne hem bebeğini hem de kendisini korumaya ve iyileştirmeye başlıyor.”

HER EMZİRMEDEN SONRA BİR BARDAK SU İÇİN

“Emzirirken sütün düzenli gelmesini sağlamak ve süt miktarını artırmanın tek kuralı, bol su içmek. Çünkü anne sütünün yüzde 80’i sudan oluşuyor. Bu nedenle mümkün olduğunca sıvı tüketiminizi artırmaya çalışın ve her emzirmeden sonra mutlaka bir bardak su için. Sütünüzü artırmak için çok ve kalorisi yüksek besinlere yönelmeyin. Tüm bilgilendirmelere rağmen özellikle yeni annelerde hala “az beslenirsem, sütüm az olur, bebeğim beslenemez” korkusu hala devam ediyor. Bu algı kesinlikle doğru değil. Çünkü sütün miktarını belirleyen şey süt kanallarının yapısı ve annenin genetik özellikleridir. Süt kanal yapısı dar olan bir anne ne kadar beslenirse beslensin sütü az gelebiliyor. Bu durumda yapılacak en önemli şey bol su içmek oluyor. Dolayısıyla annelerin de yüksek kalorili sağlıksız besinlere yönelmelerinin herhangi bir kazanımı olmayacağı gibi gereksiz kilo almalarına neden olduğunu unutmamaları gerekiyor.”

HEKİMİNİZDE BİRLİKTE TAKİP EDİN

“Hamilelik gibi doğum sonrası dönemi de her anne farklı şekilde yaşıyor ve bazı problemler ortaya çıkabiliyor. Doğum nedeniyle ya da sonrasında meme iltihabı gibi enfeksiyonlar, loğusalık depresyonu gibi nedenler süt kanalları daha geç açılabiliyor. Bu durumda emzireme ve çocuğun gelişmeyeceği gibi endişelere girmenin sadece süreci zorlaştırabileceğini unutmayın. En doğru çözüm, emzirme dönemini kadın doğum uzamanızla birlikte takip ederek ve en kısa sürede emzirmenizin normal düzenine girmesini sağlayın.”

 

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV