banner153
banner156
28 Mart 2020 Cumartesi

ŞEKERİN TADI KAÇMAZ

21 Kasım 2019, 09:44
Bu makale 372 kez okundu
ŞEKERİN TADI KAÇMAZ
ŞABAN GÜNER
Ülkemizin ve şehrimizin altın değerinde bir kuruluşu olan Kayseri Şeker e yönelen iftira okları hiç tükenmiyor. Son birkaç gündür yine aynı saldırılara tanık oluyoruz.
Kayseri şekerin hisselerinin yüzde onu varlık fonuna aittir. Varlık fonuna gücü yetmeyenler onun ortaklarına yöneliyorlar.
Rakamları ve mali tabloları çarpıtarak kamuoyunu yanıltmaya çalışıyorlar. Bu davranış biçimi 2018 yılında ekonomimize Trump un itiraf ettiği üzere hain bir saldırı olmuştur. Şimdi artçı sarsıntılara tanık oluyoruz.
Kayseri şeker 2018 Nisan ayında özelleştirme ihalesine girerek, Turhal Şeker fabrikasını
569 milyon TL bedelle satın aldı. Bu 367 Milyon TL ek kaynak ihtiyacı demektir. Çalışmayan bir fabrikayı dokuz ayda ayağa kaldırıp çalıştırıp kar ederek borç ödemek kolay bir iş değildir!
2018 yılı içinde ekonomimizin maruz kaldı saldırılar sonucu faizler %100 seviyelerine çıkmıştır. Bu olumsuzluklara rağmen Kayseri Şeker dur durak dinlemeden büyümeye devam etmiştir. Fabrika sayısını 3 e,kotasını 430.000 tona çıkarmıştır. Özkaynakları 176 milyon TL den 879 Milyon TL ye çıkmıştır. Anlaşmalı çiftçi sayısı 9.000 den 14.500 çıkmıştır. Şirketin toplam aktif büyüklüğü 3 milyar 308 milyon TL dir.
Çiftçisine en yüksek pancar fiyatı veren, ekicilerini muhannete muhtaç etmeyen bir kuruluştur. Çiftçisine en fazla avansı veren, daha pancarı teslim almadan pancar bedellerinin %60 nı ödeyen yine Kayseri Şekerdir.
Kayseri şeker uzun yıllar vergi rekortmeni olmuştur. Geçen yıl ise 17 milyon kar elde ederek bunun vergisini ödemiştir. VUK kriterlerini esas alan bağımsız denetçi raporlarına göre ise 70 milyon zarar çıkmaktadır.  Bu teknik bir konudur.
Kar etmenin ötesinde sosyal sorumlulukları olan, ortaklarına en güzel yaşam biçimini layık gören Kayseri Şeker Ekonomimizin geçtiği dar boğazları çok rahat geçmiştir.
Şimdi SPK kapsamına girerek, hisselerini İMKB kota edip halka arz yolunda ilerlemektedir. Bu yolda gerek bağımsız denetçiler, gerek yönetimlerinde yer alan Bağımsız denetim kurulu üyeleri vasıtası ile tüm kayıtları dikkatle incelenerek ilan edilmektedir.
Sektörün öncü kuruluşu olan değerimizi, kötü maksatlı kişilerin dedikodularına yem edemeyiz. Her şeye rağmen ŞEKERİN TADINI kimse kaçıramaz! Şeker yeni yatırımlarla büyümeye devam edecektir. Üretim ve istihdamda daha yazacağı çok destan olacaktır.
Kayseri kendi değerlerine sahip çıkmak zorundadır. Kayserili olmanın gereği budur.
 
 

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV
banner157