banner87
18 Haziran 2019 Salı

SEÇİM ÖNCE MASADA KAZANILIR

10 Ocak 2019, 10:52
Bu makale 274 kez okundu
SEÇİM ÖNCE MASADA KAZANILIR
ŞABAN GÜNER
Türk Siyasetinde tek parti döneminde başlayıp, Demokrat Parti, Adalet Partisi, ANAP ile devam eden, ben kimi aday gösterirsem o kazanır felsefesi bugünde devam ediyor. Bu anlayış; “Ağacı aday etsem ağaç kazanır” anlayışıdır.
Bu anlayışta genellikle yeni isimlere yer olmaz. Gözler hep eski, yıpranmış isimlerde olur. Kısacası bitpazarına nur yağdırılır. Seçmenin oyu kesede keklik görülür. Böyle olunca da daha seçimlere aylar varken koltuklar paylaşılır. Hatta ilimizde olduğu gibi tebrikleşmeler başlar.
Genel seçimlerde parti ve lider çok önemli faktördür. Listeleri dolduran adayların seçim sonuçlarına katkısı çok düşük seviyelerde kalır. Hatta listelerdeki bazı isimler diğerlerini de sürükler. Aynı genellemeyi yerel seçimlerde yapmak doğru bir önerme olmaz. Bu seçimlerde adayların kimlikleri öne çıkar. Bu faktörü devlet veya belediyeleri elinde bulundurma ve imkânlarını kullanma gücü takip eder.
31.Mart 2019 da yapılacak Mahalli Seçimlerin çok daha farklı bir yapısı var. Türkiye coğrafyasının büyük bir bölümü bir karpuzun ortadan yarıldığı gibi siyaseten ikiye ayrıldı.
Ama bloklar kendi içinde homojen değil. Bu kamplaşmayı içine sindiremeyenler var. Mensubu olduğu partinin ortağına hayatta oy vermeyecekler var. Geçmişten gelen ağır itham ve söylemleri hazmedemeyenler var. Hem de bu saydıklarımızın sayıları oldukça fazla.
Şayet yerel şartlar, ilçe seçmenlerinin siyasi kültür birikimi dikkate alınmadan Ankara da yapılan paylaşımlar seçimi daha başlamadan rakibe hediye etmek anlamına gelir.
Bu iddiamızı ilimizden iki ilçeyi örnekleyerek somutlaştırabiliriz. Cumhur İttifakı için Talas’ı ele alalım. Bu ilçe seçmeninde, ülkücü birikim oldukça fazla olmasına rağmen sırf belediye şu anda Ak Partide diye bu ilçede, Ak Partili adayla seçime girerlerse Millet İttifakının,  İYİ Partili adayının ekmeğine yağ sürerler.
Aynı şekilde uzun yıllar MHP tarafından yönetilen Bünyan da Millet İttifakı, Cumhur İttifakının karşısına CHP li bir adayla çıkarsa seçimi rakibine hediye eder. Veya sıkı durun, bu şekilde paylaşımlar, küçük partilerin iştahını kabartır. Bağımsız adaylara zemin hazırlar.
Nitekim son gelişmeleri, sosyal medyadan dikkatli takip edenler bu söylediklerimin işaret fişeklerini görüyorlar. Talas, Bünyan, Melikgazi benzeri ilçelerde bu çalışmaların kulisleri ve hazırlıkları yapılıyor. Hadi Talas tan Ak Parti vazgeçmez. CHP Bünyan da neyin peşinde. İYİ Parti ile birlikte toplam oyu beş bin ediyor. Orada MHP nin beş bin, Ak Partinin sekiz bin oyu var. MHP tabanından oyu ancak İYİ Partiden aday gösterilecek, bir ülkücü alabilir. Şayet CHP tedbir almazsa Sadet Partisi veya Demokrat Parti listelerinden seçime girecek, ülkücü bir isim seçimlerin favorisi olur. Kazanamasa dahi seçim yarışı Ak Parti ile başa baş gider.
Mahalli seçimler, önce masa başında kazanılır. Ben büyük partiyim, ortağım küçük parti yaklaşımı stratejik hatadır. Veya bu ilçede zaten benim partim iktidarda düşüncesi siyasi süreci okuyamamaktır.
Kim ne derse desin, Türk Seçmeni artık uyanıyor. Çarşıda pazarda partilerin dayatmaları ve seçmeni ne dersek yaparlar ruh hali ile tanımlamaları konuşuluyor.
Bindirilmiş kıtalar ile önceden hazırlanıp organize edilen sivil toplum kuruluşlarına yapılan şaşalı ziyaretlere o kuruluşların üyeleri dahi gülerek bakıyor. Hele hele kendi örgütlerine yaptıkları ziyaretlerin hiçbir değeri yok. Birde yapıldığı iddia edilen anketler, inanın şaka gibi!
Maksadı seçim kazanmak olan il başkanları çok iyi etütler yapıp, sonuçlarını genel merkezlerine iletmeleri gerekir. Yoksa vakit çok geç olur. Seçimi baştan kaybederler veya zora sokarlar. Son pişmanlık fayda etmez.
Son bir sözüm, birlikte dernek bile kuramayan, kırk elli kişi ile bir araya gelerek macera arayan sevdiğim arkadaşlara olacak. Kayseri artık çok büyüdü. Siyaset çok değişti. Geçmişte şaşalı günlerinde dahi mahalli seçim kazanamayan partilerle macera aramayın. Bazen ileri sıçrayabilmek için birkaç adım geri atılır. Sizde, şimdilik öyle yapın. Vaktinize ve paranıza yazık olmasın.
 
 

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV