banner87
15 Ekim 2019 Salı

BASİT OYUNCAK SEÇİN

Oyun ve oyuncaklar, çocukların ileri yaşlarda kişilik yapılarını önemli düzeyde etkiliyor. Bu nedenle seçiminde; çocuğun yaşı, ilgisi, gelişim düzeyi ve cinsiyeti gibi önemli kriterlerin göz önüne alınması gerekiyor.

22 Kasım 2018 Perşembe 09:55
Bu haber 1434 kez okundu
BASİT OYUNCAK SEÇİN
Haberici -->
Oyun ve oyuncaklar, çocukların ileri yaşlarda kişilik yapılarını önemli düzeyde etkiliyor. Bu nedenle seçiminde; çocuğun yaşı, ilgisi, gelişim düzeyi ve cinsiyeti gibi önemli kriterlerin göz önüne alınması gerekiyor.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uz. Dr. Mustafa Armut, doğru ve uygun oyuncak ile oyun seçiminin kuralları ile ilgili şu bilgileri verdi;

“Oyun, çocuğun koyduğu kurallara bağlı olarak kendiliğinden gelişen, duygu ve düşüncelerini ifade etmesini sağlayan önemli bir etkinliktir. Haz ve mutluluk kaynağı olan oyun; fiziksel, bilişsel, duygusal ve sosyal tüm gelişim alanlarını destekleyici etkin bir öğrenme sürecidir. Çocukların düşünce dünyasında oyun ve oyuncaklarönemli bir rol üstlenir. Çocukları eğlendirici özelliğinin yanında onların hayal gücünü geliştiren oyun, çocukların enerjilerini açığa çıkarır ve becerilerinin gelişmesine yardımcı olur.”

YARATICI DÜŞÜNCEYE KATKI SAĞLAR

“Çocukların ufkunu açan,onları mutlu eden oyun ve oyuncaklar, ileri yaşlarda yaratıcı düşünceye de katkı sağlamaktadır. Yaşa uygun oyuncak, çocukların arkadaşları ile uyumlu hareket edebilmesi, paylaşıma açık ve sosyal ilişkileri kuvvetli bireyler haline gelmesine yardımcı olur. Doğru seçilen ve yaşa uygun oyuncaklarla büyüyen çocuklar, erişkin dönemde de belirli spor dallarında ve bilimsel alanlarda kendilerini kanıtlayabilen başarılı kişiler olarak öne çıkmaktadır. Sosyal ve psikolojik gelişimde büyük bir önemi olan oyun, bireylere problem çözme yetisi de kazandırmaktadır.”

KARMAŞIK DEĞİL BASİT…

“Karışık yapıda ve çok pahalı olanların yerine, daha sade ve kolay anlaşılır şekilde tasarlanmış, aynı zamanda çocuğun hayal gücünü geliştirecek özellikte oyuncakların seçilmesi önemlidir. Bunun yanında, sağlık açısından boya ve ağır metaller içermeyen, güvenilirliği kanıtlanmış oyuncak tercihi de göz ardı edilmemelidir. Küçük parçalara ayrılabilen oyuncaklar belirli bir yaş grubunun altındaki çocuklarda tehlikeli olabilir. Özellikle 3 yaş altındaki çocuklar merak içgüdüsü ile bu küçük parçaları ağzına götürme hatta yutma riski ile karşı karşıyadır. Bu nedenle oyuncakların, çocukların yaş gruplarına göre seçimi en önemli kuraldır. Çocuklar, yaşına uygun ve becerilerini geliştirecek oyuncaklara daha duyarlıdır. Böylece çocuğun oyun devamlılığı da sağlanmış olur.”

DOĞA, İÇİNDE OYUNCAKLAR BARINDIRIR

“Açık havada ve kırsal alanlarda bulunan cisimler, çocuklar için iyi bir oyun arkadaşı olabilir. Ailelerin kontrolünde olmak şartı ile çocukların kendilerini keşfetmesini sağlayan, hayal güçlerini ortaya çıkaran ve hareket etme olanakları ile onlara sağlık kazandıran açık hava aktiviteleri tercih edilebilir. Genellikte evde kolayca bulunan çeşitli kaplar, ip makaraları ve undan yapılacak hamurlar da açık alan imkanı olmayan çocuklar için iyi bir oyun seçeneğidir. Bu tür materyaller, çocukların oyunu istediği doğrultuda şekillendirmesine yardımcı olur.”

OYUNCAK YERİNE 3T TEHLİKESİ

“Günümüzde telefon, tablet ve televizyon, oyun ve oyuncakların önüne geçmiştir. Çocukların, bu iletişim araçları ile kontrollü olarak vakit geçirmesi bile zararlı içerikler nedeniyle ruhsal gelişlerini olumsuz etkilemektedir. Özellikle günün büyük bir bölümünü televizyon başında geçiren çocukların hareketsizlik nedeniyle kilo aldığı hatta obezite sorunu yaşadığı kanıtlanmıştır. 2-5 yaş arası çocuklarda da 3T ile geçirilen sürenin artışı gece uyku süresini azaltmakta ve yatağa girmeyi geciktirerek uykuya dalma sürecini uzatmaktadır. Sanal ortamda sürekli oynana oyunlar, çocuklarda saldırganlık seviyesinde ve şiddete eğiliminde artışa, huysuzluğa, çevreyi korkulacak bir ortam olarak algılamaya, şiddet olaylarına ve mağdurlarına karşı duyarsızlaşmaya neden olmaktadır.”

 

İHA

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV