banner87
24 Nisan 2019 Çarşamba

SEYRANİ FESTİVALİ ÜZERİNE

10 Ağustos 2018, 07:40
Bu makale 301 kez okundu
SEYRANİ FESTİVALİ ÜZERİNE
M.KEMAL ATİK
Develi Belediyesinin en önemli kültür-sanat etkinliği programı hangisi deseler, hiç tereddüt etmeden geçtiğimiz hafta 2-3-4 Ağustos tarihleri arasında düzenlenen 36. Uluslararası Âşık Seyrani Kültür ve Sanat Festivali programı derim. Çünkü Gönül dünyamızı aydınlatan Hak ve halk ozanlarından biri olan Seyrani’ye yakışır bir festivali gerçekleştirdiler. Develi halkının da bu festivale elgi göstermesi her türlü takdirin üzerindedir.
Bu festivale aylar öncesinde tüm okullarda öğrenciler arasında Seyrani hakkında şiir, kompozisyon ve resim yarışmaları yapıldı. Gelecek kuşaklara Seyraniyi tanıtmak amacıyla düzenlenen bu yarışma öğrenciler arasında büyük ilgi gördü. Yarışmaya pek çok öğrenci katıldı. Birbirinden güzel şiirler, yazılar ve resimler sunuldu.
Bu programın daha ilk başında Develi Çarşı Camiinde okunan Mevlişd-i şerif ve Fatihalarla Hak aşığı Seyranı’nın ve ahirete irtihal eden şehitlerin ruhları şad edildi. Bunun peşinden üç gün süreyle birbirinden güzel programlar aksamadan devam etti. İşte onlardan gördüğüm ve bizzat katıldığım programlardan bazıları:
Perşembe günü Akşam saat 19.00’da Develi Belediyesi önünden Develi protokolü ve Develililerin katılımıyla yapılan kortej yürüyüşünün ardından Develi Belediyesi Mustafa Aksu Kültür Merkezinde 2017 Türk Dünyası Kültür Başkenti ilan edilen Türkistan’ı ve Hoca Ahmet Yesevi’yi tanıtan resim sergisinin açılışı yapıldı. Mehter ekibi ile birlikte yapılan kortej yürüyüşünde daha sonra Develi Belediyesi tarafından revize edilen Âşık Seyrani anıt meydanının açılışı yapıldı. Bu anıt meydanı gerçekten mükemmel olmuş. Çok iyi düşünülmüş. Develi’ye ve Seyrani’ye yakışır güzellikte inşa edilmiş. Şehre güzellik katmış. Buranın açılışından sonra Yöresel El Ürünleri ve Lezzetler standının da açılışı yapıldı.
Bu festivalde spor müsabakaları da yapıldı. Cumhuriyet Meydanında milli sporumuz olan güreş müsabakaları yapıldı. Ayrıca değerli sanatkarlar sanatlarını icra ettiler. Kazak ve Özbek halk sanatçılarının muhteşem gösterileriyle Kazak, Özbek ve Azeri ses sanatkârları tarafından icra edilen ülkelerimiz arasındaki birliği ve kardeşliği pekiştiren türküler izleyenlere keyifli dakikalar yaşattı.
Türk folklor gösterilerinin sergilendiği programın ardından Âşık Seyrani festivallerinin vazgeçilmezi olan Âşıklar konseri başladı.  Bilindiği üzere âşıklar ellerindeki kırık sazlarının taşkın ahenginde, içlerinde kopan fırtınaların çığlığını aksettiren sazlarıyla halk arasında yarı kutsiyet kazanmış insanlardır. Halk ozanları içlerinde kopan fırtınaların çığlığını aksettiren sazlarıyla, diyar diyar dolaşarak sazları ve sözleri önünde halk vecde gelir, heyecanlanır, coşar, taşar, susayan gönüllerinin feryadını onların sazında bulur. İşte âşıklık geleneği de bunun için bitmez, tükenmez, yaşar. O nedenledir ki Âşık Seyrani Festivalinin en önemli etkinliklerinden bir tanesi de âşıkların birbirinden güzel atışmaları olmuştur. Koşmalarıyla, taşlamalarıyla ve karşılamalarıyla birbirinden güzel hünerlerini aşıklar bu festivalde ortaya koymuşlardır. Festivalin açılış konuşmasını yapan Develi Belediye Başkanı Mehmet Cebbar Seyrani’nin genç kuşaklara tanınması için Uğur Işılak’la Develi Belediyesinin ortak çalışması sonucu ortaya çıkan Seyrani Albümüyle 36. Uluslararası Âşık Seyrani Kültür ve Sanat Festivali’nin taçlandığını belirterek şunları söyledi:          
 “Hemşerisi olmaktan iftihar ettiğimiz Seyrani’mizi anmak ve anlamak adına düzenlediğimiz bu muhteşem festivali 36 yıldır devam ettirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Yıl içinde Milli Eğitim camiamızla yavrularımıza Seyranimizi tanıtmak adına faaliyetlerimiz devam ederken bu sene ekim ayı içerisinde ayrıca Seyranimizi daha teferruatlı tanıtacak bir çalıştay hazırlığı içerisindeyiz. Yurt içinde ve yurt dışında alanında uzman onlarca akademisyeni ağırlayacağımız çalıştayın sonunda bütün verileri kitaplaştırarak gelecek nesillere kalıcı bir eser bırakacağız. Ayrıca festivalimizi usta sanatçı Uğur Işılak’ın hazırladığı Seyranimizin şiirlerinden oluşan muhteşem albümün galasıyla taçlandıracağız. Farklı kültürleri de tanıtacağımız festivalimizi birlik ve kardeşlik içinde tamamlamayı yüce Allah’tan niyaz ediyor, katılımlarından dolayı misafirlerimiz başta olmak üzere hepinize hoş geldiniz diyorum” dedi.
Festivalin düzenlenmesinde ve tamamlanmasında emeği geçenlere başta Belediye Başkanı Sayın Mehmet Cebbar olmak üzere teşekkürlerimi sunuyorum. 

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV