banner87
21 Mayıs 2019 Salı

SEPSİS BÜYÜYEN SORUN

İl Sağlık Müdürlüğü ARGE Birimi tarafından koordine edilen ve Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi ile ortaklaşa Sabancı Kültür Sitesinde “Dünya Sepsis Günü” nedeniyle bir program düzenlendi.

17 Eylül 2018 Pazartesi 06:58
Bu haber 565 kez okundu
SEPSİS BÜYÜYEN SORUN
Haberici -->
Sağlık Hizmetleri Başkanı Uzman Dr. Ahmet Ceylan, insan ömrünün uzamasıyla ve değişen çevresel şartlar, kullanılan ilaçlar sonrası sepsisin önümüze gelen ve büyüyen bir sorun olduğunu ifade etti.

İl Sağlık Müdürlüğü ARGE Birimi tarafından koordine edilen ve Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi ile ortaklaşa Sabancı Kültür Sitesinde “Dünya Sepsis Günü” nedeniyle bir program düzenlendi.

Toplumda farkındalık oluşturmak amacıyla yapılan eğitim toplantısına; İl Sağlık Müdürlüğü Sağlık Hizmetleri Başkanı Uzm. Dr. Ahmet Ceylan, Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkanı Dr. Ahmet Özyalçın, Kayseri Şehir Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. İlhami Çelik, Erciyes Üniversitesi Rektör yardımcısı Prof. Dr. Murat Borlu, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hakan Poyrazoğlu, Prof. Dr. Murat Sungur, Prof. Dr. Aynur Akın, Prof. Dr. MehmetDoğanay, Başkan Yardımcısı Dr. Rabiye Özlem Ulutabanca, ARGE Birimi çalışanları ile çok sayıda hekim katıldı.

Etkinliğin açılış konuşmasında Sağlık Hizmetleri Başkanı Uzm. Dr. Ahmet Ceylan, insan ömrünün uzamasıyla ve değişen çevresel şartlar, kullanılan ilaçlar sonrası sepsisin önümüze gelen ve büyüyen bir sorun olduğunu ifade etti. Üzerimize düşen görev, sepsisi zamanında tanımak olduğu kadar tedavisini güçleştirmemek için akılcı bir şekilde ilaçlar kullanılmalıdır. Bu kapsamda Bakanlığımız tarafından ilimizde yapılan akılcı antibiyotik eğitiminin de sepsisle birlikte daha da anlam kazanacağını belirtti.

Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hakan Poyrazoğlu da, amaçlarının Sepsishastalığı konusunda farkındalık oluşturmak olduğunu söyledi. Dekan Poyrazoğlu, “Bu toplantı ile uzman hocalarımızdan konuyu detaylı bir şekilde öğreneceğiz. Sepsis ciddi bir problemdir. Bu hastalığa farkındalık yaratmak için yapılmış etkinliğin başarılı geçeceğine inanıyoruz” dedi.

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat Borlu ise yaptığı konuşmasında SEPSİS’in ciddi bir sağlık problemi olduğunu kaydetti. Prof. Dr. Borlu, “Sepsis nedeniyle dünyada saatte 50 kişi hayatını kaybetmektedir. Tıp eğitimi ve uzmanlık eğitiminin belli dönemlerinde hastane çalışmalarına katkıda bulunan herkesin çalışma sertifikalarını alırken Sepsis’i azaltıcı tüm kuralları iyi bilmeleri ve bu konuda farkında olmaları son derece önemlidir. Bu nedenle 13 Eylül’de ilan edilen ‘Dünya SEPSİS Günü’ tüm dünya sağlık çalışanlarının farkındalığını artıracaktır” diye konuştu.

Açılış konuşmalarının ardından Prof. Dr. Murat Sungur, Prof. Dr. Aynur Akın, Prof. Dr. İlhami Çelik ve Prof. Dr. Mehmet Doğanay, “SEPSİS Epidemiyolojisi”, “SEPSİS Tanı ve Tedavisi” konularında sunum gerçekleştirdi.

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV