banner87
18 Şubat 2019 Pazartesi

EN BÜYÜK SORUN ERTELEME

Kadın Hastalıkları Tüp Bebek Uzmanı Dr. Çağlar Yazıcıoğlu, 35 yaşını geçen kadınlarda başarı oranlarının her yıl giderek azaldığını söyledi

11 Temmuz 2018 Çarşamba 21:37
Bu haber 630 kez okundu
EN BÜYÜK SORUN ERTELEME
Haberici -->
Kadın Hastalıkları Tüp Bebek Uzmanı Dr. Çağlar Yazıcıoğlu, 35 yaşını geçen kadınlarda başarı oranlarının her yıl giderek azaldığını, 38 yaşını geçtikten sonra da ayların bile değerli olduğunu söylüyor. İnfertilite (kısırlık) tedavisinde son yıllarda önemli gelişmeler yaşandığını ancak, kadınların bebek yapma tercihlerini ileri yaşlara ertelemeleri bu sorunun ortaya çıkmasındaki en önemli etkenlerin başında geldiğini söyledi.

Bir yıl düzenli birlikteliğe rağmen gebelik elde edilemeyen çiftlere kısırlık tanısı konuyor. Bu çiftlerin bebek sahibi olabilmeleri için de sorunu ortaya çıkaran altta yatan nedeninin bulunması gerekiyor. Ancak kadın yaşının 35’in üzerinde olması durumunda tedavi için bir yıl beklenmiyor ve 6 ay sonuç alınmadıysa tedaviye başlamak gerekiyor. Çünkü yaşla birlikte yumurtalık kapasitesi ve kalitesi düştüğü için kadınlarda yıllar değil aylar bile başarılı sonuca ulaşmada etkili oluyor.

Kadın Hastalıkları Tüp Bebek Uzmanı Dr. Çağlar Yazıcıoğlu, infertiliteyi ortaya çıkaran faktörlerin kadın ve erkekte eşit olarak dağıldığını ve bu nedenle sorunun kaynağını araştırırken her iki tarafın da ayrıntılı değerlendirilmesi gerektiğinin altını çiziyor. “Bununla birlikte hala yüzde 15-20’ye varan oranda çiftin yaşadığı sorunun nedeni bilinmiyor” diyor. Uzun süren tedavi sürecinde çiftlerin birbirlerine destek vermesi ve sabır göstermesi de önem taşıyor. Zira araştırmalar da yoğun stresin tedavinin başarısını da olumsuz etkilediğini gösteriyor. Dr. Çağlar Yazıcıoğlu, şu bilgileri verdi;

KADINDA YAŞ, ERKEKTE SPERM KALİTESİ ÇOK ÖNEMLİ!

İnfertiliteye zemin hazırlayan erkeğe bağlı nedenler içinde üreme hücrelerinin spermlerinin sayısı, yapısı ve hareketliliği çok önem taşıyor. Kadına yönelik sebepler arasında ise yaş ve yumurta kalitesindeki bozulmanın dışında, tiroit ya da süt hormonunun fazla salgılanması gibi hormonal nedenler, rahimin yapısı, tüplerin açık olup olmaması, tüplerde herhangi bir sıvı toplanması, rahimde miyom ve polip gibi yer kaplayan durumların oluşması gibi anatomik yapıdan kaynaklanan sorunların ilk sıralarda geldiği görülüyor.

MUTLAKA SPERMİYOGRAM TESTİ YAPTIRILMALI

Tedavi başlangıcında hem erkek, hem de kadının ayrıntılı değerlendirilmesi gerektiğinin altını çizen Dr. Çağlar Yazıcıoğlu, ”Temel değerlendirme testlerinde spermiyogramın çok önemli olduğunu anlatmaya çalışıyoruz. Ne yazık ki hala erkekler bu konuda çekingenlik gösteriyor. Aslında çoğu zaman infertilitenin kaynağı cinsel fonksiyonlardan bağımsız olarak sadece üreme hücrelerinden kaynaklanabiliyor. Bu durumda daha basit tedavilerle çözüm bulunabilecekken çiftler çözüm bulmak için farklı arayışlarla zaman kaybediyor.”

TÜM AYRINTILARIYLA DİKKATE ALINMALI

Her çift için altta yatan sorun ya da sorunlar farklılaşabiliyor. Hatta bazen aynı tanıyı almış kişilerde bile tedavide farklı ve kişiye özel yaklaşımlar gerekebiliyor. Dolayısıyla ilk değerlendirmede yapılması gereken testlerin yanısıra çiftin hikayesinin ayrıntılı olarak değerlendirilmesi önem taşıyor. “Hatta bazen cümleler arasına girmiş küçük ayrıntılar başarıya götüren etken olabiliyor” diyen Dr. Çağlar Yazıcıoğlu, infertilitenin hekimin de hastaya ciddi zaman ayırmasını gerektiren bir tedavi olduğuna işaret ediyor.

STRES TEDAVİNİN BAŞARISINI ETKİLİYOR

Hem ilk tanıya kadar  hem de tedavi boyunca çiftlerin yoğun stres altında bulunduğunu ve bunun da tedaviyi olumsuz yönde etkilediğini anlatan Dr. Çağlar Yazıcıoğlu, şunları söylüyor: “Stres sırasında vücutta bazı hormonlar salgılanıyor. Vücutta ani değişikliklerle birlikte serbest radikallere yol açtıklarını hatta insülin direnci olan hastalarda glikoz düzeylerinin oynamalara yol açtığını,gerilimle birlikte tansiyonun da zaman zaman arttığını biliyoruz.Dolayısıyla stres içindeki hastalarda başarıyı elde etmekte zorlanıyoruz.İleri kadın yaşından sonra en çok karşılaştığımız zorluk stres diyebilirim. Dolayısıyla burada hastalara psikolojik desteğin önemi de ortaya çıkıyor.”

BASAMAKLANDIRILMIŞ TEDAVİ UYGULANIYOR

Tüp bebek merkezlerinde tek tedavi yönteminin tüp bebek olduğuna dair bir inanış bulunuyor. Ancak, bu konuda son yıllarda yaşanan hızlı gelişmeler sayesinde sorunun kaynağına göre birçok faklı tedavi uygulanabiliyor. Seçeneği kalmamış hastalara tüp bebek tedavisi uygulandığını söyleyen Dr. Çağlar Yazıcıoğlu,

Yapılan genel değerlendirme basamak tedavi dediğimiz bir planlama uyguluyoruz. Örneğin, çiftlerde hiçbir sıkıntı yoksa tüpleri açık, yumurtlaması düzgün, ailesinde erken menopoz hikayesi yoksa ve henüz infertilite tanısı için gerekli zaman geçmediyse beklemeyi ve gözlemlemeyi tercih ediyoruz. Ancak, altta yumurtlama fonksiyon bozukluğu ya da polikistikover gibi bir problem tespit ettiysek önce sorun tedavi ediliyor. Dolayısıyla hep söylediğimiz gibi hastalık yoktur, hasta vardır. Elbette başka bir seçenek kalmadıysa tüp bebek tedavisine yöneliyoruz.

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV