banner87
18 Şubat 2019 Pazartesi

ÇOCUKLARDA ROMATİZMAYA DİKKAT

Uzmanlar, çocukluk romatizması zamanında tedavi edilmezse büyümeyi olumsuz etkilediğine dikkat çekerek, aileleri uyardı.

01 Temmuz 2018 Pazar 08:44
Bu haber 782 kez okundu
ÇOCUKLARDA ROMATİZMAYA DİKKAT
Haberici -->
Uzmanlar, çocukluk romatizması zamanında tedavi edilmezse büyümeyi olumsuz etkilediğine dikkat çekerek, aileleri uyardı.

Eklem ve iç organ iltihabıyla seyreden romatizmal hastalıklar, sadece yetişkinleri değil çocukları da etkiliyor. Çocukluk döneminde başlayan romatolojik hastalıkların erken dönemde ve yeterince iyi tedavi edilmezse ömür boyu sürecek eklem bozukluğuna ve şekil değişikliğine yol açabileceğini belirten Pediyatrik Romatoloji Öğretim Üyesi ve Çocuk Romatoloji Derneği Üyesi Doç. Dr. Betül Sözeri hastalık hakkında önemli bilgiler verdi.

Çocukluk romatizmasının (jüvenil idiopatik artrit), çocukların eklemlerinde sertlik, tutukluk, ağrı ve şişliğe neden olan kronik bir hastalık olduğunu belirten Doç. Dr. Betül Sözeri şunları söyledi:

“Çocukluk romatizması (jüvenil idiopatik artrit) her çocukta farklı yakınmalara yol açar. Her çocukta yakınmalar hafiften ağıra doğru değişkenlik gösterir ve farklı sayıda eklem tutulumu olur. Çocukluk döneminde başlayan romatolojik hastalıklar erken dönemde ve yeterince iyi tedavi edilmezse ömür boyu sürecek eklem bozukluğuna ve şekil değişikliğine yol açabilir. Erken ve iyi tedavi edilen hastaların bile yaklaşık olarak üçte birinde erişkin dönemde de hastalık belirtilerini gösterebilmektedir.”

Çocukluk çağı romatizmal hastalıklarının teşhis, tedavi ve izleminin çocuk romatoloji uzmanlarınca yapılması gerektiğini vurgulayan Doç. Dr. Betül Sözeri, hastalığın kontrol altına alınmaması halinde neden olabileceği olumsuz etkileri şöyle özetledi:

“Kontrol altına alınmamış hastalık, çocuğun büyümesini olumsuz etkileyebilir ve aktif donemde ve tedavi edilmez ise büyümeyi durdurabilir. Ayrıca: Ateş, vücutta kızarıklık ve döküntü, tükürük bezlerinde ve lenf bezlerinde şişlik yapabilir. Göz iltihabına neden olabilir. Kalp ve akciğer zarında iltihaplanmaya neden olur. Bazı çocuklarda kalıcı eklem değişiklikleri ve fonksiyon kaybına neden olur. Kemik erimesi ve anemiye neden olabilir. Romatizmalı eklemlere yakın olan kemiklerdeki büyüme hızını etkileyerek bacaklarda uzunluk farklılığına sebep olur.”

Doç. Dr. Betül Sözeri, çocukluk romatizmasının (jüvenil idiopatik artrit) tedavisi konusunda şu bilgileri verdi:

“Hastalığın kontrol altına alınması için, ilaç tedavisi ve egzersiz önerilir. Tedavi planlanırken ilgili uzmanlık dallarındaki hekimlerin (çocuk romatoloğu, ortopedist, fizik tedavi uzmanı ve göz doktoru) görüşünün alınması gerekir. Hekim verdiği tedaviyle, eklemlerdeki ağrının, şişliğin ve diğer organ sistemlerindeki bulguların azaltılmasını, hareket kısıtlılığı ve sakatlıkları engellemeyi hedefler.”

 

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV