banner153
03 Haziran 2020 Çarşamba

SİGARA VE HARAM…

22 Ekim 2019, 09:40
Bu makale 289 kez okundu
SİGARA VE HARAM…
KADİR DAYIOĞLU
Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan, “11. Rize Tanıtım Günleri”'nde konuştu; “Baylar, bayanlar içmeyin bu sigarayı. Cumhurbaşkanı olarak sevdiklerime diyorum ki inanın bu haramdır.”
 
Vallahi, “haram” değil de “sağlığa zararlı”, deseymiş, bize bir söz düşmezdi. Amma lakin bir olaya “haram” ya da “helal” noktasından yaklaşırsanız, sorunu da bir başka noktaya taşırsınız.  Meselelerimizi, “haram” ya da “helal” ile açıklamaya kalktığımızda ya da bunları referans aldığımızda söyleyecek çok şey olur.
 
Soru şu: laik ve seküler bir sistemde, ülkeyi yönetenlerin böyle bir yaklaşımı olabilir mi? Ya da doğru mu? Olamaz; doğru da değil… Ama sıradan bir vatandaş diyebilir, bir şey diyemem fakat devlet başkanı derse iş değişir… O zaman sırada, hangi “helal” ya da “haram” var? Sorusunu sorarız.
***
Kaldı ki; sigaranın din literatüründe yeri çok tartışmalı… Haram diyenler kadar, aksini söyleyenler de var. Haliyle bu konu tepkilere de neden olmuş. Bazı, “şeyh efendiler” için anlatırlar…  Camide, “sigaranın haram olduğu!” ile ilgili vaazı dinleyen Hoca efendi, dışarı çıkınca, yanındakilere; “Çocuklar bir sigara verin de içelim!” demiş.
***
Mesela, çok iyi anımsarım, iktidarın rol model aldığı, Üstat Necip Fazıl, sigarayı “yer” gibi içerdi. Çok konferansında, konuşurken, dinleyicilerden izin isterdi…
***
Tabii, sigaraya gelene kadar şayet haramsa, ne “haramlar” var? Sigara, onların yanında, “solda sıfır kalır!”
***
Bazı haramları saymadan bir temel kuralı belirteyim. “Zaruretler bazı şeyleri mubah kılar”; “dârül harp”te (harp diyarında) karşı tarafın malları, canları, ırzları, insanları (köle, cariye) helaldir”.
 
Yine bir kavle göre; “Mekke döneminde inen sulh, sükun kardeşlik, birlikte yaşayabilme vs. gibi ayetler, Medine döneminde gelen ayetler ile nesh edilmiştir. Yani lafzen olsa bile, yok hükmündedir.
 
O nedenle; “dinde zorlama yoktur!” ya da “Senin dinin sana benim dinim bana!” türünden laflar etmeyin, bir “dârül harpçiye”.Hemen önüne, “kılıç ayet(ler)ini” koyar.
***
İsterseniz, bazı haramlara bakalım. Bunların neresindeyiz bir değerlendirin. Şayet haramsa, sigaranın “cim karnında bir nokta” olduğunu görelim:
- Dellal olmak,
- Tellak olmak,
- Ahde vefasızlık,
- Emanete hıyanet,
- Yalan yere yemin,
- Sayyadı bî insafa (insafsız avcı) hizmet,
- Şirk,
- Kamu hakkı yemek,
- Yetime hakkı yemek,
- Kul hakkı yemek,
- Zan,
 - İftira,
 - Namuslu Kadınlara iftira atmak,
- Allah ile aldatmak,
- Fitneye sebep olmak
- Yalan söylemek,
- Verdiği sözü tutmamak,
- Yalan yere yemin etmek,
- Su-i zanda bulunmak,
- Başkasına ait sırları araştırmak,
- Gıybet,
- Kibirlenmek,
- Müsriflik,
- Cimrilik,
- Ölçü ve tartıda hile yapmak,
- Birbirlerinin mallarını haksız yollarla yemek,
- Hak sahiplerinden mal kaçırmak,
- Mirasta ayrımcılık yapmak,
- Riya/Gösteriş İçin İyilik Yapmak,
- Verdiğini Başa Kakmak,
- Nâmahreme bakmak,
- Nâmahremin sesi,
- Başkasının evine izinsiz girmek.

Haberici -->

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner41
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV
banner157