banner153
04 Haziran 2020 Perşembe

RAMAZAN PİDESİNDEN KAÇININ

Nefroloji Uzmanı Prof. Dr. Tekin Akpolat, “Tek veya iki ilaç kullanan, kan basınçları kontrol altında olan hastalar doktorlarının onaylarını almak koşulu oruç tutabilirler” diyor.

08 Mayıs 2019 Çarşamba 10:01
Bu haber 824 kez okundu
RAMAZAN PİDESİNDEN KAÇININ
Haberici -->

Uzmanlar Ramazan ayında oruç tutan tansiyon hastalarını uyardı. İçinde tuz çok olan Ramazan pidesinden kaçmalarını, iftar sonrası yürüyüş yapmalarını, çok halsiz kalırlarsa oruç tutmamalarını önerdi.

Ülkemizde 15 milyon kişinin yaşamını etkileyen hipertansiyon hastalarının yaklaşık yarısı kan basıncının yüksek olduğunun farkında olmadan yaşantısını sürdürmeye devam ediyor. Bu 15 milyon hastadan yaklaşık 10 milyonu ise kan basıncını kontrol ettirmiyor. Yeterli tedavi alamayan hastalarda birçok organ olumsuz olarak etkileniyor. Tuz tüketimi konusunda tansiyon hastalarını uyaran Nefroloji Uzmanı Prof. Dr. Tekin Akpolat, “Tek veya iki ilaç kullanan, kan basınçları kontrol altında olan hastalar doktorlarının onaylarını almak koşulu oruç tutabilirler” diyor. Prof. Dr. Tekin Akpolat dikkat edilmesi gerekenleri anlattı;

İftarda ölçüyü kaçırmayın yani çok yemeyin. Çok halsiz kalıyorsanız oruç tutmak için ısrarlı olmayın. Ramazan pidesi önemli tuz kaynağı olabilir. Dikkatli tüketin. İftardan sonra yürüyüş yapın. Sigara içiyorsanız Ramazan bırakmak için iyi bir fırsat olabilir. Ramazanda kilo verirseniz bayramda ve sonrasında almamaya dikkat edin. Kaya tuzu, sofra tuzu gibi sodyum içerir. Çorba iftar için iyi bir başlangıçtır. Tatlı yerine meyve tercih edin. Çok şekerli meyvelerden uzak durun veya az tüketin. Meyve ile çorba arasında 1 saat olsa iyi olur. İftara başlarken çay içmek hızlı yemek yemeyi önleyebilir. Kahve meyveden sonra içilmelidir. Kepekli ekmek veya tam buğday ekmek Ramazan pidesinden sağlıklıdır. Kırmızı et çok az alınmalıdır. Sahurda şekerli gıdalardan uzak durun. Bol su için, sahurda en az 2-3 bardak su için. Peynir, zeytin önemli tuz kaynağı olabilir. Sebze yemekleri hem tok tutar hem de sağlıklıdır. Sahurda yenen yumurta tok tutabilir.

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV