banner153
19 Kasım 2019 Salı

SAĞLIKLI YAŞAMAK İÇİN

03 Ağustos 2019, 21:56
Bu makale 410 kez okundu
SAĞLIKLI YAŞAMAK İÇİN
RAGIP TATAR
Hepimizin temel görevi olmalı sağlığımızı korumak. Bunun içinde aşağıda yazacağım işlemleri yapanlar sağlığını koruyabilirler.
Spor yapmak. Spor yapmak derken amaç hareketli bir yaşamı seçmek olarak algılanmalı. Yaşa uygun olarak hızlı yürüyüşten tutunda koşmaya kadar ki egzersiz biçimini kapsayan yaşam şekli. Doğal olarakta doktor önerilerini dinleyerek yapılan hareketli yaşam türü.
Güneş ışınlarından yeteri kadar yararlanmak. Yaz, kış güneş ışınların aydınlattığı Ülkemizin bize sunduğu güneş ışınlarından yeteri kadar yararlanmak sağlığımızı korumada önemli etken.
Yeteri kadar sıvı almak. Sıvı almak derken vücutta ki suyu tutan sıvıdan söz etmiyorum. Başta su olmak üzere vücutta ki suyu tutmayan sıvıdan söz ediyorum. Bilim adamları devamlı söylüyor susuzluk hissetmesen de su için diye.
Düzenli ve doğru beslenin. Söylemek kolay ama uygulamak zor. Öncelikle doğru beslenmenin ne olduğunu bilmek gerekiyor. Bunun içinde çaba harcamalıyız. Hangi tür yiyecekler tüketmeliyiz öğrenmeliyiz öncelikle. Sağlığını düşünen insanlarımızın başta da belirttiğim gibi hepimizin görevi bu olmalı diye. Konunun uzmanlarının önerilerini dinlemeliyiz veya okumalıyız.
Uyku düzenimizi korumalıyız. Daha öncede yazmıştım bilim insanlarının söylemi akşam 21.00 ila gece 01 arasında ki uykuda geçen süre en yararlı zaman dilimi kişi için. Bu saatlere ne kadar uyarsanız sağlıklı olmak için o kadar fazla yol almış olursunuz.
Yaz döneminin başlamasıyla birlikte bütün bir yıl boyunca spor yaptığım tesislerde hiç görmediğim yüzleri görmeye başlıyorum. Eylül ayı gelince bu insanları bir daha neredeyse hiç görmüyorum spor sahasında. Spor bir yaşam şekli haline dönüşmedikçe kısa süreli yapıldığında faydadan çok zararda getirebileceğini değerlendiriyorum açıkçası.
Siz, siz olun hareketli yaşamı yılın tamamı için düşünün ve uygulayın diyorum. Sizin için sağlığınız için. İyi yaşam hepimizin isteği.
RAGIP TATAR

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV