banner153
banner161
30 Ekim 2020 Cuma

GECİKMESİNE NEDEN OLUYOR

Kayseri Devlet Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. İsmail Altıntop, Covid 19 ile mücadele unutulan bazı kronik rahatsızlığı olan hastaların tedavilerinde gecikmeler olduğuna dikkat çekti.

28 Ağustos 2020 Cuma 19:20
Bu haber 11898 kez okundu
GECİKMESİNE NEDEN OLUYOR
Haberici -->

Kayseri Devlet Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. İsmail Altıntop, Covid 19 ile mücadele unutulan bazı kronik rahatsızlığı olan hastaların tedavilerinde gecikmeler olduğuna dikkat çekti.

Doç. Dr. İsmail Altıntop, kronik hastalar ve yakınlarına çağırıda bulunarak, tedavi hizmetlerinin aksatılmaması gerektiği uyarısında da bulunarak, şu bilgileri verdi:

“Mücadele ettiğimiz tek hastalık covid-19 olmamalı! Son 8 aydır yoğun şekilde koronavirüs hastalarına odaklanmış durumdayız. Bu durum önemli bazı risklere neden olmaktadır. Özellikle,

-Kronik hastalığı olan hastalar, Onkolojik hastalar, Çocuk hastalar, Cerrahi müdahale gerektiren hastalar, Psikiyatrik rehabilitasyon hastaları, Evde ve/veya rehabilitasyon gerektiren hastalarda önemli sağlık sorunlarının artmasına ve tedavide gecikmesine neden olmaktadır. Hasta yakınlarının koronavirüs bulaş korkusu veya koronavirüs şüpheli hastalardan kendilerine bulaşma korkusu nedeniyle bahsi geçen hastaların tedavilerinde aksaklıklar görülmektedir. Sağlık hizmeti; doktor, sağlık çalışanı, hasta ve hasta yakını ile süreklilik ve takip gerektiren bir durum olduğundan dolayı; hasta yakınlarımızın koronavirüs pozitif veya koronavirüs şüpheli hastalarını takipte mutlaka maske takmaları gerekmektedir. Aynı zamanda hastalarında maskelerini takmalarını sağlamalıdırlar. Hastaları ile temastan veya bakımdan kaçınmaları nedeniyle özellikle yaşlı hastalarda başta beslenme sorunları ile birlikte kronik rahatsızlıklarında bozulma tespit edilmektedir. Hastalarımızın hastane öncesi, hastane süreci ve sonrasında hasta yakınlarının desteğine ihtiyaç vardır. Bu dönem sabır, titizlik ve koruyucu önlemlere mutlaka uyulması gereken bir durumdur.  Bir başka dikkat edilmesi gereken durum ise; yukarda bahsi geçen hastaların takip ve tedavilerinin titizlikle sürdürülebilmesi için aile hekimleri ile koordinasyonun tam olmasıdır. Hastalarımız, yaşlılarımız, çocuklarımız ve tüm halkımızın sağlığı hepimiz için çok önemlidir. Bu yükü hep birlikte olursak kaldırabiliriz. ancak hep birlikte başarabiliriz!”

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV
banner157