banner87
19 Aralık 2018 Çarşamba

ŞEHİRLERARASI KÜLTÜREL İLİŞKİLER

13 Mart 2018, 07:34
Bu makale 211 kez okundu
ŞEHİRLERARASI KÜLTÜREL İLİŞKİLER
KADİR ÖZDAMARLAR
Müslüman Türkler döneminden beri Konya, Malatya, Sivas, Kastamonu, Bursa, Edirne, Mardin vb. gibi Anadolu coğrafyasının açık hava müzeleridir. Konya gibi aynı zamanda başkentlik de yapmıştır. Biraz da Kayseri’nin bu kültürel zenginliğinin altında böyle bir yapının varlığının etkinliği vardır. Özellikle Danişmentliler, Selçuklular, Beylikler ve Osmanlılar zamanında Maraş, Sivas, Yozgat, Niğde, Tokat, Adana gibi çevresindeki şehirlerle yakın ilişkiler içerisinde olmuştur.
Gel gör ki onca maddi ve manevi zenginliklerine rağmen bu şehirler arasındagözle görülür bir birliktelik kurulamamıştır. Bazı yeni hamleler yapılmakta ise de yeterli gözükmemektedir.
Geçtiğimiz cumartesi günü Kahramanmaraşlı iki münevver insanı Develiler Yardımlaşma Derneği’nde ağırlamıştık. Şair-yazar ve Alkış Dergisi sahibi Oğuz Paköz ve 100’ün üzerinde Kahramanmaraşla ilgili eserde imzası olan dost Serdar Yakar.” Şehirlerarası Kültürel İlişkiler” adında bir de konferans verdiler. Haliyle şehirlerarası kültürel çalışmaların önemi üzerinde durdular. Ayrıca Kayseri’nin maddi kültür zenginliklerini gezdirdik ve sanat dostlarıyla elden geldiğince tanıştırdık. Âşık Seyrânî’nin doğup büyüdüğü Develi gezdirildi. Bu arada Kayseri bölgesinin yerel damak zevklerinden de nasipdar kılmaya özen gösterdik! Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi’ndeki görevimiz sırasında en çok temasta olduğumuz iki değerli dostlardı. Zaten ikisi de birer Develi Kültür Elçileri olmuşlardı!
Kültür Elçiliği çok önemli bir şeydir. Bunun en güzel örneğini 2002 yılında Develi Belediyesi sponsorluğunda yaptığımız “Bütün Yönleriyle Develi.1.Bilgi Şöleni, 26-28 Ekim 2002 Develi” adlı sempozyumunda görmüştük. Tam altmış yedi ilim adamı Develi adına birbirinden değerli tebliğler sunmuştu. Ama Develi’den ayrılırken çoğunun gözyaşları bir Develi elçisi olmanın tescili idi ki nitekim çoğu şehre gittiğimizde ziyaret ettiğimiz bu ilim adamları hala o günlerin heyecanını taşıyorlardı.
Gördük ki bu tür sempozyumlar şehirlerin ve bölgelerin tanıtımında büyük bir rolü olmaktadır. Nitekim bir zamanlar Almanya’da Türklere karşı hırçın davranışlar artmıştı. Herhalde Alman Hükümeti bu yanlış anlamaların önüne geçmek için “Kardeş Okul” adı altında bir proje geliştirmişler. Alman öğrencilere Türk aile yapısını yerinde göstermek için öğrencilerin oteller yerine Türk öğrencilerin evinde kalmalarını istemişlerdi. Biz de bu projeyi kabul etmiş ve bu kardeş okul projesi kapsamında bu çalışmaya ortak olmuştuk. Nitekim bizde Almanya’ya gittiğimizde verdiğimiz Kayseri’yi ve Türkiye’yi tanıtan o küçük hediyelerin, kartpostalların vb. şeylerin hem resmi görevlilerin makamlarında ve öğrenci evlerinde özenle duvarlarda sergilendiğini görmüş ve çok mutlu olmuştuk.
İşin ilginç yanı böyle bir projeyi niçin istediklerini sorduğumuzda Almanya’daki PKK’lıların gidecek öğrencilere: Sakın Türkiye’ye gitmeyin. Orada sizleri traktöre bağlayıp parçalarlar” diye propaganda yaptıklarını görünce önce çekinmiştik. Biraz da Türkiye gerçeğini yerinde görmek ve özellikle öğrencilerimizin bu konuda bilgisini artırmak için böyle bir proje ürettik. İyi ki yapmışız, öğrencilerimizin yazdığı onca mükemmel raporlar bizleri bile heyecanlandırmıştı. Yanan mum dibini aydınlatmaz, derler. Öğrenci raporlarından rastgele birini okudum, o öğrencinin Türk aile hayatı hakkında yazdığı çok olumlu düşünceler beni ağlatmıştı! Demek ki okullarımız arasında da böyle olumlu projeler neden düşünülmesin.
İki veya dört şehrin yazarları bir arada kitap fuarları, Elazığ “Hazar Şiir Akşamları”örneğinde olduğu etkinliklerinde bu konuda çok etkin bir rolü olacağına inanıyorum.
Böyle kültürel çalışmalar şehirlerimizi hem birbirine yaklaştırır, hem milli maddi ve manevi kültür değerlerimizi tanıtır, hem de bu yaşayan değerlerimizin derinlik kazanmasını sağlar.
Bu çalışmalar da öyle yabana atılır çalışmalar değildir. Öğreniyoruz ki Kayseri Büyükşehir Belediyesi Ansiklopedisi’nden ilham alarak Kahramanmaraş
Büyükşehir Belediyesi de aynı ölçekte ve benzer bir ansiklopedi çıkarmaya başlamıştır.
 
 

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV