banner87
19 Aralık 2018 Çarşamba

SANAL DÜNYANIN ÇOCUKLARI VE GERÇEKLER

03 Mart 2018, 07:32
Bu makale 2114 kez okundu
SANAL DÜNYANIN ÇOCUKLARI VE GERÇEKLER
HACI SARI
Sosyal medya günümüz insanının hayatına yön veren en önemli araçlar haline geldi. İletişim çağını yaşadığımız kesin. Bilgiye ulaşma ve bilgiyi kullanma yöntemlerimiz değişti. “Bizim zamanımızda” ifadelerini büyüklerimizden sıkça duyardık. Fakat kırklı yaş grubunda yer alanlar bile bizim zamanımızda demek zorunda kalıyor iletişim ve bilgi tüketimi konusunda. Kütüphanelerin hafta sonu dolduğu günler geride kaldı. Ya da kütüphaneyi dolduran gençlerin kütüphanelere gidiş amaçları çok değişti. Eskiden kütüphanelere ödev yapmak isteyen ve emanet kitap almak isteyen öğrenciler yoğun ilgi gösterirken şimdilerde üniversiteye hazırlık yapan öğrencilerin çalışma mekanları oldu kütüphaneler.
Önümüzdeki çeyrek asrın en büyük sorunu belki de teknoloji, özellikle de sosyal medya bağımlısı insanların ortaya çıkardığı savrulmalar olacaktır. Özel hayatın özellikten çıkıp sosyal medya hesabı kılıfına bürünmesi, ailenin bilmediği fakat herkesin bildiği davranış özelliklerinin çoğalması, huzur kaynağı olan evlerin yalnızlık merkezi olması sonucunu doğurmaktadır.
Artık güvenlik güçleri bir insan hakkında bilgi toplamak istiyorsa sosyal medya hesaplarını inceleme ihtiyacı hissediyor ilk önce. Ya da bir kişi ile doğrudan ya da dolaylı olarak iletişime geçmeniz gerekiyorsa bu kişi hakkında bilgi toplama kaynağı yine sosyal medya hesapları oluyor. Akşam evdeki halinizi ya da tanıdıklarınızın ev halini bir düşünün. Eve gelen tüm aile fertleri telefonlarına ne kadar mesafe koyabiliyorlar.
Her köşede bir kişi, her kişinin elinde bir akıllı telefon… Her telefondan dünyanın bilmem nerelerine açılan bireyler evdeki üç beş kişi ile fersah fersah uzaklaşıyor. İsterseniz bir deneyin. Bir akşam herkes akıllı telefonunu kolay ulaşılamayacak bir yere koyun. İlginizi sadece ailenize ve birbirinize yoğunlaştırın. Anne babalar olarak çocuklarınızın okulunu sorun, arkadaşlarını sorun, onlar fark etmeden bazı meseleler bulun tartışma açın. Hatta şakalaşın, onlarla basit oyunlar oynayın.
Göreceksiniz ki bir akşama neler sığıyor. Yazımın asıl çıkış noktasına gelmek istiyorum. Sosyal medya toplumun tüm bireyleri için olumsuzluklar barındırıyor fakat asıl tehlike ortaokul ve lise gençlerini sarmalamış durumda. Çocuklar ailesini bir şekilde ikna edip beşinci sınıftan itibaren kendisine bir akıllı telefon aldırıyor. Anne baba ise olayın merhamet ve çevresel tehlike boyutuyla olaya bakıyor ve isteyerek ya da istemeyerek çocuğuna telefon alıyor.
Yine çok erken yaşlarda hemen her öğrenci, sosyal medya hesabı açıyor. Resmi olarak hesap açmaları mümkün olmayan küçük yaştaki çocuklar sahte beyanlarla sosyal medya hesabı açıyorlar. Artık tehlikelerle dolu bir alana adım atmıştır çocuğumuz. Sosyal medya okuryazarlığı bilgisi ve tecrübesi olmayan çocuklar yüzeyi şekerleme ile kaplanmış zehir kapsüllerini tüketmeye başlamış demektir.
Her anne baba çocuğunun sosyal medya hesabını, arkadaşlarını, ziyaret ettiği siteleri, paylaşımlarını beğenilerini takip etmekle yükümlüdür. Çocukları korumak illaki sokaktaki somut tehlikeden korumak değildir. Asıl tehlike sanal alemin melek görünümlü şeytanlarına karşı çocuklarımızın açık hedef olmasıdır.
İnsanların çoğunun fark edemediği bir tehlike de çocukların kendi aralarında kurdukları Whatsapp gruplarıdır. Gruplarda çocukların, gençlerin sohbetleri küfür dolu ve ağza alınmayacak ifadelerle dolu.
Her ebeveyn çocuğunun telefon şifresini bilmeli, zaman zaman çocuğunun sosyal medya hesaplarını, grup sohbetlerini kontrol etmeli. Mavi Balina bir oyun olarak gençlere tanıtılmakta fakat Türkiye’de bu oyunun ölüme götürdüğü çocuk- genç sayısı yüz sayısını çoktan aştı bile. Dünya sanal, sohbet sanal, paylaşımlar sanal… Fakat sonucu gerçek. Heydi ne duruyorsunuz?
 

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV