banner153
26 Eylül 2020 Cumartesi

ŞEKER Mİ ZEHİR Mİ?

11 Nisan 2020, 09:19
Bu makale 23361 kez okundu
ŞEKER Mİ ZEHİR Mİ?
MERVE CEBECİ
Bir çoğumuzun hayatında vazgeçilmez olan gıdadır şeker.Çeşitleri esmer şeker,beyaz şeker,sofra şekeri,meyve şekeri vb. bulunur. Beyaz şeker tüketiminin vücuda etkisiyle ilgili yüzlerce
araştırma yapılıyor.Rafine beyaz şekerin obezite, kalp hastalıkları, hipertansiyon
ve kanser ile ilişkili olabileceği düşünülüyor. Hatta bazı bilim insanları ve beslenme uzmanları şekeri zehir olarak nitelendiriyor.En başta bilinmeli ki organlarımız özellikle beynimiz enerjisini şeker moleküllerinden sağlar.Diğer bir yandan bakacak olursak şekerin fazlalığı enerji fazlalığı demek buda vücutta yağ olarak depolanması demektir.Bu yüzden şeker ne tam anlamıyla vazgeçebileceğimiz ne de tüketimde aşırıya kaçabileceğimiz bir gıdadır. Özelikle dikkat etmemiz gereken kısım besinlere ya da beslenmemize dışardan eklediğimiz şekerdir.Bize sorun yaratacak kısım burda ki fazla alımdır. Amerikan Kalp Derneği'nin yayınladığı rakamlara göre günlük olarak alınması tavsiye edilen şeker miktarı erkekler için 35 gram (150 kalori), kadınlar içinse 20 gram (100 kalori)dır. Yani bir gün boyunca 1 kutu kolanın içerdiği şekerden daha az şekere ihtiyacımız var.Çaya attığınız her küp şeker, 1 çay kaşığı (tepeleme değil silme) şekere denk gelir. 1 küp şeker yaklaşık 4-5 gr'dır.1 küp şekerde 11-17 kaloridir.Günde 6-7 bardak .ay içen biri iki adet şeker kullansa günde olması gereken şekeri zaten almış oluyor.Bunun üzerine şekerli gıdalarda tükettiği zaman bu şekerin fazlası yağ deposuna dönüşüyor. Bir oturuşta 16 tane küp şeker yediğinizi biliyor musunuz? Aslında içiyor da olabilirsiniz: Bir kutu gazlı içecekte yaklaşık o kadar şeker var.Çeşitli kronik hastalıklara sebep olan obezitenin temeli atılmış oluyor.Bir diğer kronik hastalık olan kanser açısından bakalım. İnternette ve televizyonda şekerin kanseri beslediği ile ilgili sayısız iddia var. Hatta şekeri diyetten tamamen çıkarınca kanserin tedavi edileceği bile iddia ediliyor. Oysa şekerli gıdalar yemenin kanserin büyümesini hızlandırdığı ve yayılmasını çabuklaştırdığı ile ilgili kesin bir bilimsel kanıt bulunmamaktadır. Vücudumuzdaki her hücre sağlıklı hücreler de hayati fonksiyonlarını sürdürebilmek için gereken enerjiyi şekerden elde eder. Dolayısıyla şeker yemek kanserin büyüme hızını artırmaz, şeker yemeyi tamamen kesmek de kanserin büyümesini durdurmaz. Ancak bu, diyetinizde şeker içeriğinin yüksek olması iyidir anlamına gelmez. Tam tersine şekerli gıdaların aşırı tüketilmesi fazla kalori alımına ve sonucunda kilo artışına, obeziteye ve diyabet oluşmasına yol açabilir. Obezite de kanserin en önemli nedenlerinden biri olduğu için, aşırı şekerli gıdaların tüketimi dolaylı yoldan kansere neden olabilir.Şekerin diğer etkilerine de bakalım. Kandaki yüksek seviyedeki şeker derideki kollajen isimli proteine bağlanıyor, glikasyon denilen bu işlem sonucunda da deri esnekliğini kaybediyor ve kırışıklar oluşuyor. Kırışıklıklarınızın bir nedeni de şeker olabilir. Şekerin beyni nasıl etkilediğini gösteren araştırmalar da var. Avustralya'dan Matthew Pase'nin araştırması, fazla şekerli içecek tüketenlerin beyin hacminin daha küçük olduğunu ve hafızalarının daha zayıf işlediğini gösteriyor.Ayrıca fazla şeker tüketimi karaciğer yağlanmasına sebep olabiliyor.
Beyaz şekerin olumsuz etkilerinden kaçınmak isteyen bazı kişiler çözümü esmer şeker kullanmakta buluyor.
Peki, esmer şeker sağlıklı mı? Ya da daha az mı işlenmiş? Esmer şeker ve beyaz şeker aynı yollarla rafine ediliyor, esmer şeker bu aşamadan sonra beyaz şekerin az miktarda şeker kamışı melası ile kaplanmasıyla elde ediliyor. Her iki şeker türünün kimyasal yapıları birbirine çok benziyor.İçerğine bakarak birbirlerinden pek farkı yok diyebiliriz.
Şeker konusunda ki bakış açımız “Azı karar,çoğu zarar” olmalıdır.
Sağlıkla Kalın
Diyetisyen Merve CEBECİ

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV