banner203
05 Aralık 2022 Pazartesi

MS ATAKLARINA KARŞI D VİTAMİNİ

Nöroloji Uzmanı Doç. Dr. Nergiz Hüseyinoğlu, D vitaminin MS hastalığı üzerine etkileri ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

29 Mayıs 2018 Salı 03:28
Bu haber 1495 kez okundu
MS ATAKLARINA KARŞI D VİTAMİNİ
Haberici -->
Nöroloji Uzmanı Doç. Dr. Nergiz Hüseyinoğlu, D vitaminin MS hastalığı üzerine etkileri ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. d vitamini eksikliğine işaret etti.

Multipl Skleroz (MS), bağışıklık sistemindeki bozukluğu bağlı olarak beyin ve omurilikte çok sayıda plakların oluşması sonucu gelişen bir hastalık. Nedenleri hala tam olarak ortaya konulabilmiş değil. Ancak araştırmalar; virüslerden, sigara kullanımına, stresten aşırı tuz tüketimine kadar birçok etkenin hastalığı tetikleyebildiğini gösteriyor.

MS hastalarında D vitamini eksikliğine sıkça rastlanması da özellikle uzun süredir dikkatleri MS ve D vitamini ilişkisine topluyor. Yeterli D vitamini almanın hastalığa karşı koruyucu olmasının yanı sıra ataklarda da etkili olduğunu belirten Nöroloji Uzmanı Doç. Dr. Nergiz Hüseyinoğlu, D vitaminin MS hastalığı üzerine etkileri ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Çoğunlukla genç erişkin çağda ortaya çıkan MS bugün dünyada yaklaşık 2.3 milyon insanı etkileyen bir sorun. Beyinde etkilenen bölgeye göre belirtiler kişiye göre farklılaşabiliyor. Erken dönemde tedavi edilmemesi durumunda yaşam kalitesini ciddi şekilde etkilemesi MS’in önemini de artırıyor. Özellikle son 10 yılda MS’in tedavisine yönelik umut verici gelişmeler olmakla birlikte hastalıkla yaşayanlar için atakları önleyebilmek de son derece önem taşıyor.

Doç. Dr. Nergiz Hüseyinoğlu, son yıllarda yürütülen bilimsel çalışmaların yeterli düzeyde D vitamininin bağışıklık sistemini düzenleyerek, MS hastalarında faydalı etkiler yarattığını gösterdiğini söylüyor. Ataklarının sayısıyla birlikte şiddetinde de azalma oluyor.

Yapılan birkaç çalışmada uygun dozlarda D vitamini alımının MS riskini de iki kat azalttığının gösterildiğini anlatan Doç. Dr. Nergiz  Hüseyinoğlu, “Çocuklarda yeterli D vitamini takviyesinin uzun dönem MS’ten koruyucu etkisi olabileceği düşünülüyor” diyor.  

BELİRTİLER KİŞİDEN KİŞİYE DEĞİŞİYOR

MS’in başlangıç aşamasında nörolojik bulguların bazı hastalarda kendiliğinden düzelmesi hekime başvuruyu dolayısıyla erten tanıyı geciktiriyor. Hastalığın belirtilerinin ve şiddetinin de kişiden kişiye değiştiğini hatırlatan Doç. Dr. Nergiz Hüseyinoğlu, MS’li hastalarda ortaya çıkan bulgular konusunda şu bilgileri veriyor:

“Vücudun bir tarafındaki kol ve bacakta veya her iki bacakta birden uyuşukluk, karıncalanma, iğnelenme, güç kaybı, spazm, kas sertliği, kramp, görme kaybı, çift görme, idrar kaçırma ve idrar aciliyeti, konuşma bozukluğu, cinsel fonksiyon bozuklukları, denge kaybı, yorgunluk, depresyon görülebiliyor.

D VİTAMİNİ MS TEDAVİSİNE ÖNEMLİ ETKİ SAĞLIYOR

MS ve D vitamini ilişkisiyle ilgili bilimsel çalışmalar hala devam ediyor. Elde edilen bilgilere göre, D vitamini eksikliği MS’teki nüks oranlarını da artıyor. Hastalarda sıklıkla D vitamini eksikliğine rastlandığını hatırlatan Nöroloji Uzmanı Doç. Dr. Nergiz Hüseyinoğlu sözlerine şöyle devam ediyor: “Özellikle, atak tedavisi için kullanılan ilaçlar, hastaların fiziksel engelliliğe bağlı daha az hareketli yaşam sürmeleri, günlerinin çoğunu kapalı ortamlarda geçirmeleri ya da güneşten yeterince faydalanamamaları bu duruma neden olarak gösteriliyor. Bununla beraber yeterli düzeyde D vitamininin bağışıklık sistemini düzenleyerek MS hastaları üzerindeki olumlu etkiler gösterdiğine dair bilimsel çalışmalar da bulunuyor.”

HABER MERKEZİ

    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
E-GAZETE
ARŞİV