banner153
12 Ağustos 2020 Çarşamba

ÇOCUKLARDA SKOLYOZ’A DİKKAT!

Skolyoz, sırttan bakıldığında omurgada yana doğru eğrilik anlamına geliyor ve genellikle nedeni bilinmiyor. Gelişme çağında görülen ve hangi sebeplerden kaynaklandığı bilinmeyen adolesan idiopatik skolyoz ise topumda yüzde 1 oranında ortaya çıkıyor.

24 Eylül 2019 Salı 09:25
Bu haber 1863 kez okundu
ÇOCUKLARDA SKOLYOZ’A DİKKAT!
Haberici -->
Skolyoz, sırttan bakıldığında omurgada yana doğru eğrilik anlamına geliyor ve genellikle nedeni bilinmiyor. Gelişme çağında görülen ve hangi sebeplerden kaynaklandığı bilinmeyen adolesan idiopatik skolyoz ise topumda yüzde 1 oranında ortaya çıkıyor.

Hastalığın, özellikle büyüme çağı ile birlikte ilerleme olasılığı bulunuyor. Hastanesi Omurga Sağlığı Merkezi’nden Doç. Dr. Omur Yaman, ‘adolesan idiopatik skolyoz’ hakkında şu bilgileri verdi;

KIZ ÇOCUKLARDA DAHA ÇOK GÖRÜLÜYOR

“Omurga eğriliklerinin en sık rastlanan tipi adolesan idiopatik skolyozdur. Adolesan, çocukluk döneminden sonra, ancak hala büyümenin devam ettiği ergenlik dönemi için kullanılan bir ifadedir. Dolayısıyla adolesanlarda iskelet sistemi de tam olarak olgunlaşmamıştır. Kız çocuklarında daha sık görülen ve eğriliğe daha fazla sebep olan bu rahatsızlık genellikle 10 yaşındaki çocukları etkilemektedir. İdiopatik skolyoz, 10-18 yaş arasındaki çocuk ve adolesanların % 2-3’ü gibi önemli bir bölümünü ilgilendirmektedir. İdiopatik skolyozda neden, kesin olarak bilinmemekle birlikte hastalığın genetik faktörlerden kaynaklandığı düşünülmektedir. Adolesan idiopatik skolyoz (AİS) hastalığını genellikle ilk olarak ebeveynler veya hastalar fark etmektedir. Bu rahatsızlıklar bazen bir okul taramasında bazen de bir doktor ziyaretinde ortaya çıkmaktadır. Çoğu AİS hastasında fazla belirti görülmemektedir. Ancak daha geniş eğrilikler, ağrı veya kaburga anomalileri gibi gözle görülen bozulmalarla kendisini belli etmektedir.”

HER HASTADA FARKLI BELİRTİ GÖRÜLÜR

“Skolyozun belirtileri eğriliğin ciddiyetine göre değişmektedir. Skolyoz rahatsızlığı çoğu zaman hastanın giydiği elbiselerin duruşunun değişimine bağlı olarak da fark edilmektedir. Bol elbise giyen çocuklarda ise vücut şekli belirgin olmadığından anlaşılamayabilir. Bu nedenle ailesinde skolyoz hikayesi olan ebeveynlerin çocuklarının sırtını sık sık kontrol etmesi önemlidir. Okullarda yapılan sağlık taramalarında ve yıllık çocuk doktoru muayenesinde de skolyoz tespit edilebilmektedir.”

HANGİ DURUMLARDA SKOLYOZDAN ŞÜPHELENİLMELİ?

“Çocuğunuzun omuzları arasında yükseklik farkı varsa. Sağa ve sola yaslanıyor veya ayakta dümdüz durmakta zorluk çekiyorsa. Sırtından bakıldığında kürek kemikleri arasında eşitsizlik fark ediliyorsa. Çocuğunuz öne doğru eğildiğinde sırtının bir tarafı diğerinden daha yüksek görülüyorsa. Çocuğunuzun kalçaları, iç çamaşırı veya pantolon çizgisi asimetrik şekilde duruyorsa. Çocuğunuzun yürüme şeklinde bir anormallik olduğunu fark ediyorsanız skolyoz ile karşı karşıya olabilirsiniz.”

RİSK FAKTÖRLERİ NELERDİR?

“Adolesan idiopatik skolyozda (AİS) eğriliğin ilerlemesinde bazı risk faktörleri vardır. Bunlar hastanın yaşı, iskelet olgunluğu, cinsiyeti ve mevcut eğriliğin derecesidir. Genel olarak kız çocuklarında ve genç yaşta skolyoz teşhisinin konulması, eğriliğin ilerleme olasılığını artırmaktadır. Bunun sebebi ise eğriliğin büyüme çağıyla beraber artış göstermesidir. 10 yaşın altındaki çocuklar için eğrilik 5- 19 derece arasında ise % 45, 20- 29 derece arasında ise % 100 olasılıkla ilerlemektedir. 11-12 yaşındaki çocuklarda eğrilik 5-19 derece arasında ise % 61 olasılıkla, 15 yaş ve üstüne ise %16 olasılıkla ilerleme oluşmaktadır.”

 

 

 

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV