banner87
banner151
17 Ocak 2019 Perşembe

TEMİZLİĞİ SEVEN KADINLAR DİKKAT!

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Berat Balcı, omuz ağrılarına yol açan nedenler hakkında bilgi verdi.

03 Mayıs 2018 Perşembe 07:02
Bu haber 1391 kez okundu
TEMİZLİĞİ SEVEN KADINLAR DİKKAT!
Haberici -->
Temizlik hastalığı olan yada seven ev kadınları ile sürekli baş seviyesinden yukarıya uzanmak zorunda kalanlarda görülen bu sağlık sorunu, tedavi edilmezse kireçlenmeye neden olabiliyor

Ağrıyla kendini belli eden ve yaşam kalitesini olumsuz etkileyen omuzdaki lif yırtığıdiğer adıyla “rotatorcuff”, travma, iltihaplanma ve omuzda sıkışma sonucunda ortaya çıkıyor.

Dayanılmaz ağrıyla kendini belli eden yırtık nedeniyle çoğu zaman hastalar bir süre sonra kolunu kaldıramıyor. Temizlik hastalığı olan ev kadınları ile sürekli baş seviyesinden yukarıya uzanmak zorunda kalanlarda görülen bu sağlık sorunu, tedavi edilmezse kireçlenmeye neden olabiliyor. Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Berat Balcı, omuz ağrılarına yol açan nedenler hakkında bilgi verdi.

OMUZDA AĞRIYA NEDEN OLUR

Op. Dr. Berat Balcı, şu bilgileri verdi; Spor yapanlarla orta yaş kadın ve erkeklerde görülen “rotatorcuff ya da “rotator manşet”, tedavi edilmediğinde zamanla dayanılmaz omuz ağrısına yol açmaktadır. Bu sorunun ortaya çıkmasında çoğunlukla 3 nedenden birinin etkili olduğu bilinmektedir.

Travma: Omuzdaki rotator manşet tendonlarının (kirişler) tahriş olması ya da travma sonucunda zarar görmesiyle başlayan tendinit,lif yırtığının önemli bir nedenidir. Omuzun hor kullanılması sonucunda gelişmektedir. Erken tedavi edildiğinde çoğu zaman kısa sürede iyileşmektedir. Ancak bazı hastalarda bu sorun kronik hale gelebilir.

İltihaplanma: İltihap sonucunda omuzda oluşan fazla sıvı ve ödemle kendini belli eden bursit, ağrılı bir sürece neden olmaktadır. Omuzun aşırı ve yanlış kullanımı sonucunda oluşan iltihap, lif yırtığının nedenleri arasındadır. Bursit nedeniyle çoğu zaman ağrı, uyurken başlamakta ve hastalar zamanla kollarını arkaya uzatamaz ya da yukarıya kaldıramaz.

Omuzda sıkışma: Kasların yırtılması ve kopmasıyla başlayan omuzda sıkışma sendromu nedeniyle kol kaldırıldığında akromion ve rotator manşet arasındaki boşluk zamanla daralmaktadır. Tedavi konusunda geç kalındığında bu sorun ciddi sorunlara yol açmaktadır.

Kolda güçsüzlük hissiyle başlayan rotatorcuff yırtığı, aşınmaya bağlı olarak lifin tamamen yırtılmasıyla sonuçlanmaktadır. Fiziksel travmaya ya da tümöre bağlı olmaksızın ortaya çıkan yırtık, erkeklere oranla kadınlarda daha fazla görülmektedir. Sürekli temizlik yapan ev kadınları ile işleri gereği baş üstüne uzanmak zorunda kalan tezgahtar ve arşiv görevlisi gibi meslekleri yapanlarda daha sık görülen yırtık, tedavi edilmezse zamanla kireçlenmeye neden olur.

Ancak boyun kaynaklı bazı ağrıların nedeni rotatorcuff yırtığı olmayabilir. Fıtık ya da boyunda düzleşme sorunlarıyla karıştırılan omuzdaki lif yırtığının teşhisi, detaylı bir inceleme sonrası doğru bir şekilde konulmalıdır. Fiziksel muayenenin yanı sıra MR ile yırtığın derecesi belirlenir. Yırtığın durumuna göre ilaç ve fizik tedaviyle hastaların yarısından fazlasında sonuç elde edilmektedir. Ancak belirgin bir yırtık varsa ve sıkışma söz konusuyla, yırtığın daha da büyümemesi için cerrahi kaçınılmazdır. Henüz yırtık oluşmamış bazı hastalarda ise ödemi toparlayıcı ve yırtık oluşumunu engelleyici ilaçlar kullanılmaktadır.

HABER MERKEZİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV