banner87
24 Nisan 2019 Çarşamba

AŞIRI MAKYAJ CİLT SORUNLARINA YOL AÇABİLİR

Dermatoloji ve Kozmetoloji Bölümü Uzmanı Dr. Sema Karaoğlu, uyarılarda bulundu

20 Temmuz 2018 Cuma 07:32
Bu haber 588 kez okundu
AŞIRI MAKYAJ CİLT SORUNLARINA YOL AÇABİLİR
Haberici -->
Sıcak günlerde yapılan aşırı makyaj estetik görünüm sağlamak yerine ciltte önemli sağlık sorunlarına neden olabiliyor.

Aşırı sıcaklara karşı vücudun dengesini sağlayan terleme, yaz aylarında kadınların kabusu olabiliyor. Terleme nedeniyle vücudun bazı bölgelerinde görülebilen; pişik, isilik ve mantarlar yaşam konforunu olumsuz etkiliyor.

Dermatoloji ve Kozmetoloji Bölümü Uzmanı Dr. Sema Karaoğlu, yaz aylarında kozmetik ürün kullanımının kuralları ve cilt sağlığı için alınması gereken önlemler hakkında bilgi verdi.

“Vücut için doğal bir süreç olan terleme, aşırı sıcaklarda insanların iş ve sosyal hayatını olumsuz etkilemektedir” diyen Dr. Sema Karaoğlu, “Özellikle kadınlarda, vücudun kıvrımlı bölgelerinde pişik, isilik ve mantar enfeksiyonları sıklıkla görülür. Sıcak havalarda ılık suyla sık duş almak, duştan sonra uygun nemlendiriciler kullanmak, açık renkli ve pamuklu- keten kumaşlardan oluşan giysileri tercih etmek, cildin ısı ve nem dengesini koruma açısından çok önemlidir. Duşun sıklığının artması ile kullanılan şampuan miktarı da fazlalaşmaktadır. Deride kuruluğa yol açabilecek bu durumu önlemek için duş sonrası nemlendirici kullanıma özen gösterilmelidir. Derideki kuruluk, kaşıntı ve sıyrıklar terlemenin de etkisi ile deri enfeksiyonlarına neden olabilir” dedi.

Dr. Sema Karaoğlu, yazın deniz ve havuza girerek serinlemek isteyenler, zamanlarının büyük bir bölümünü şemsiye altında geçirmeleri gerektiğini söyleyerek, şu bilgileri verdi;

“Islak zemine çıplak ayakla basılmamalı, bir başkasının terlik ve mayo gibi özel eşyası kullanılmamalıdır. Ortak eşya ve elbiseler mantar enfeksiyonlarının bulaşmasına yol açar. Özellikle diyabet hastalarının cilt ile ilgili uyarılara çok daha fazla dikkat etmesi önemlidir. Herhangi bir enfeksiyona bağlı yara oluşumu, şeker hastalarında daha zor ve uzun süreli bir iyileşme dönemine yol açmaktadır. Yaz sıcakları nedeniyle ortaya çıkan terleme, aşırı makyaj yapan kadınların önemli bir sorunu haline gelmektedir. Kadınlar, foto duyarlılık yapabilecek makyaj malzemelerinden uzak durmalı ve sıcak havalarda mümkün olduğunca hafif bir makyaj yapılmalıdır. Güneşin zararlı ışınlarına maruz kalan yüz bölgesinde, yanıklara bağlı olarak lekelenmeler de oluşabilir. güneşten etkilenen alanlarda ortaya çıkan bu durum 'melasma' olarak adlandırılmaktadır ve tedavisi uzun bir süreç gerektirir. Yüz bölgesinde akne ya da roza sea gibi önemli cilt hastalıkları bulunan kişilerin de güneşe çıkarken yüksek faktörlü koruyucu kullanmaları önemlidir. Çünkü var olan hastalıklar alevlenebilir.” 

 

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV