banner153
15 Temmuz 2020 Çarşamba

SALGIN VE KAYSERİ

05 Haziran 2020, 09:09
Bu makale 1623 kez okundu
SALGIN VE KAYSERİ
ŞABAN GÜNER
     Korona vakalarının görülmeye başladığı günden bu yana ilimizdeki vakalarla ilgili net resmi açıklamalar yapılmadı. Bu nedenle fısıltı gazetesi yolu ile ortalıkta uçuşan sayılar duyduk.
     Çoğu gerçeği yansıtmıyordu. Söylentinin kaynağının siyasi tercihi, sayıları belirliyordu. Bazen morallerimiz bozuluyor bazen moral buluyorduk.
     3 Haziran 2020 itibari ile Kayseri Tabip Odası korona vakası ile ilgili rakamları açıkladı. Gerçek ne ise öğrenmiş olduk.
     Kayseri de bugüne kadar şüpheli vaka sayısı 4000 bunun 1454 kişisinin test sonuçları pozitif çıkmış. 2019 yılı nüfus sayımına göre ilimizin nüfusu 1.401.409 olduğuna göre 1000 Kayseriliden biri pozitif çıkmış.
     Bugüne kadar testi pozitif çıkanlardan 40 kişi hayatını kaybetmiş. Allah hepsine rahmet eylesin. Yoğun bakımda tutulan hasta sayısı 18 entübe yani solunum cihazına bağlı hasta sayımız 7 kişiymiş. Allah şifalar versin.
      Kayseri istatistikleri, Türkiye ve dünya genelinde salgınla ilgili istatistiklerle karşılaştırıldığı zaman ilimiz bu salgında iyi bir sınav vermiş görünüyor.
      Ülke genelinde kontrollü normalleşmeye geçtiğimiz şu günlerde rehavete kapılarak tedbiri elden bırakmamalıyız. Zamansız rehavet, felaket getirir.
      Sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uymaya devam edelim. Hatta bunları adet haline getirelim. Bu kurallar tüm bulaşıcı hastalıklardan korunmanın ilk tedbiridir. Maske takmaya bir süre daha devam etmenin kimseye bir zararı olmaz.
      Çok gerekli olmadıkça yaşlılarımızın çarşı pazar dolaşmaması gerekir. Çok zaruri olmadığı müddetçe toplu taşıma araçlarını kullanmayalım.
      AVM lere alışveriş maksadı ile gidelim. AVM ler gezinti ve zaman geçirme mekânları değildir. Şehrimizde bu ihtiyaçlarımızı karşılayacak mekânlar oldukça fazladır.
       Biran önce bağlara göçüp şehirden uzak durmak alınacak önlemlerden en önemlisidir. Kadınlarımız şu kabul günlerini bir süre daha ertelesinler. Çalışma mekânlarında dikkatimizi dağıtmayalım. Çocuklarımız ve gençlerimiz bir süre daha kontrollerini elden kaçırmasınlar.
      Birkaç gündür görülmeye başlayan vakaları önlemek için elimizden geleni yapmak zorundayız.
      Bu sıkıntılı günler mutlaka aşılacaktır. Dünya ve ülkemiz tarih boyunca ne badireler atlattı. Her sıkıntının sonunda mutlaka bir rahatlık vardır.
       Zıttı zatıyla anılır. Acı varsa mutlaka tatlıda vardır. Kötü varsa iyi mutlaka olacaktır. Biraz sabır ve gayret gerekiyor.

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV