banner87
16 Haziran 2019 Pazar

SEÇİM ANALİZİ 2

21 Haziran 2018, 07:56
Bu makale 1719 kez okundu
SEÇİM ANALİZİ 2
FERHAT YAĞMUR
24 Haziran seçimleri öncesi milletvekili adaylarının Kayseri’de partilerini birinci parti yapmak ve parti olarak da ne kadar fazla vekil çıkartabiliriz düşüncesiyle ne kadar yoğun çalıştıklarını görebiliyoruz. Milletvekili adaylarının çalışmalarını aşağıda siz değerli okuyucularım ile paylaşacağım.
Adaylara geçmeden önce siyasi partilerdeki son durumun nasıl olduğunu, bu konuda bir kaç cümle etmeden geçersek yanlış yaparız düşüncesindeyim. AK Parti, Milliyetçi Hareket Partisi ve İYİ Parti’de seçim süreci öncesinde üç partinin de il başkanları yapılacak seçimde milletvekili adayı olmak için il başkanlığı görevlerinden istifa etmişti.
AK Parti'de mevcut başkan Hüseyin Cahit Özden istifa etmiş yerine parti tüzüğü gereği Siyasi ve Hukuk İşlerinden Sorumlu il başkan yardımcılığı görevinde bulunan Fatih Hasyüncü il başkanı olmuştu. MHP'de ise İl Başkanı Baki Ersoy'un yerine İl Başkan yardımcısı olarak görev yapan Serkan Tok gelirken İYİ Parti’de ise Hüseyin Tekin'den boşalan il başkanlığı görevine İl Yönetimi’nin kendi arasında yaptığı seçimde en fazla oyu alan ve başkanlık divanında da görev alan Emine Bağcı seçilmişti.
Dilerseniz önce iktidar partisinden başlayalım. Yıllarca AK Parti'nin bir çok kademesinde görev yapan ve son olarak da uzun yıllar boyunca il başkanlığı görevini başarı ile yürüten, seçimlerden sürekli başarı ile ayrılan, bir teşkilatın başkanlığını yapan Hüseyin Cahit Özden'in AK Parti listesinde bunca emeğine ve başarısına rağmen yer bulamaması AK Parti teşkilatlarını hem şaşırttı hem de oldukça üzdü. Her ne kadar teşkilatlarda kırgınlık olmadı dense de hem teşkilatlarda hem de AK Parti seçmenlerinde bir üzüntü ve kızgınlığın olduğu herkes tarafından gözlemleniyor. Bu duruma yıllardır milletvekili olarak görev yapan mevcut milletvekillerinin, ‘ Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın metal yorgunluk içerisinde bulunan arkadaşları dinlendireceğiz’ açıklamasından sonra 94 aday adayı ile ilgili önce temayül yoklaması yapılması, devamında bu aday adaylarının genel merkeze çağrılarak mülakata katılmaları ve hiç bir değişiklik yapılmadan mevcut milletvekilleri ile yola devam edilmesi AK Parti seçmenini oldukça rahatsız etmiş gözüküyor.
Mevcut İl Başkanı Hasyüncü bu kırılmayı onarabilmiş ve teşkilatları ikna etmiş durumda değil. Bu negatif durumu ortadan kaldırmak için belediye başkanlarının gayretli çalışmaları dikkatlerden kaçmıyor. Bakalım belediye başkanlarının bu gayreti seçim sonucuna nasıl yansıyacak. Seçim sonucunda Hüseyin Cahit Özden'li başarılara bir yenisi mi eklenecek yoksa bir hayal kırıklığı mı yaşanacak? Olası bir hayal kırıklığında bu listeyi yapanlar eminim görüşme odasına çağrılacaklardır!
Milliyetçi Hareket Partisi teşkilatlardaki değişimden sonra deyim yerinde ise en güçlü çıkan parti oldu. Milletvekilliği için istifa eden Baki Ersoy'un yerine göreve gelen Serkan Tok yıllarca ülkü ocaklarında, sonrasında uzunca süre MHP Kocasinan İlçe Başkanlığı’nda başkan olarak görev yaptı. Yapılan son MHP İl Kongresi’nde il başkan yardımcılığı görevine geldi. MHP teşkilatlarını ve partisinin derinliğini en iyi bilen kişilerden birisidir. Teşkilatlarda beraber yol yürüdüğü ve kendisine il başkanlığı görevini devreden Baki Ersoy'un listenin ikinci sırasında yer alması ve mevcut listeye çok fazla tepki olmaması Serkan Tok'un işini kolaylaştırdı.
Seçim çalışmalarına baktığımız zaman en gayretli çalışmanın MHP tarafından yürütüldüğünü söylemek hiç de zor değil. Tabi bunda gerek teşkilatların gerekse adayların birbirleriyle uyumu gözümüze çarpan en önemli kriter olarak gözüküyor.
İYİ Parti’ye baktığımız zaman yeni oluşturulmuş bir yönetim görüyoruz. Kısa süre içinde mevcut il başkanlarının adaylık için istifası sonrası kendi aralarında il başkanı olarak bir isimde mutabık kalınamaması işleri daha da karmaşık hale getirdi. Yönetim içinden dört adayın çıkması yapılan seçimde her ne kadar yönetimin büyük çoğunluğunun oyu ile Emine Bağcı il başkanı olarak seçilmiş olsa da yönetimde bir kırılma yaşandığı görülüyor.
Yeni kurulan bir partide il başkanlığı yapmak elbette zordur. Ama yaşanan süreç bu durumu Kayseri'de daha da zor hale getirmiş gibi gözüküyor. Gerek İYİ Parti gerekse İl Başkanı Emine Bağcı bakalım bu zorlu süreçten nasıl çıkacak hep birlikte göreceğiz. Uzun zamandan beri çok yakından tanımış olduğum Emine Bağcı gerek sosyal hayatta gerekse de iş hayatında birçok zorluğun üstesinden gelmiş ve başarılı bir isimdir. Bu başarısını siyasete de taşıyabileceği kanısındayım. Kayseri’de bir bayanın siyasette bulunması ve il başkanlığı koltuğunda oturabilmesi zor bir durum. Temennim Emine Bağcı’nın siyasette de başarılı olmasından yanadır. Çünkü bir bayan il başkanının başarılı ya da başarısız olması siyasete girmeyi düşünen bayanlar açısından da önemlilik arz etmektedir.
Siyasi partilere baktığımız zaman her ne kadar en avantajlı il teşkilatı kongre ile göreve seçilen CHP gibi gözükse de Ümit Özer'in belli bir merkezden yönetildiğini düşünen CHP'ye gönül veren partililer bu durumdan oldukça rahatsız. Bu rahatsızlık seçim sonucu ne olursa olsun durulacak gibi gözükmüyor. Ümit hanımın bu durumu düzeltmek için bir gayret içerisinde olduğunu da düşünmüyorum.
Partilerde durumlar bu şekilde gözüküyor. Şimdi milletvekili adaylarının çalışmaları hakkındaki görüşlerimi sizinle paylaşmak isterdim ancak bugün bana ayrılan sütunların sonuna geldik. Milletvekili adaylarını sizler için yarın kaleme alacağım.
Kalın Sağlıcakla...

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV