banner167
banner182
21 Ekim 2021 Perşembe

ÖNCE AİLE HEKİMLERİMİZE BAŞVURALIM

Kayseri Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. İsmail Altıntop, haftasonlarında acil servislere başvuran hasta sayısında artış tespit edildiğini söyleyerek; "Bir hastalığımız durumunda öncelikle kendi aile hekimlerimize başvurmalarını istiyorum" dedi.

25 Aralık 2019 Çarşamba 07:26
Bu haber 1087 kez okundu
ÖNCE AİLE HEKİMLERİMİZE BAŞVURALIM
Haberici -->

Kayseri Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. İsmail Altıntop, haftasonlarında acil servislere başvuran hasta sayısında artış tespit edildiğini söyleyerek; "Bir hastalığımız durumunda öncelikle kendi aile hekimlerimize başvurmalarını istiyorum" dedi.

Hafta sonları acil servislerde yaşanan yoğunlukla ilgili olarak inceleme yaptıklarını, yapılan incelemede çok ağır vakaların olmadığı ancak üst solunum yolu enfeksiyonlarıyla ilgili belirgin bir artışın olduğunu belirlediklerini kaydetti. Altıntop; "Hastanemize son iki haftadır baktığımızda hafta sonlarında hasta sayılarımızda bir artış tespit etmiş durumdayız. Bu artışı incelediğimizde hastaların acil olmayan başvuruların da bu artışla beraber arttığını görüyoruz. Ayrıca rutin hastalar dediğimiz kalp yetmezliği, solunum yetmezliği, halk arasında KOAH olarak bilinen hastalıkların da kış dönemi olması nedeniyle arttığı görülmekte. Bu hastalarımızın da hafta sonları sağlık ihtiyacı oluyor. Bizim acil servislerimize başvurarak tedavilerini alıyorlar. Tüm bunların dışında yine dönemsel olarak artış gösteren ve yine her yıl karşılaştığımız üst solunum yolu enfeksiyonlarında hafif artış görmekteyiz. Acil servisinde çalışan uzmanlarımızla yaptığımız toplantılarda çok ağır vakaların olmadığı ancak üst solunum yolu enfeksiyonlarıyla ilgili belirgin bir artışın olduğunu söylediler. Bu karşın biz de hastane olarak tedbirlerimizi aldık. Bunların dışında karbonmonoksit zehirlenmelerinde bazı semptomlar geç çıkabilir. Bugün baş ağrısıyla başlar, daha sonra başka semptomlar çıkar. O konuda da acil servisimize geldiklerinde böyle bir şüpheleri varsa mutlaka ilgili doktor arkadaşlarımıza bunları söylemelerini istiyoruz. Karbonmonoksit veya karbondioksit zehirlenmelerinde biz kullandığımız basit testlerle hastalarımızın ne düzeyde zehirlendiğini tespit edebiliyoruz ve bu zehirlenme düzeylerine göre de tedavilerimiz değişmekte. Sigara kullanmak, kirli havada kalmak ya da kömürle ısınan bir yerde devamlı yaşamak düzeyini ölçerek zehirlenmeyi tespit ettiğimiz normal değerleri biraz daha üst sınıra çekmekte. Bu bizi yanıltmamalı ama Kayserimiz güzel bir yer, Erciyesimiz var. Erciyes oksijen deposu, bunu solumalarını istiyorum. Tamamen evde kalmamalarını, yürümelerini, dış ortamı kontrol etmelerini, özellikle kapalı ortamlarda kalanların evlerini mutlaka havalandırmalarını öneriyorum. Egzersiz yapan, yürüyen ya da temiz havayı alan insanlarda karbonmonoksit zehirlenmesi mümkün olduğu kadar az görülür" diye konuştu.

Bir hastalık durumunda öncelikle aile hekimlerine başvurulmasını belirten Kayseri Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. İsmail Altıntop; "Birincisi, birinci basamakta aile hekimlerimiz birçok yerde gece 24:00’e kadar hizmetlerini vermekteler. Oraya başvurmalarını, tedavi olmalarını ve bir sonraki takiplerini de yine aile hekimleriyle beraber yapmalarını öneriyoruz. Acil servisin yoğunluğunu artıran kronik hastalarımızın da yine rutin dönemlerde aile hekimlerine başvurarak tedavilerini planlamalarını, acil durumla karşılaşmamaları için ellerinden geleni yapacaklarını biliyoruz. Tabi tüm bunların dışında acil durumlarda hastanemiz ikinci basamak acil servislerine, yine Kayseri’deki diğer hastanelerimiz ve üçüncü basamak acil servislerine hastalarımız başvurabilirler. Tüm hastalarımıza bu hassasiyeti göstereceklerinden dolayı teşekkür ediyorum" dedi.

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

banner184
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV