banner167
banner165
22 Nisan 2021 Perşembe

ŞERİAT İSTEYENLERİN ORANI!..

08 Mart 2021, 08:18
Bu makale 554 kez okundu
ŞERİAT İSTEYENLERİN ORANI!..
KADİR DAYIOĞLU
BAŞÖRTÜSÜ
 
Metropoll araştırma şirketi, yıllarca hem siyaseti hem de toplumu etkileyen “başörtüsü yasağına” bakışı araştırdı. Kamu kurumlarında çalışanların başörtüsü takmasına izin verilmesini nasıl karşıladıkları soruldu.
 
Anketin sonuçlarına bakıldığında; AKP ile CHP arasında başörtüsüne bakış arasındaki makasın daraldığı görüldü.
***
Katılımcıların sadece yüzde 11,2'si kamu çalışanlarının başörtüsü takmasını doğru bulmuyor. Buna göre; CHP'lilerin yüzde 80'i, AKP'lilerin yüzde 82'si başörtülülerin "Kamuda” çalışmalarınakarşı değiller. HDP’lilerin yüzde 95’i; İYİ Partililerin yüzde 75,4’i; MHP’lillerin yüzde 94,1’i; SP’lillerin yüzde 88,9’u; aynı görüşte. Ortalaması ise yüzde 83,1.
***
Kamuda başörtüsü yasağını savunanlar arasında İYİ Partililerin sayısı CHP'lilerden de fazla. CHP'lilerin yüzde 15'i başörtüsü yasağını desteklerken, İYİ Partililerin yüzde 17,4'ü yasağı savunuyor.
 
AKP'lilerin de yüzde 11,9'u; SP’lilerin yüzde 11,1’i; HDP’lilerin yüzde 5’i ve MHP’lillerin yüzde 4,5’i  kamuda başörtüsü yasağına destek veriyor. Destek verenlerin ortalaması ise, yüzde 11,2.
***
“Bir fikrim yok!” diyenlerin ortalaması da yüzde 5,7… Bu oran AKP’de yüzde 5,6; CHP’de yüzde 4,8; İyi Parti’de yüzde 7,2; MHP’de yüzde 1,1HDP ve SP de ise, yüzde sıfır
***
Aslında bu; önemli bir “siyasal çatışma alanı” ve AK Parti’nin önemli bir siyasal kozu, “kamuda türban/başörtüsü” meselesinin, toplumda geniş bir ölçüde kabullenildiğinin bir göstergesi. Demem o ki, “türban üzerinden” yapılacak siyaset, toplumun geniş bir kesiminde yansıma bulmayacak, artık.
 
Tabii, yeni bir “düşmana!” ihtiyaç var. O da, şuanda, “yerli ve milli” olup ya da olmak… Ben eminim, bu süreci “evrenselliğe” yelken açanlar kazanacak…
 
Bu araştırmadan çıkartabildiğimiz diğer önemli bir sonuç da şu: Başörtüsü ve türbanı bir siyasal simge olarak kullanan AK Parti ve Saadet Partisinde, karşı olanların oranının, MHP’li seçmenin iki katının üzerinde olması.
 
Bir de; büyük ölçüde “seküler/laik” tabana oturan HDP’li seçmenin yüzde 95’inin “yasağa karşı” olması dikkat çekici.  Acaba bu, bireysel hak ve özgürlüklere yaklaşım tarzlarının bir sonucu olmasın? (Not: Bu bölümdeki yorum bana ait)
***
LAİKLİK ARAŞTIRMASI
 
Radikalleşme ve dini kültürel kimlikler üzerine araştırmalar yürüten Türkiye Ekonomik Politikalar Araştırma Vakfı (TEPAV)'ın araştırma sonuçlarını köşesine taşıyan Milliyet gazetesi yazarı Güneri Cıvaoğlu da  "laikliğin yükselişte" olduğunu yazmıştı.
 
 “Hukuk sisteminin şeriat kurallarına göre olmasını tercih eder misiniz?”
Yüzde 18 “Evet”.
 
“Laik bir ülkede yaşamaktan memnun musunuz?”
Yüzde 81 “Evet”.
***
2016’da yapılan araştırmada; “laik ülkede yaşamaktan memnun olanların” oranı yüzde 75’miş... 5 yılda “laik yönetimden memnuniyet” oranı yüzde 6 artmış.
 
Yine aynı araştırmada, “şeriat hukuku isteyenlerin” oranı yüzde 23’müş... 5 yılda, yüzde 5 “düşüş” olmuş.
 
Prof. Dr. Demir ilginç bir saptama yapıyormuş. Yargı sistemindeki uzamalara tepki de bu “şeriata evet” cevaplarında etkili olabilirmiş.
 
BAŞÖRTÜSÜ, ORUÇ NAMAZ
 
Kadınlarda başını örtme oranındaki düşme dikkat çekici... 2016’da “Başınızı örter misiniz?” sorusuna “Evet” cevabını verenlerin oranı yüzde 63’müş. 2020’de ise bu oran yüzde 58’e düşmüş.
 
Prof. Demir’e göre üniversiteler ve kamu alanlarında başörtü sorununun kalkmış olmasıyla ilişkili olabilir bu sonuçlar.
 
“Çok önemli bir engelim yoksa ramazanda her gün oruç tutarım” cevabını verenlerin oranı yüzde 57.
 2016’da yüzde 55’miş. 2011’de bu oran yüzde 72 gibi neredeyse Türkiye nüfusunun 3’te 2’sini gösteriyormuş.
***
“Çok önemli bir engelim yoksa tüm vakit namazlarını kılarım” diyenlerin oranı 2016’da yüzde 40’mış. 2020’de ise yüzde 37. Ama 10 yıl önce 2011’de de yüzde 40’mış. (Kaynak: Odatv.com, 06.03.2021)

Haberici -->

    Yorumlar

banner176
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV