banner153
15 Temmuz 2020 Çarşamba

SANIRIM ANLAŞILMADI

28 Mayıs 2020, 19:44
Bu makale 1607 kez okundu
SANIRIM ANLAŞILMADI
ŞABAN GÜNER
Bayram öncesi, Büyükşehir Belediye Başkanımız Memduh BÜYÜKKILIÇ sağlık organize sanayi kurulmalı dedi.  Hiç ilgi görmedi.

Gerçi Kayseri Organize Sanayi Bölgesi başkanı; ”yakışanı söylediniz başkanım” dedi ama hepsi o kadarla kaldı.

Birazcık düşününce açıklanan projenin büyüklüğü karşısında şaşırıp kalıyorsunuz.  Böyle bir konunun, çok basit bir şeymiş gibi bir çevre düzenlemesi sırasında gündeme getirilmesi, belki de bu ilgisizliğe sebep olmuştur.

İlimizdeki sağlık kuruluşlarının dağınık olması bir yana yeni yapılacak hastane ve tıp merkezlerini bir araya toplamanın yarattığı ulaşım sorunlarını şehir hastanesi örneğinde yaşıyoruz.

Sağlık organize bölgesi değil ama sağlık kenti fikri daha çarpıcı ve yapılabilir olur. Tüm ilçelerimizi, hatta Boğazlayan, Avanos ve Ürgüp gibi marka değeri olan ilçeler ide içine alan sağlık kenti projesi süper olur. Tüm bölge organize bölge statüsüne alınarak gerekli teşvikler sağlanabilir.

Çok titiz etüt çalışmaları yapılarak bir proje hazırlanıp, Cumhurbaşkanımıza sunulabilir.  Onayı ve iradesi alınır. Cumhurbaşkanımızın iradesi olmadan bu tür projelere mahalli idare ve yerel finansman kaynaklarımızın gücü yetmez. İlle bölge olsun deseniz bile güç yetiremezsiniz. Çünkü bu fikir en az Kanal İstanbul kadar büyük ve pahalıdır. Çünkü bu fikir cari açığı azaltacak, ülkenin döviz gelirlerine büyük ve direkt katkı sağlayacaktır.

Böyle bir bölge, öncelikle büyük bir hava alanı ister. Yüksek hızlı tren ister. Kayseri- Niğde arasına otoban ister. Arkasında kent merkezi ulaşım ve altyapının güçlendirilmesine kaynak gerekir.

Devlet bütçesinden bunları yapılırsa yurt içi ve yurtdışı yatırımcıları Kayseri ye gelmeye ikna etmek daha kolay olur.

Böyle bir proje Kayseri’yi dünya kenti yapar. Sağlık denilince dünyada Kayseri akla gelecektir. Bu döviz demektir. Yatırım, istihdam, kalkınma demektir. Pastırmanın başkentinden, sağlığın başkentine uzanmaktır.

Başkanım, sadece bu söylediğinizi gerçekleştirin efsane olursunuz. Başka hiçbir şey yapmasanız dahi Kayseri ve Türkiye tarihine geçersiniz.

Böyle bir projede Kayseriliyim, Yozgatlıyım, Nevşehirliyim diyen herkes yanınızda olmak zorundadır. İktidar ve muhalefet birlikte size destek olmalıdır. Dünyanın her yanında yaşayan, bu üç ilin sevdalıları katkı vermelidir. Mutlaka bu katkıyı koşarak verirler. Şahsen ben, duyduğum andan beri sevinçten içim içime  sığmıyor.

Söyledikleriniz sanırım anlaşılmadı. Veya pandeminin gölgesinde kaldı. Ulusal basını geçtik, mahalli basında dahi hak ettiği yeri almadı.

Acizler için imkânsız, korkaklar için müthiş görünen şeyler kahramanlar için idealdir. (ATATÜRK)

O halde, ideallerin peşinden gitmek gerekir.

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV
banner157